Výber Kozáka? Pýtali sa ma, či som sa zbláznil, tvrdí šéf SFZ

Ján Kováčik.

Výber Kozáka? Pýtali sa ma, či som sa zbláznil, tvrdí šéf SFZ

Ján Kováčik. (Autor: TASR)
Ján Kováčik.
Ján Kováčik. (Autor: TASR)
Pavol Spál|4. mar 2022 o 07:00

Futbaloví investori si za vlastné peniaze kupujú nenávisť, tvrdí Kováčik

Za šéfa Slovenského futbalového zväzu (SFZ) bol JÁN KOVÁČIK zvolený už štvrtýkrát za sebou. Tvrdí, že SFZ nemá žiadne dlhy a je v dobrej kondícii. Všetci zaňho hlasovali, nik nebol proti. Už tretíkrát sa proti nemu vo voľbách nik neodvážil postaviť.

"Čo je na tom čudné? Ak by ste si pozorne čítali zápisnice z výkonného výboru tak zistíte, že asi deväťdesiat percent uznesení je jednomyseľných," tvrdí v rozhovore pre Sportnet.

Stále platí, že ako šéf Slovenského futbalového zväzu (SFZ) nedostávate žiadny plat?

Zo SFZ nedostávam žiaden plat. Raz za nejaké obdobie dostanem odmenu od SFZ marketing. Je to na základe výsledkov, ktoré zrealizujem. Sú to však jednorazové odmeny, keď sa niečo podarí.

Môžete byť konkrétnejší, že o akú vysokú odmenu asi ide?

Je individuálna. Závisí od toho, čo sa reálne podarí – napríklad získať nejakého nového partnera. Ak sa nič nepodarí, tak odmena nie je.

Ste podnikateľ. V minulosti ste boli aj spolumajiteľom televízie, rádia či divadla. Už viac ako dvanásť rokov sa venujete práci na SFZ asi polovicu pracovného času. Prečo to robíte, ak nemáte z toho žiaden vyšší finančný profit?

Spolumajiteľom dvoch divadiel som dodnes. Prečo to robím? Lebo to má aj iné rozmery, respektíve, ako sa hovorí v istom reklamnom slogane – sú veci, ktoré si za peniaze nekúpite. Môžem poznať veľa destinácií a aj ľudí, kam a ku ktorým by som sa inak asi nedostal.

Môžem vidieť a môžem aj so svojimi spolupracovníkmi ovplyvniť, nakoľko sa plány, s ktorými som sa od roku 2010 opakovane uchádzal o túto funkciu, darí plniť. A samozrejme, že je to pre mňa vášeň. Ak by som nemal vlastné finančné zázemie, tak by som si to nemohol dovoliť.

Ste filantrop?

Nie.

Aj na tieto otázky reagoval šéf SFZ

  • Bývalý reprezentant Šesták kritizoval pomery v SFZ. Nehlasujú vlastnou hlavou?
  • Vidí nejakého futbalového Šatana?
  • Čo si myslí o možnosti zahraničného futbalového trénera?
  • Je zahraničný tréner drahý?
  • Je plat 34-tisíc mesačne hraničný pre reprezentačného trénera?
  • Konzultuje otázku trénera aj s lídrami reprezentácie? 
  • Ako vníma odmietavý postoj Slovana a Dunajskej Stredy k transparentu STOP VOJNE?

A čo vaša túžba po moci?

Aká túžba po moci? Nad kým? Prečo? Právomoc, ktorá sa viaže k mojej funkcii, má svoje presne dané limity a obmedzenia. Ale keď niečo robíte v pozícii najvyššieho predstaviteľa najvyššieho športového zväzu, tak vás logicky x ľudí neznáša, niektorí aj „z princípu“.

Možno si neskôr uvedomia, že sa niečo v slovenskom futbale udialo a zmenilo za tých posledných dvanásť rokov smerom k lepšiemu. Dnes máme infraštruktúru na úplne inej úrovni oproti dobe, kedy sa začínal môj prvý mandát.

Vzniklo viacero nových projektov v súvislosti s mládežou. Tí, ktorí to nechcú vidieť, to nebudú nikdy vidieť. Mojou úlohou a aj cieľom je snažiť sa vytvoriť čo najlepšie podmienky pre slovenský futbal na všetkých úrovniach.

Keď niekto moju prácu chce posudzovať iba podľa posledných výsledkov alebo výkonov reprezentačného áčka, tak nepochopil o čom funkcia prezidenta SFZ je.

Z vonku to pôsobí tak, že ste neobmedzeným vládcom slovenského futbalu, ktorý nemá opozíciu. Nemyslíte?

A čo s tým ja mám urobiť?

Ani v nedávnych voľbách o post prezidenta SFZ ste nemali žiadneho protikandidáta. Všetci hlasovali za vaše opätovné zvolenie. Nie je to zvláštne?

Ak by ste si pozreli histórie volieb vo futbalových asociáciách a trebárs aj na úrovni UEFA, tak zistíte, že to nie je nič výnimočné. Ktokoľvek môže kandidovať. Aj ja, keď som po prvý raz a aj teraz sa uchádzal o funkciu, tak som musel kandidovať. Bez tohto procesu to nejde.

Vám príde bežné, že sa nenájde jediný človek, ktorý by vám oponoval?

Nerozumiem prečo sa na to mňa pýtate.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbalnet»Výber Kozáka? Pýtali sa ma, či som sa zbláznil, tvrdí šéf SFZ