Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Jacques Lemaire ukončil tretíkrát trénerskú kariéru

Jacques Lemaire. (Autor: TASR)
TASR|11. apr 2011 o 09:45

Jacques Lemaire na striedačke tímu NHL New Jersey Devils skončil.

NEWARK. Šesťdesiatpäťročný člen Siene slávy sa v záverečnom zápase základnej časti proti Bostonu (3:2) tretíkrát, zrejme však definitívne rozlúčil s trénerskou kariérou.

"Trénerstvo si vyžaduje si veľa a ja si chcem vychutnávať život. Chcem stráviť viac času s rodinou," vysvetlil pre zámorské médiá Lemaire, ktorý opustil post hlavného kormidelníka Devils už pred sezónou, no po katastrofických výsledkoch jeho nástupcu Johna McLeana sa rozhodol v decembri ešte raz vrátiť. Po jeho príchode mužstvo herne ožilo a nadýchlo sa k veľkolepej stíhacej jazde, obrovské bodové manko sa mu už ale nepodarilo zmazať a diabli skončili v tabuľke Východnej konferencie na nepostupovej 11. pozícii s 12-bodovým odstupom na ôsmy New York Rangers.

"Nič neľutujem, teda okrem toho, že sme nepostúpili do play off," vyhlásil Lemaire, ktorý nedoviedol diablov do vyraďovacej časti prvýkrát od roku 1996.

Skúsený kanadský odborník oznámil úmysel o uzavretí trénerskej kariéry svojim zverencom už dva zápasy pred koncom základnej časti a víťazstvom nad Bruins mu tak hráči pripravili peknú rozlúčku.

"Vieme, čo dokázal s týmto tímom v druhej polovici ročníka, takže je pre nás sklamaním, že odchádza. Hrali sme pod ním dobre. Vyzná sa v hokeji zrejme lepšie než ktokoľvek iný. Na druhej strane, v tomto športe sa pohyboval už príliš dlho, takže si potrebuje užiť život," povedal o lúčiacom sa trénerskom mágovi český útočník Patrik Eliáš.

Lemaire ako bývalý útočník strávil celú svoju hráčsku profiligovú kariéru v Montreale, s ktorým vybojoval osem Stanleyho pohárov (1968, 1969, 1971, 1973, 1976, 1977, 1978, 1979). Ďalšie dva získal ako asistent generálneho manažéra Canadiens (1986, 1993) a ten posledný v roku 1995 ako hlavný tréner Devils.

Súvisiace články