Sobota, 25. septembra, 2021Meniny má Vladislav, Vladislava

Hantuchovej by vyhovovala obývačka na tráve vo Wimbledone

Prípravu Daniely Hantuchovej (32. vo WTA) na víkendový zápas 1. kola svetovej skupiny Pohára federácie Slovensko – Česko v Sibamac aréne vedie kapitán tímu a jej osobný tréner Matej Lipták. (Autor: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
Ondrej Gajdoš|1. feb 2011 o 19:10

Skúsená tenistka odohrala v januári po zranení iba dva zápasy. Obidva prehrala. DANIELA HANTUCHOVÁ (27 r.) je najúspešnejšou slovenskou hráčkou v Pohári federácie. Reprezentuje už trinásty rok, v sezóne 2002 priviedla tím k prvenstvu. Má najviac celkových

víťazstiev (29) aj výhier v singli (24).

Mali ste ťažký vstup do sezóny, v Austrálii ste odohrali len dva zápasy. Nechýba vám pred víkendovým zápasom Pohára federácie s Českom zápasová prax?

"Chýba. Aj keď v príprave už vyše týždňa idem naplno a často hrám tréningové stretnutia, ostré turnajové zápasy sa tým nedajú plnohodnotne nahradiť. Možno sa mi v úvode na kurte nebude dariť podľa predstáv, ale musím byť mentálne prichystaná bojovať na maximum."

Ľavú nohu ste mali v tréningu obviazanú. Ste už fit?

"Lekár vraví, že ešte prejdú tri týždne, kým na to prestanem myslieť. Podstatné je, že už sa môžem naplno pohybovať. V Austrálii som dva týždne poskakovala na jednej nohe."

Hovorilo sa o zranenej achilovke.

"Nie. Mala som natrhnutý sval nad touto šľachou na nohe. Achilovku som mala predtým zapálenú a doma som trénovala s bolesťami. A potom sa mi to pri nácviku servisu stalo. Zranenie prišlo v najhoršom možnom termíne."

Bolelo to?

"Bolela ma noha a bolesť som mala aj na duši. Absolvovala som vyše mesačnú zimnú prípravu, už som chcela vybehnúť na kurt a ukázať, čo je vo mne. A zrazu prišlo zranenie. Na šľaktrafenie! Nasledovali tri týždne ničnerobenia s vyloženou nohou. A znova príprava od začiatku. Ťažko sa mi odhlasovalo z Brisbane, v Sydney som ešte nastúpila s problémami, len aby som odohrala zápas. V takomto stave som ani v Melbourne nemohla čakať zázrak."

V Bratislave dohliada na vašu prípravu známy kondičný tréner Pat Etcheberry z Ameriky. Po dvoch rokoch spolupráce ste už uvažovali nad jeho výmenou. Zišlo z nej?

"Áno, pokračujem s Etcheberrym. Pat je bezpochyby najlepší kondičný odborník. Problém bol, že mal na mňa málo času. Trénovali sme týždeň a potom sme sa dva mesiace nevideli. Je vyťažený. Našli sme kompromis, aby sme boli častejšie spolu. Preto si vážim, že aj teraz pricestoval na Slovensko."

Od jesene je vaším osobným trénerom Matej Lipták, ktorý je zároveň aj kapitánom tímu v Pohári federácie. Je váš vzťah teraz na kurte iný?

"Nie. Príprava na Pohár federácie je tohto roku rovnaká ako predtým."

Čo sa po troch mesiacoch spolupráce zmenilo na vašej hre?

"Robíme niektoré zmeny, ale tie vyžadujú čas. Rozumiem im a aj ja ich chcem zmeniť, no po toľkých rokoch to už nejde zo dňa na deň. Navyše teraz mi chýbajú turnajové zápasy."

Zápas s Českom sa hrá v Sibamac aréne na kurte s povrchom Premier, na ktorom sa Dominik Hrbatý cítil ako v obývačke. Pasuje aj vám?

"Mne by viac vyhovovala obývačka vo Wimbledone na rýchlej tráve. Toto je skôr Dominov povrch na dlhšie výmeny. Približuje sa viac antuke. Nič extra rýchle. Ale po dlhom čase som si už aj ja zvykla."

Obidve najlepšie Češky, Kvitová aj Šafářová, sú ľaváčky. Robí vám to ťažkosti?

"Fú, vedia ma vyviesť z rytmu. Dosť sa spolieham na môj return a podanie ľaváčok býva ťažko čitateľné. Najmä Šafářová má rýchly náprah a nedá sa dopredu povedať, kam loptičky poletí. O to väčší tlak býva potom na môj servis, aby som si ho udržala."

Kto je najnepríjemnejšia ľaváčka na okruhu WTA?

"Pre mňa jasne Patty Schnyderová. So Švajčiarkou som odohrala na turnajoch množstvo zápasov a ani jeden nebol jednoduchý. Počula som, že uvažuje o skončení kariéry. To by sa mi uľavilo..."

Víkendový zápas v Sibamac aréne je vypredaný. Dostali ste dosť vstupeniek pre rodinu a blízkych?

"Záujem je obrovský. Potrebovala by som ešte takých tridsať lístkov (smiech)."

Slovensko prehralo s Českom v Pohári federácie všetky tri zápasy. Aj teraz je papierovým favoritom náš súper. Dozrel čas zmeniť bilanciu?

"Očakávam vyrovnaný zápas, naše víťazstvo by bolo obrovským úspechom. Češky opäť prišli vo výbornej forme - predtým s líderkou Vaidišovou, teraz hrá výborne Kvitová. Musíme zahrať svoje maximum a môže nám pomôcť domáce publikum. Nevylučujem, že sa bude rozhodovať v záverečnej štvorhre."

Súvisiace články