Pondelok, 19. apríla, 2021Meniny má Jela

Ivan Majeský - nezlomný bojovník, ktorého nepoložia ani zranenia

Ivan Majeský (Autor: SITA)
Peter Klimko|28. apr 2008 o 00:00

Robusný, fyzicky vyspelý obranca upútal agentov najrôznejších klubov svojou tvrdosťou, pozičnou hrou a dobrým prehľadom.

Ivan Majeský odriekol kvôli zlomenej ruke účasť na MS 2002 - Slovensko sa stalo majstrom sveta. Takisto sa nezúčastnil ani Svetového pohára 2004, pretože si v príprave zlomil malíček na ruke.

Na MS 2005 odohral kvôli zraneniu kolena len jediný duel (proti Bielorusku 2:1). Nálepku "smoliar" si však nepripúšťa, jedným dychom ale dodáva: "Už nikdy v živote si neoblečiem dres s číslom 29." Práve to mal na sebe v čase, kedy sa mu pritrafili nepríjemné zranenia.

Postupnými krokmi do veľkého hokeja

IVAN MAJESKÝ
  • narodený: 2. septembra 1976
  • súčasný klub: Linköpings
  • hrával za: Banská Bystrica, Zvolen, Ilves Tampere, Florida Panthers, Atlanta Trashers, Sparta Praha, Washington Capitals, Kärpät Oulu,
  • účastník MS:
  • úspechy: bronzový na MS 2003, vicemajster Švédska v drese Linköpings v 2007 a 2008, 5. na OH v Turíne, 3. miesto vo fínskej lige v drese Ilves 2001
  • číslo dresu: 23
    mkajesky.jpg
Ivan Majeský

Hokej začal hrať v rodnej Banskej Bystrici, kde postupne prešiel mládežníckymi kategóriami. Už v 1995/96 sa objavil v prvom tíme. V 17 zápasoch okúsil ako chutí najvyššia slovenská hokejová súťaž.

V kádri tímu spod Urpína zotrval aj po vypadnutí do 1. ligy, ktoré prišlo na rad v sezóne 1996/97. Rok si teda zahral len kvalitatívne druhú najlepšiu súťaž, v 1999/2000 už nastupuje vo farbách neďalekého Zvolena, ktorý sa netajil vysokými ambíciami.

Ročník 1998/99 prináša konečné 4. miesto, o rok na to, čo je pre Ivana Majeského zároveň jeho posledná sezóna v slovenskej Extralige, sa dokonca stáva vicemajstrom.

Prestup do Fínska

Keď sa pred začiatkom sezóny 2000/01 ozval fínsky Ilves Tampere, nebolo treba fyzicky zdatnému obrancovi dvakrát hovoriť. Prechod do kvalitnejšej ligy mu pomohol v hokejovom raste. V SM liige nazbieral nielen množstvo skúseností, ale hneď v úvodnej sezóne aj bronzovú medailu za 3. miesto.

Na základe kvalitných výkonov, ktoré počas dvoch rokov v severnej Európe odvádzal, prišiel záujem spoza mora. To už disponoval vizitkou tvrdého muža, veď mal pri premiére v drese Ilvesu bez jednej presne 100 trestných minút. V druhom ročníku sa trochu polepšil, zámorských skautov ale upútala v prvom rade jeho tvrdá hra.

Florida Panthers ho draftovala v 2001 z celkového 267. miesta.

Kanadsko-americká NHL

Na Floridu sa nešiel tento obranca vyhrievať na slnku, ale ukázať, že je schopný hrať aj v najkvalitnejšej hokejovej súťaži sveta. Vo farbách "panterov" odohral v prvom ročníku všetkých 82 duelov základnej časti, v ktorých zaznamenal 16 bodov, čím si v rámci tímovej produktivity vybojoval medzi obrancami 4. miesto.

Po sezóne ale prišiel pomerne prekvapujúci prestup do Atlanty, kde sa stretol aj so Slovákom Ronaldom Petrovickým.

Počas výluky za Spartu

V sezóne 2004/05 prišiel v profilige lockout, ktorý bol len vyústením neschopnosti dohodnúť sa na platových podmienkach medzi vedením NHL a hráčskou asociáciou (NHLPA).

Majeský nasledoval ďalších hráčov a nasledujúcu sezónu strávil na starom kontinente. Dohodol sa so Spartou Praha, tej sa ale majstrovské ambície nepodarilo naplniť, veď skončila už v 1. kole vyraďovacích bojov, keď nestačila na Vítkovice (1:4 na zápasy).

Návrat do NHL

Po roku sa rozbehla National Hockey League a tak sa Ivan Majeský vrátil za "veľkú mláku". Nie však do Atlanty, kde pôsobil pred výlukou, ale do Washingtonu. Tu sa dohodol s Capitals.

Vo svojom záverečnom ročníku v profilige odohral 57 zápasov a získal 9 bodov. Nasledoval tak odchod do Európy, čo bolo z veľkej časti zapríčinené aj zdravotným stavom, ktorý ho v posledných týždňoch neveľmi poslúchal.

Opäť severná Európa

Kärpät Oulu mu ponúkol šancu, Majeský sa ale po 12 dueloch presťahoval do inej severskej krajiny - Švédska, kde sa upísal Linköpings. Nasledujúcu sezónu ale začal opäť vo fínskom mužstve, dohral ju však znova v Linköpings. Účastník Elitserien siahal v dvoch po sebe idúcich ročníkoch na titul, napokon sa ale nedočkal.

Slovenský obranca sa v červeno-modro-bielych farbách stretol aj s krajanmi Rastislavom Staňom a Tomášom Surovým.

V slovenskej reprezentácii

Slovensko sa mohlo o jeho služby oprieť na olympijských hrách 2002 v Salt Lake City (náš výber skončil až 13.), kde odohral 4 zápasy. Takisto si zahral na tomto vrcholnom športovom podujatí aj o štyri roky v Turíne (SR skončila 5.).

Nebol ďaleko ani od účasti na Svetovom pohári 2004, zlomil si však malíček na ruke a tak napokon zo štartu zišlo.

Majeský je účastníkom majstrovstiev sveta 2003 (má bronz), 2004, 2005 a 2008. Na svetovom šampionáte 2005 vo Viedni a Innsbrucku mal smolu, keď sa v zápase s Bieloruskom zranil (koleno) a zaznamenal tak len jeden duel.

V 2008 v Kanade bol pri totálnom prepadáku našej reprezentácie - premiérový boj o záchranu a konečné 13. miesto sa ani inak nedajú nazvať.

V Göteborgu 2002, teda počas najúspešnejšieho ťaženia Slovenska na MS (1. miesto), chýbal pre zlomeninu ruky, prišiel tak o doteraz najväčší úspech našej reprezentácie.

Čo o Majeskom píšu médiá

Ivan Majeský zhodil rukavice

Fotogaléria

ivanmajesky10.jpg

ivanmajesky1.jpg

ivanmajesky2.jpg

ivanmajesky3.jpg

ivanmajesky4.jpg

ivanmajesky5.jpg

ivanmajesky6.jpg

ivanmajesky8.jpg

ivanmajesky7.jpg

ivanmajesky9.jpg