Sobota, 18. septembra, 2021Meniny má Eugénia

Nahnevali organizátorov OH v Tokiu. Japonci majú priveľa obmedzení, tvrdia

Obrázok, ktorý pobúril organizátorov OH 2020. (Autor: TASR/AP)
SITA|21. máj 2020 o 09:56

Klub musel stiahnuť kontroverzné logo.

TOKIO. Špeciálne vytvorené logo olympijských hier v Tokiu porušovalo autorský zákon, preto ho radšej stiahli z obehu.

Kontroverzná kresba kombinovala pôvodné logo s vlastnosťami vírusu COVID-19 a organizačný výbor konštatoval porušenie autorských práv.

Preto ju odstránili z webovej stránky Japonského klubu zahraničných korešpondentov.

Vymazali internetovú podobu loga

Predseda klubu Khaldon Azhari zdôraznil, že nejde o obmedzovanie slobody prejavu na používanie paródie alebo satiry.

"Verím, že sme týmto krokom nikoho neurazili a ak áno, ľutujeme to. V 75-ročnej histórii nášho klubu sme boli majákom slobody tlače v Japonsku a tieto hodnoty chceme aj naďalej zdieľať," uviedol Azhari.

Logo OH 2020 v Tokiu s výstupkami po okrajoch pripomínajúce vlastnosti ochorenia COVID-19 sa objavilo na obálke časopisu klubu zahraničných korešpondentov v apríli tohto roku.

Po zasadnutí organizačného výboru olympijských hier ho vymazali z internetovej podoby. V už vytlačenom časopise logicky zostalo.

Azhari: Japonci majú priveľa obmedzení

"Zámerné priradenie nášho loga k vírusu COVID-19 je v priamom rozpore s ideálmi olympijského hnutia. Vrhá to na nás negatívne svetlo," píše sa vo vyhlásení organizačného výboru OH 2020.

Azhari na to zareagoval takto: "Japonské médiá sa až príliš často zaoberajú obmedzeniami, týkajúcimi sa paródie či určitých televíznych záberov. Japonci majú priveľa obmedzení. Verím, že tento incident otvorí diskusiu v tejto veci."

Olympijské hry v Tokiu z dôvodu celosvetovej pandémie koronavírusu presunuli z leta 2020 o jeden rok neskôr.

Nový termín olympiády stanovili na 23. júla - 8. augusta 2021. Po skončení olympijských hier prídu na rad paralympijské hry pre zdravotne znevýhodnených športovcov (24.8. - 5.9.).

Súvisiace články