Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Kozák: Vo futbale treba niečo vydržať, my sme boli málo odolní

Martin Jakubko (uprostred) padá po tvrdom súboji s lotyšským hráčom. (Autor: SITA/AP)
SITA|16. okt 2013 o 08:49

Slováci stratili v Lotyšsku dobre rozohraný zápas. Podľa Jána Kozáka viacerí hráči nevydržali v tempe.

RIGA. Slovenskí futbaloví reprezentanti zakončili kvalifikáciu o postup na MS 2014 do Brazílie remízou 2:2 v utorňajšom stretnutí v Lotyšsku.

Tréner Ján Kozák bol nespokojný predovšetkým s tým, že jeho zverenci nedotiahli výborne rozohraný zápas do víťazného konca.

"Mužstvo, ktoré vedie po prvom polčase 2:0, by malo dotiahnuť duel do víťazného konca. Nemôžeme byť spokojní," vyhlásil Kozák.

"Hráčov som upozorňoval, že ak chcú vyhrať, musia byť chlapi. Druhý polčas sme však nehrali dobre a prehrávali sme súboje. Boli sme málo odolní," hodnotil.

Zlomovým okamihom v stretnutí bol podľa neho gól hneď po prestávke, ktorým Lotyši znížili na 1:2.

"Futbal bolí a súper hral na hranici tvrdosti, čo rešpektujem. Treba však niečo vydržať. V tomto ma hráči trošku sklamali. Viacerí v kluboch nehrávajú pravidelne a nevydržali v tempe celý zápas,“ dodal.

V závere Lotyši Slovákov prehrávali

Premiérový reprezentačný gól vsietil v 16. min duelu obranca Kornel Saláta. "Som rád, že som už konečne skóroval za Slovensko. Teší ma akurát ten gól," povedal v krátkosti hráč ruského klubu Tom Tomsk.

Jeho kolegu zo stopérskej dvojice Jána Ďuricu hnevalo, že Slovensko po zmene strán prenechalo iniciatívu súperovi. "Z tohto zápasu si treba vziať dobré veci, ale aj tie zlé. Keby sme hrali aj po zmene strán tak ako v prvom polčase, myslím si, že domáci by neuhrali taký výsledok," skonštatoval rodák z Dunajskej Stredy, ktorý bol v utorok kapitánom slovenského tímu.

"Vo futbale je všetko možné a my sme sa stali toho svedkom. Lotyši začali byť v druhom polčase aktívnejší, utvorili si tlak a my sme to nezvládli," dodal.

V strede poľa nastúpil záložník FK Senica Tomáš Kóňa, ktorého zaradenie do zostavy sa predovšetkým v prvom polčase ukázalo ako vydarený ťah. Kreatívny stredopoliar prihrával na oba slovenské góly.

"Škoda zranenia Jakubka, dovtedy bol veľmi platný pre mužstvo. Lotyšov sme sami dostali na koňa a na konci nás už prehrávali," priznal po stretnutí.

Kvalifikáciu budú žrebovať vo februári

Slováci majú so svojím pobaltským súperom naďalej pozitívnu historickú bilanciu. Slovensko dosiahlo v 4 zápasoch dve víťazstvá a rovnaký počet remíz pri skóre 9:5.

Slovensko sa bude v nasledujúcej kvalifikácii o postup na ME 2016 vo Francúzsku snažiť prebojovať po druhýkrát na veľké podujatie.

Na európskom šampionáte, kde Slovensko v ére samostatnosti doteraz nikdy neštartovalo, sa predstaví v novom formáte až 24 reprezentačných mužstiev.

Slováci sa dozvedia mená svojich súperov na žrebe, ktorý sa uskutoční 23. februára budúceho roku v Palais des Congres Acropolis v Nice.

Súvisiace články