Nedeľa, 28. novembra, 2021Meniny má Henrieta

Kráľ Štrbák si za morom zvyká na kočovný život

Sportnet|15. nov 2003 o 00:00

Slovenský hokejový obranca Martin Štrbák nikdy v živote nezabudne na zápas Los Angeles Kings - Philadelphia Flyers v utorok 21. októbra 2003, keď pri svojom treťom štarte na ľade NHL vsietil prvé dva góly v súťaži a pomohol k víťazstvu kráľov 4:0. O ...


Takto sa nováčik NHL Martin Štrbák (vľavo) tešil, keď 21. októbra vsietil dva góly góly Philadelphii. O dva týždne ho už vedenie klubu L. A. Kings poslalo na farmu do Manchestru. FOTO – TASR

Slovenský hokejový obranca Martin Štrbák nikdy v živote nezabudne na zápas Los Angeles Kings - Philadelphia Flyers v utorok 21. októbra 2003, keď pri svojom treťom štarte na ľade NHL vsietil prvé dva góly v súťaži a pomohol k víťazstvu kráľov 4:0. O dva týždne neskôr ho vedenie Kings poslalo do nižšej súťaže AHL, na farmu v Manchestri na východnom pobreží Spojených štátov.

„Nerobil som si ilúzie, že ako nováčik v NHL hneď musím zostať v prvom mužstve. Ale spôsob, akým ma poslali na druhý koniec Ameriky, ma vyviedol z miery. Hokejista je v tomto biznise iba tovar,“ vravel skúsený 28-ročný slovenský reprezentant, zvyknutý na harmonický rodinný život v zahraničí z pôsobenia v Česku, Rusku, vo Fínsku. Štrbák je jedným z piatich Slovákov (spolu s Lašákom, Ľ. Višňovským, Šatanom, Hlinkom), čo majú všetky medaily z majstrovstiev sveta - zlato z Göteborgu 2002, striebro z Petrohradu 2000 i bronz z Helsínk 2003. V lete tohto roku podpísal s Los Angeles Kings jednocestnú zmluvu, ktorá mu zaručí ročný príjem 425 000 dolárov aj keby hral na farme. „Peniaze nie sú všetko. Chýba mi rodina, ktorú som nechal v Los Angeles. Na novom mieste chodím ako bez ducha,“ vravel rodák z Prešova.

Martin Štrbák nastúpil v septembri do kempu tímu Kings, kde sa už mohol oprieť o spoluhráčov z reprezentácie Žigmunda Pálffyho, Jozefa Stümpela i Ľubomíra Višňovského. Udržal sa v prvom tíme, hral vo víťazných zápasoch v Pittsburghu (3:0), Chicagu (4:2) a po dvoch absenciách dostal znova príležitosť aj v spomínanom zápase s Philadelphiou (4:0). Prišli však prehry s Buffalom (1:5), Chicagom (2:3), uzdravili sa maródi Aaron Miller, Mattias Norström a po naťahovačkách s vízami sa do zostavy vrátil aj Rus Maksim Kuznecov. Konkurencia v obrane kráľov sa rozrástla na deväť hráčov. Počas výjazdu na Floride si Martina pred zápasom s Tampou dal zavolať tréner Andy Murray. „Chlácholil ma, že hrám dobre, no potrebuje dať šancu aj iným bekom. Vraj, aby som šiel na tri zápasy do farmárskeho mužstva. Už som tu takmer dva týždne,“ priblížil svoju situáciu slovenský hokejista. Z cesty na Floridu sa už nestačil vrátiť k rodine, do ruky dostal letenku - smer Manchester.

„Je to mestečko pri Bostone. Naše mužstvo Monarchs hrá v Atlantickej divízii. Z troch zápasov sme dva vyhrali, v jednom sme zabodovali za remízu, ale o postavení v tabuľke nemám zatiaľ predstavu. Hrá sa tu jednoduchý hokej s neustálym fyzickým kontaktom, kombinačná hra chlapcom na ľade veľa nehovorí,“ rozladene vravel Štrbák. Monarchovia sú na druhom mieste divízie za Hartfordom. Náš hokejista si v mužstve najlepšie rozumie s Čechmi - brankárom Hniličkom, obrancom Žiškom i útočníkom Rosom, ale v pohode vychádza aj s ďalšími spoluhráčmi. Mysľou je však v Kalifornii: „Manželka Ľuba a dvaapolročný Martin zostali bývať v hoteli v Los Angeles. Syn mal minulý týždeň zdravotné ťažkosti, postihlo ho vírusové onemocnenie, a tak som sa vypýtal, aby som ich aspoň nakrátko mohol navštíviť. Za jeden deň som preletel od Atlantiku k Pacifiku a späť.“

Štrbák zatína zuby. V nižšej súťaži hrá, ako najlepšie vie, a čaká na telefonát generálneho manažéra Kings Dava Taylora. Nechce však už zostať bez svojich najbližších. „Hľadám si v Manchestri apartmán, manželku so synom prisťahujem sem. Už mi je jasné, že tu nezostanem len na tri zápasy. Chceme fungovať ako normálna rodina, kočovného života začínam mať plné zuby,“ zhrnul svoje dvojmesačné skúsenosti v Amerike.

Po vydarenom začiatku sezóny a následnom páde do AHL musí byť náš hokejista trpezlivý, aby si na farme počkal na novú šancu v NHL. To bude znamenať ďalšiu cestu krížom cez Ameriku.

ONDREJ GAJDOŠ

Súvisiace články