Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Krasokorčuliarske ME ovládol Španiel, Chaplin na korčuliach

(Autor: SITA/AP)
Sportnet|27. jan 2013 o 17:50

Európskou šampiónkou sa piaty raz stala Talianka Kostnerová, naša Simančíková pätnásta.

BRATISLAVA. Už aj južanské Španielsko má krasokorčuliarskeho šampióna. Pred krízou investovalo do zimných športov a z temperamentného Madridčana Javiera Fernándeza sa vyvŕbil talent-klenot.

V sobotu na majstrovstvách Európy v Záhrebe očaril pôvabne zahranou rolou Charlieho Chaplina v choreograficky skvele zostavenej voľnej jazde, za ktorú dostal 187,96 bodu. Viac (o 1,89) zinkasoval len Kanaďan Patrick Chan na MS 2011.

Som v siedmom nebi

„Ako chalan bol hyperaktívny a spurný, nebolo ho ľahké skrotiť,“ spomínal v El Mundo jeho prvý kouč Jordi Lafarga. Prvý trojitý skok zvládol v dvanástich a len čo dovŕšil sedemnásť, poslali ho do Spojených štátov k ruskému trénerovi Nikolajovi Morozovovi, ktorý dotiahol Fernándeza do svetovej desiatky.

Potom sa však začal viac venovať Florentovi Amodiovi, brazílskemu rodákovi, ktorého ako mesačného adoptoval francúzsky manželský pár, a Španiel sa odsťahoval do Toronta za kanadským svetovým šampiónom 1987 Brianom Orserom.

Záhrebský súboj Fernández (21 r.) – Amodio (22) začal lepšie Francúz, majster Európy 2011. Španiel, ktorý ešte nikdy nestál na piedestále, však jednobodovú stratu z krátkeho programu vo voľnom hravo zlikvidoval: skočil tri štvorité skoky (tulupa a dvakrát salchova, druhého v kombinácii), šesť trojitých, pridal dve štvorstupňové piruety a vyhral o takmer 25 bodov!

„Som v siedmom nebi,“ vravel elegán, ktorý sa prebil na prvé stránky španielskych médií rezervované futbalovým tímom vrátane „jeho“ Realu.

Žiaril aj Čech Michal Březina (22), ktorý druhou najlepšou voľnou obral o bronz trojnásobného šampióna Briana Jouberta: „Konečne kovová, a nie zemiaková medaila.“ Jeho krajan Tomáš Verner, záhrebský majster Európy 2008, voľný program totálne spackal (jediný trojitý skok a 19. miesto) a skončil jedenásty.

Matadorka vz. tínedžerky

Triumf spred piatich rokov zopakovala iba Talianka Carolina Kostnerová: už ako bezmála 26-ročná získala na jedenástych ME piaty titul – viac ich má len Ruska Slucká (7), Nórka Henieová a Nemka Wittová (po 6).

Aké je to byť uháňaná ruskými debutujúcimi „šestnástkami“? vyzvedal denník La Stampa. „Vzrušujúce,“ odvetila. „Paradoxne ma na nohy postavil pád v krátkom programe.“ Ten vyhrala Adelina Sotnikovová, voľný Elizaveta Tuktamyševová (sedem trojitých skokov), Talianka však napokon elegantným Bolerom obe tromfla.

Sedemnásťročná Slovenka Monika Simančíková skočila čisto trojitého tulupa aj salchova sólovo i v kombinácii, no rittbergra nedorotovala a u flipa si pomohla preskokom na druhú nohu. S drobne vyšším bodovým ziskom ako vlani skončila o miesto nižšie, pätnásta.

„Rátala som s dvanástym, je to mierne sklamanie,“ priznala jej mama, prvá trénerka a vedúca slovenskej výpravy Eva Simančíková. „Najväčšie rezervy má v choreografii, na ňu sa musíme sústrediť.“

K štartu na marcových MS v Kanade potrebuje Monika v krátkom programe splniť technický limit 28 b. „ISU ho nasadila tak vysoko, že zatiaľ nemá ani 24 účastníčok, takže možno ho zníži. Na to sa však nespoliehame, chýbajúceho pol bodu sa poskúsi dohnať o dva týždne v Oberstdorfe,“ vraví mama.

Súvisiace články