Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Handzuš je prekvapením, Hossa nedocenenou hviezdou

(Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|24. jún 2013 o 12:17

Úspech hokejistov Chicaga súvisí s úspechom slovenských hokejistov. Vo víťaznej zostave nesmú chýbať dvaja krajania.

Priamo z Chicaga píše redaktor SME Tomáš Prokop

CHICAGO. Bez ohľadu na výsledok tohtoročnej finálovej série NHL sa dá povedať, že Chicago je pre Slovákov zasľúbené mesto.

Nielenže tu žije početnejšia päťtisícová komunita, ale výnimočne sa tu darí aj hokejistom.

Pred troma rokmi patrili ku kľúčovým hráčom zostavy Blackhakws Marián Hossa s Tomášom Kopeckým a tento rok sa zas k Hossovi pridal Michal Handzuš.

Kapitán sa od Hossu stále učí

„Od Mariána sa stále učím. Je to veľký hráč. Neprehliadnuteľná súčasť nášho úspechu,“ hovorí s uznaním Jonathan Toews. Kapitán Chicaga je najväčšou ikonou tímu. Dresy s jeho menom sú takmer polovicou predaja.

„Sami ste mohli vidieť ako nám Hoss výrazne chýbal v treťom zápase finálovej série, ktorý sme prehrali. V Chicagu je dlho, vie ako vyhrávať, ťažko by ste hľadali hráča, ktorý si zahral finále štyrikrát za šesť rokov,“ dodáva Toewsov kolega z elitnej lajny Bryan Bickell.

Hossa je aj v povedomí fanúšikov vysoko a málokto o ňom povie inak ako uznanlivo. „Vždy to bol skvelý hráč, ale až do príchodu k nám si vyberal zle tímy. Dôkazom je, že finále vyhral až u nás,“ zhoduje sa viacero priaznivcov, ktorí majú oblečený dres s číslom 81 na chrbte.

NHL ho niekedy prehliada

Napriek uznanlivým slovám je však Trenčan niekedy až príliš prehliadaný vedením ligy, ktoré ho nepasuje vždy medzi úzku špičku. To často kritizuje vo svojich stĺpčekoch hokejový expert z Daily Herald Tim Sassone.

„Marián je ikonou tímu. Neviem, či ľudia dokážu dostatočne uznať, aký je skvelý a komplexný hráč. Niekedy mám pocit, že je nedocenenou hviezdou. Strieľa veľké góly, prihráva, bráni a takisto má veľké slovo v kabíne,“ hovorí Sassone.

Handzuš vyplnil dlhodobý problém

Jeho slová len potvrdzujú, že Hossa je stálicou. O to väčším prekvapením však sú výkony Michala Handzuša, ktorý prišiel do tímu potichučky výmenou za nepodstatný výber vo štvrtom kole draftu.

„Michalom sme získali skvelú posilu za malú cenu. V San Jose sa mu nedarilo, ale hodil to za hlavu a od prvých dní sa zaradil k lídrom nášho tímu,“ dodáva Bickell, ktorý je v play off podobným prekvapením ako náš center.

„Handzuš všetkých naokolo veľmi prekvapil. Mal to byť hráč, ktorý odohrá pár minút vo štvrtom útoku a pomôže zlepšiť čísla na vhadzovaniach a zrazu to je hráč, ktorý vyplnil dlhodobý problém na pozícii druhého centra. Myslím si, že je lepší ako si sám myslel, že bude po príchode do Chicaga,“ pokračuje Sassone.

Po úvodných zápasoch skrátenej sezóny sa zdalo, že pre Handzuša sa časy v NHL krátia, ale skvelou hrou v play off ukázal, že môže byť aj v tridsiatichšiestich rokoch stále platným hráčom pre hociktorý tím ligy.

„Nemyslím si, že Handzuš bude pokračovať v drese Blackhakws. Tím bude mať naplnený strop, ale na NHL určite stále má a môže v nej pokračovať,“ uzaviera Sassone.

Súvisiace články