Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Lipany sa pripravujú na štart futbalovej jari

Kvalitná hra. Lipany by na jar najradšej čo najčastejšie ohrozovali bránu súpera. (Autor: Veronika Janušková)
Sportnet|Publikované 5. mar 2013 o 23:00

Zimná pauza sa pomaly končí aj v III. futbalovej lige a tento víkend je na rade úvodné jarné kolo.

Či sa uskutoční kompletný program, to sa ukáže, veľa bude záležať na počasí a na stave hracích plôch.

LIPANY. V niektorých kluboch už pripravujú i náhradné varianty ohľadom uskutočnenia meraní síl. Ako napríklad v Lipanoch.

Ak by prírodné ihrisko nevyhovovalo parametrom (zatiaľ sa ešte na ňom drží sneh), k dispozícii je umelá tráva, keďže toto ihrisko spĺňa všetky technické náležitosti na súťažné zápolenia.

Koniec koncov, hráči ŠK Odeva si ju neraz v uplynulých týždňoch vyskúšali počas prípravných zápasov.

Hoci trošku na nej trpia kĺby, predsa je to lepšie riešenie, ako sa topiť v bahne či behať po škvare alebo nebodaj ohrozovať zdravie aktérov na zľadovatenom povrchu.

Taký je i názor trénera tímu Stanislava Vargu. Podľa neho je už aj dobre, že sa rozbehne druhá fáza ročníka vzhľadom na to, že je poruke umelý trávnik. Keby tak nebolo, priklonil by sa zrejme k preloženiu premiéry.

Generálka na treťoligové boje vyšla Lipanom, pôvodne mali hrať so Spišskou Novou Vsou, napokon bol súperom Poprad.

V úvodnom jarnom kole Lipanci privítajú doma Lokomotívu Košice. Na tohto súpera majú dobré spomienky, keď na jeho pôde vo vstupnom stretnutí ročníka nečakane vyhrali.

Teraz iste zo všetkých síl budú chcieť zabrániť tomu, aby si hostia vzali požičané späť. „Rozhodne nechceme doma zaváhať a mienime do odvety vstúpiť s plným bodovým ziskom. Pre psychiku kolektívu by to bolo veľmi užitočné,“ konštatoval Stanislav Varga.

Na margo zimnej prípravy riekol, že bola vydarená, mužstvo trénovalo v domácich podmienkach, ktoré sú vyhovujúce.

„Vedno s Pištom Jackom sme zástancami toho, že futbalisti sa nemajú meniť na atlétov. Takže chlapci sa hýbali na ihrisku, prípadne zavítali do posilňovne. Doma sme mali všetko potrebné.“

Lipany v príprave – až na Michalovce – ostatných súperov z rôznych súťaží pokorili. Takže sa zdá, že tím je dobre nabudený pred zápoleniami o body.

Minimum zmien

Pravdaže, aj vzhľadom na problémy, ktoré sa vyskytli s kádrom v jesennej fáze, si kouč želá, aby sa mužstvu vyhýbali zranenia, absencie, ktoré predtým neraz poriadne preriedili súpisku, a tak bolo potom náročné udržať si výkonnostný štandard.

„Myslím si, že sme vlani hrali dobre, účelne. Akurát iba v jednom zápase v Martine to nevyšlo. Na dobré momenty hodláme tiež v odvete nadviazať. Radi by sme si zlepšili i streleckú potenciu a dostali sa v tabuľke čo najvyššie.“

Pravdaže, doménou bolo hlavne vlastné prostredie a túto výhodu nemienia Lipany pustiť ani v nastávajúcich vystúpeniach.

Pritom túžia čo najčastejšie bodovať i na cudzích ihriskách. Veľké zmeny na súpiske nestali. Akurát sa s kolektívom rozlúčil Marek Andraščík, ktorý zamieril do Sabinova. “Radi by sme mu chceli poďakovať za to, čo u nás odviedol.“

Novým v tíme je obranca Krivák z Vranova. Niektorým sa skončilo hosťovanie a je naďalej záujem o ich ďalšie služby (Ziemba, Popovec).

Vlani Lipany trpeli na zdravotný stav viacerých chlapcov. Aká je situácia s dlhodobými maródmi teraz?

„Miro Drobňák sa stále sťažuje na bolesti v kolene, stále ho neposlúcha. Kovalík je v poriadku, aj Eliáš, akurát posledne menovaný mal naposledy zvýšenú teplotu, takže dostal voľno, aby sa doliečil.“

Podľa Stanislava Vargu rozhodujúce bude, ako si poradia s námahou skúsení borci, nositelia hry a autori gólov, popri ktorých sa môžu uchytiť i mladší.

„Dorastencov sme do kádra seniorov nepreradili, lebo tento kolektív iste pôjde na postup a tak pre mladíkov bude užitočnejšie, ak zostanú vo svojej súťaži. Pokiaľ ale niekto rapídne výkonnostne vyskočí alebo nám bude treba pomôcť, tak túto možnosť nezahodíme,“ dodal kormidelník ŠK Odeva.

Nechcel sa príliš rozširovať o jarnom účinkovaní ako o odrazovom mostíku k ďalšiemu ročníku, ktorý bude rozhodujúci z hľadiska reorganizácie súťaží. Vraj treba ísť od zápasu k zápasu a nepredbiehať skutočnosť.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.