Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Švédski amatéri naďalej hrajú futbal. Ľudia z celého sveta sa im vyhrážajú smrťou

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR)
SITA|2. apr 2020 o 09:58

Kluby vo Švédsku opisujú šokujúce zážitky.

ŠTOKHOLM. Súťažný futbal vo svete sa v dôsledku pandémie koronavírusu zredukoval na ligové zápasy v Bielorusku, Nikarague a ešte vo Švédsku.

Hoci tam sa podľa vládneho nariadenia hrá iba na amatérskej úrovni s dosahom 50 divákov a v poslednom čase už len priateľské zápasy.

Ani to však nebráni istým ľuďom, aby sa nekalým spôsobom snažili o ovplyvňovanie výsledkov.

Osobnú skúsenosť s tým majú vo švédskom siedmodivíznom tíme Skabersjö IF na juhu krajiny neďaleko Malmö.

Môže ísť o gangy z Maďarska či Anglicka

Pred pondelkovým súbojom s Västrou Ingelstad sa istí ľudia, zrejme zo stávkovej komunity z viacerých krajín, snažili prostredníctvom emailov a na sociálnych sieťach získať informácie takpovediac z kuchyne tímu - akým štýlom hrá, aké sú jeho silné a slabé stránky herného prejavu.

Podľa šéfa klubu Mattiasa Anderssona mohlo ísť o stávkové gangy z Maďarska, Dánska, Anglicka, ale aj ázijských krajín. Na zápase neboli takmer žiadni fanúšikovia, iba niekoľko reportérov.

"Keď sa zápas skončil remízou 1:1, tí ľudia sa opäť ozvali, ale už prešli do hrozieb a vyhrážok smrťou o zabití vírusom COVID-19. Bolo ich veľa a celé to je šialené," vyhlásil Mattias Andersson.

Podľa neho sa hráči najprv úprimne tešili z toho, že ich tréningové metódy si všimli ľudia v zahraničí a chcú o nich vedieť čo najviac.

Keď však prosby prešli do vyhrážok, zostali v poriadnom šoku.

Zvyčajne sa na ich zápasy staviť nedá

"Je to zastrašovanie a na tejto úrovni absolútne neprípustné. Všetci sme amatéri a zvyčajne sa ani nedá staviť na naše zápasy.

Zmena nastala až teraz, keď je futbal v celom svete na vedľajšej koľaji, rovnako ako množstvo ďalších športov. V škole som sa naučil, že každá publicita je dobrá, ale teraz začínam premýšľať o zmysle tejto teórie," dodal Andersson.

Švédsky futbalový zväz oznámil klubom, ktoré stále hrajú svoje zápasy, aby ignorovali správy od potenciálnych hráčov, ktorí žiadajú informácie o tíme.

Andersson uviedol, že ďalšie kroky budú predmetom zasadnutia správnej rady klubu. Na polícii to zatiaľ neohlásil. Podľa klubového webu najbližší zápas má Skabersjö IF odohrať 4. apríla proti tímu Liria IF.

Počas sezóny je Skabersjö IF súčasťou Division 5, druhej najnižšej futbalovej súťaže vo Švédsku. Jeho zápasy priemerne sleduje 70 divákov. Teraz sa približne rovnako veľká skupina ľudí zaujímala o to, akým štýlom mužstvo hrá.

Zápasy postupne rušia

Skabersjö IF nie je jediný prípad pokusov o ovplyvňovanie výsledkov futbalových zápasov vo Švédsku. Tímy Eskilstuna FC a Nashulta GoIF zo siedmej a ôsmej divízie v pondelok zrušili svoj tréningový zápas na odporúčanie vedenia Švédskeho futbalového zväzu.

Predstavitelia oboch klubov boli rovnako kontaktovaní neznámymi ľuďmi, ktorí mohli byť potenciálni gambleri.

Klub šiestej divízie AC Primavera uviedol, že po prehrách v tréningových zápasoch v posledných týždňoch čelil hrozbám od neznámych ľudí. "Písali nám, že sme si stavili na vlastný zápas a že by sme mali zomrieť na koronavírus," informoval šéf klubu AC Primavera Daniel Karlsson.

V stredajšej stávkovej ponuke figurovalo niekoľko zápasov švédskych tímov z nižších divízií ako Kungsangens IF - IFK Lidingo či Sollentuna - Foc Farsta. Všetky boli napokon zrušené.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články