Pomáhal chorým deťom, budoval nemocnice. Zomrel štvornásobný víťaz Stanleyho pohára

Logo New York Islanders. (Autor: TASR/AP)
Oh my Hockey|22. jan 2022 o 07:28

Hokejový svet sa lúči s osobnosťou.

NEW YORK. Vo veku 67 rokov zomrel v piatok 21. januára 2022 bývalý hokejový útočník Clark Gillies. Úmrtie oznámil klub New York Islanders.

Hlavný komisionár NHL Gary Bettman vydal nasledovné vyhlásenie.

"Národnú hokejovú ligu zarmútil odchod Clarka Gilliesa, hradby na ľade pre dynastiu New Yorku Islanders z osemdesiatych rokov a piliera komunity na Long Islande. Gillies pomohol definovať pojem "silový útočník" počas 14 sezón v NHL v kluboch Islanders a Buffalo Sabres, ktoré vyvrcholili ziskom štyroch Stanleyho pohárov v rade."

Gillies bol súčasťou dynastie New Yorku Islanders, ktorá medzi rokmi 1980-1983 vyhrala štyri Stanley Cupy. Jeho číslo 9 je v klube vyradené od roku 1996. Od roku 2002 je členom siene slávy.

Čo pre klub znamenal najlepšie vyjadril generálny manažér Lou Lamoriello.

"Celá komunita New Yorku Islanders je zdrvená touto stratou," prehlásil. "Bol stelesnením toho, čo znamená byť ostrovanom. Hrdosť, s akou nosil dres Islanders, bola vyobrazená v jeho vôli vyhrávať za každú cenu. Mimo ľadu bol vždy ochotný spraviť čokoľvek pre našu komunitu."

Gillies bol dôležitou súčasťou najúspešnejšieho mužstva v histórii organizácie. Pri zisku Stanley Cupov nastupoval v prvej formácii s Bryanom Trottierom a Mikeom Bossym. Zdobila ho tvrdosť.

V 958 dueloch v drese Islanders a Buffala zaznamenal 319 gólov, 378 asistencií a 1023 trestných minút.

Na všetko, čo pre klub aj miestnych robil, sa bude na Long Islande spomínať ešte dlho.

"Pamätám si, že keď som sa s ním stretol po prvýkrát, vždy som si pomyslel: Takýmto človekom chcem byť," povedal Matt Martin.

"Bol to jednoducho úžasný človek. Je to veľmi smutné a nešťastné a hovorím za celú organizáciu, keď poviem, že moje srdce, myšlienky a modlitby smerujú k rodine. Má krásnu rodinu a so svojou nadáciou, ktorej sme mali to šťastie byť súčasťou, urobil pre komunitu veľmi veľa a navždy bude žiť v tejto organizácii. On jednoducho stelesňuje to, čo znamená byť ostrovanom."

Gillies v New Yorku založil neziskovú organizáciu na pomoc deťom s fyzickými, vývojovými či finančnými problémami, aby im zlepšil život. Jeho najväčším úspechom mimo ľadu bolo vybudovanie pediatrického oddelenia v jednej z tamojších nemocníc, ktoré je pomenované po ńom.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: