Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Krasokorčuľovanie: Zo Slovákov v pondelok nastúpia Kažimír a Beständigovci

TASR|19. mar 2001 o 12:34

Vancouver 19. marca (TASR) - V prvý deň MS v krasokorčuľovaní vo Vancouveri (19. - 25. marca) nastúpia na ľad muži na kvalifikačné voľné jazdy a športové dvojice na krátke programy. Pre 9-hodinový časový posun budú jazdiť z hľadiska stredoeurópskeho časového pásma až v noci z pondelka na utorok.

Zaujímavosťou kvalifkácie mužov bude, ža sa dvaja tradiční súperi o najvyšší medailový stupienok, trojnásobný majster sveta a obhajca titulu Rus Alexej Jagudin a jeho krajan Jevgenij Pľuščenko stretnú v jednej kvalifikačnej skupine (A), ktorá pôjde druhá v poradí. Jagudin nastúpi so štartovým číslom 11, Pľuščenko uzavrie štartové pole s dvadsaťdvojkou. Trojnásobný majster sveta a obhajca striebornej medaily z minuloročných MS v Nice Kanaďan Elvis Stojko vyjadril spokojnosť, že nastúpi v B-skupine: "Pociťujem ako pozitívne, že ich nemám v skupine. Nech sa vzájomne bijú v tej druhej. Vždy sa sústreďujem iba na seba, ale táto situácia mi to o niečo uľahčí". Stojko názory, že jeho vek predstavuje hendikep oproti mladším súperom (vo štvrtok, keď sú na programe voľné jazdy mužov, oslávi 29. narodeniny) odmietol a vyhlásil, že sa cíti v najlepšej forme: "Prekvapuje ma, že si to ľudia myslia. Ja sa necítim starý. Som schopný korčuľovať a súťažiť".

Narodeniny pripadli na šampionát aj Jagudinovi, ktorý ich mal osláviť v nedeľu (21). Zatiaľ oslavovali len diváci v hale GM Place, ktorí šampiónovi zaintonovali pri tréningu "Happy Birthday". "Potešilo ma to. Veľká oslava však bude až po šampionáte. Keď som vyhral svoj prvý titul v Minneapolise, bola to dovtedy najťažšia vec v mojom živote. Každé majstrovstvá sveta boli odvtedy ťažšie a ťažšie. Najväčší moment v mojom živote a zároveň najťažšia súťaž však budú olympijské hry 2002," povedal Jagudin.

Bude zaujímavé porovnať choreografie a prejav Jagudina a Stojka, ktorí majú obaja voľné jazdy na hudbu z filmu Gladiátor. Američania Todd Eldredge a Timothy Goebel nastúpia v silnej A-skupine s Rusmi.

U športových dvojíc sú najväčšími favoritmi dvojnásobní majstri sveta Rusi Jelena Berežná - Anton Sicharulidze, ktorí minulý rok nemohli obhajovať titul pre suspendáciu za nešťastný doping liekom proti chrípke. Na bratislavských majstrovstvách Európy sa ukázali v najlepšom svetle a nemali problém zdolať svojich najväčších súperov a zároveň krajanov Tatiana Totmianinovú a Maxima Marinina. Obhajcovia svetového titulu, ďalší Rusi Maria Petrovová - Alexej Tichonov počas celej sezóny nepotvrdili svoju formu spred roka a na tohtoročných ME boli až štvrtí. O titul sa určite budú snažiť dvojnásobní strieborní medailisti z MS Číňania Sue Šen - Hongbo Čao. Obhajcami bronzovej medaily sú Francúzi Sarah Abitbolová - Stéphane Bernadis.

Slovák Róbert Kažimír nastúpi v B-skupine, ktorá začína súťaž, s nevýhodným štartovým číslom 3. Štartuje 44 mužov, rovnako 22 v A aj B-skupine. Športová dvojica súrodenci Oľga a Jozef Baständigovci mali pri žrebovaní viac šťastia, keď si vytiahli deviatku, s ktorou začínajú tretiu štartovú skupinu. Športových dvojíc nastúpi 24.

Sloveskí reprezentanti budú bojovať o kvalifikáciu na ZOH 2002 v Salt Lake City, ktorú získa na tomto šampionáte prvých 24 mužov a prvých 16 športových dvojíc. Ich doterajšie umiestenia na ME a MS im dávajú reálnu šancu kvalifikáciu dosiahnuť. Na ZOH nastúpi po 30 pretekárov v kategóriách jednotlivcov a po 16 v párových disciplínach, kvalifikácia na zvyšné miesta bude na pretekoch v Záhrebe v novembri.

ho

Súvisiace články