Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Lisická si siahla na dno. A teraz letí nahor

Sabine Lisická. (Autor: SITA/AP)
Ondrej Gajdoš|24. jún 2011 o 22:00

Slečna „Bum–Bum“ s delovým podaním zdolala turnajovú trojku Na Li a plakala od šťastia.

LONDÝN, BRATISLAVA. Číňanka Na Li zahrala vo štvrtkovom večernom zápase na centrálnom dvorci so Sabinou Lisickou dlhý úder za základnú čiaru a nemecká tenistka akoby nemohla uveriť, že práve premenila mečbal. Padla na kolená, plakala od šťastia.

Lisická vyradila v troch setoch turnajovú trojku, nedávnu víťazku Roland Garros. A pritom sa na Wimbledon dostala len zásluhou voľnej karty od organizátorov. Zaslúžila sa o doteraz najväčšie prekvapenie na turnaji. „Ak bude hrať takto aj ďalej, môže sa stať svetovou jednotkou,“ ocenila Lisickej výkon Na Li.

Pred rokom sa učila chodiť

Nemecká tenistka prežívala víťazstvo veľmi emotívne. Zamávala do čestnej lóže, kde sedel jej otec a tréner Richard Lisicki. Len on rozumel jej slzám, čo všetko prežila za posledný rok.

„Bola to taká dlhá a ťažká cesta späť po mojom zranení, že som sa rozplakala,“ vysvetľovala 21-ročná hráčka s delovým podaním. V Nemecku ju prezývajú slečna Bum-Bum, podľa jej slávneho krajana Borisa Beckera.
Lisická bola pred dvoma rokmi vo štvrťfnále Wimbledonu, v lete 2009 sa dostala na 22. miesto svetového rebríčka. Na vlaňajšok však spomína nerada. Najprv si zranila ľavý členok, po operácii musela väčšiu časť sezóny vynechať. Do toho prišiel aj zápal slepého čreva.

„Mala som oslabené svalstvo na nohe, sedem týždňov som sa pohybovala s barlami. Učila som sa znova chodiť,“ povedala akreditovaným novinárom na Wimbledone. „Aj v tenise som začínala odznova.“

Dvíhala sa zo 179. miesta

Lisická sa minulý rok v renkingu prepadla hlboko do druhej stovky, sezónu 2010 ukončila na 179. mieste.
Tento ročník odštartovala na turnaji v Aucklande a musela hrať kvalifikáciu, aby sa dostala do hlavnej súťaže. Kvalifikácie a menšie turnaje ju čakali aj v ďalších mesiacoch. Na Roland Garros sa prebila do hlavnej súťaže, ale dobre rozbehnutý zápas 2. kola s favorizovanou Ruskou Zvonariovovou musela skrečovať. Dostala kŕče, z kurtu ju vyniesli na nosidlách. Lekári jej zistili alergiu na lepok. Rozlúčila sa s obľúbenými cestovinami, musela prejsť na bezlepkovú diétu.

Jej zdravotný stav sa stabilizoval a začali prichádzať výsledky. V príprave na Wimbledon nečakane vyhrala turnaj v Birminghame, vo finále zdolala vo dvoch setoch Hantuchovú.

Ako 62. hráčka WTA ukázala v zápase s Na Li pevné nervy, v druhom sete odvrátila dva mečbaly Číňanky a potom už ovládla kurt prudkým servisom okolo 200 km/h i agresívnou, nátlakovou hrou. Lisická má na tráve tenisové zbrane, s ktorými sa vo Wimbledone môže dostať ďaleko.

Súvisiace články