Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Kraľuje aj s kratším dychom

Sportnet|23. jan 2006 o 00:00

LYON, BRATISLAVA - Kto upodozrieval Jevgenija Pľuščenka, že sa len hrá na nedoliečeného maróda, musel v sobotu večer v Lyone zavrieť ústa. Bolo zjavné, že Petrohradčan po chrípke ešte nie je úplne fit. Ani v takom stave nenašiel rovnocenného konkurenta ..

Jevgenij Pľuščenko nebol po voľnej jazde až taký grogy, ako by nasvedčovala jeho poloha na snímke - kouč Mišin ho vzápätí z ľadu vyduril.

FOTO - SITA / AP

LYON, BRATISLAVA - Kto upodozrieval Jevgenija Pľuščenka, že sa len hrá na nedoliečeného maróda, musel v sobotu večer v Lyone zavrieť ústa. Bolo zjavné, že Petrohradčan po chrípke ešte nie je úplne fit. Ani v takom stave nenašiel rovnocenného konkurenta a so 16 a polbodovým náskokom získal už piaty európsky primát (predtým v r. 2000, 2001, 2003 a 2004).

Po voľnej jazde pár desiatok sekúnd ležal na ľade. Tréner Aleksej Mišin mu vzápätí ráznym gestom dal najavo, aby sa prestal predvádzať a zišiel z ľadu.

"Nad Pľuščenkom môžete vyhrať len v prípade, že podáte 110-percentný výkon," krčil plecami pred švajčiarskymi novinármi Stéphane Lambiel, vedomý si pomoci ruky po štvoritom toeloope a doskoku na dve nohy po jeho ťažkej kombinácii s trojitým. Konečne skočil trojitého axla a získal vo voľnom programe o 2,14 b. viac, ako keď sa vlani v Pľuščenkovej neprítomnosti stal v Moskve majstrom sveta, napriek tomu získal "len" striebro. Mimochodom, je to prvá švajčiarska medaila na ME po 20 rokoch, od čias chýrnej piruetárky Denisy Biellmannovej.

Francúzi právom presunuli mužskú súťaž na samý záver šampionátu, veď mali v prvej šestke troch svojich, no zvýšil na nich len bronz. "Pľuščenko dnes nebol nezdolateľný, ale ja som odjazdil len 70 percent toho, čo viem," kajúcne priznal Brian Joubert, európsky šampión 2004. Padol po štvoritom toeloope a čisto neskočil ani jeden z dvoch trojitých axlov. Joubertovi už na rozdiel od vlaňajška nepomáha Rus Jagudin, vraj ho vyhnala Brianova mama. Tréner Andrej Berezincev k tomu diplomaticky poznamenal: "Úloha mamy je vážna."

Pľuščenko v pôsobivej kreácii Krstného otca skočil štvoritého toeloopa a kombináciu trojitý axel trojitý toeloop - dvojitý rittberger. Nedostal žiadnu zrážku, lebo neurobil chybu (šiel na samý záver, vedel, čo potrebuje), ak zaň nerátame dvojitého salchova namiesto trojitého vo chvíľach, keď mu už dochádzali sily. "Od štvrtej minúty som mal problém to udýchať," priznal. "Navyše súperov podporovali stovky fanúšikov so zvoncami a píšťalami, kým mňa len malá ruská skupinka."

Na olympiádu do Turína s ním pocestuje Klimkin, ktorý skončil piaty. Rusi v Lyone už tretí raz za posledné štyri roky vyhrali všetky kategórie a získali polovicu z tucta medailí. (mo)

Výsledky

Muži: 1. Pľuščenko (Rus.) 245,33, 2. Lambiel (Švajč.) 228,87, 3. Joubert (Fr.) 222,95, 4. Dambier (Fr.) 200,16, 5. Klimkin (Rus.) 197,42, 6. Preaubert (Fr.) 190,18.

Medailová bilancia

Rusko 4 - 1 1, 2. Švajčiarsko, Nemecko a Ukrajina po 0 1 0, 5. Francúzsko, Litva a Taliansko po 0 0 1.

Súvisiace články