Giggs oslávil 40 rokov. Hral proti Kinderovi i Dubovskému

V roku 1999 vyhral Ryan Giggs Ligu majstrov.
V roku 1999 vyhral Ryan Giggs Ligu majstrov. (Autor: TASR / AP)
Pavol Spál|30. nov 2013 o 02:33

Vylepšuje výnimočné rekordy a konkuruje mladíkom na najvyššej profesionálnej úrovni.

  • Ryan Giggs sa narodil 29. novembra 1973
  • Je najstarším hráčom (37 rokov 289 dní), ktorý dal gól v Lige majstrov i na olympijskom turnaji (38 a 243 dní)
  • Za United nastrieľal vo všetkých súťažiach 168 gólov
  • Má najviac gólových prihrávok v Premier League
  • V anglickej lige nastúpil proti 45 tímom, celkovo vo všetkých súťažiach čelil 117 mužstvám

BRATISLAVA. Jeho dvaja pradedovia, obchodníci s minerálmi, pochádzali z africkej Sierry Leone. Neskôr sa usadili v Tigrej zátoke vo Walese a oženili sa tam s bielymi dievčatami.

Giggsova babička Winnie vyhrala veľa bežeckých súťaží. „Vždy, keď vidím Ryana bežať na krídle, spomeniem si na svoju mladosť,“ vravievala. Jej syn, slávny ragbista, si aj napriek rasovým predsudkom vzal dcéru policajta. A mali spolu ešte výnimočnejšieho syna a futbalistu - Ryana Giggsa.

V piatok stredopoliar United oslávil štyridsiatku. Jeho kedysi čierne vlasy už zdobia šediny, jeho vrstovníci už s profesionálnou kariérou skončili. Giggs sa do dôchodku nechystá.

„Veľmi mi pomáha joga. Každý deň som vďaka nej schopný trénovať naplno,“ uviedol Giggs pre Gazetta dello Sport. „Teraz už nie som taký rýchly, musel som trochu zmeniť svoj herný štýl a využívam skúsenosti a inteligenciu. Nie je to náročné, ide mi to akosi prirodzene.“

Patril medzi najlepších

„Je neuveriteľný. Odmaká si zápas a ani nie je unavený,“ rozplýval sa po stredajšom zápase Ligy majstrov tréner United David Moyes. Giggs odohral v najprestížnejšej klubovej súťaži už 148 zápas a vylepšuje rekord. A v Leverkusene patril opäť medzi najlepších. Popri tom stíha funkciu asistenta trénera.

„Počas zápasu prišiel za mnou obranca Leverkusenu a pýtal sa ma, ako je možné, že dokáže hrať v takom veku,“ smial sa chýrny útočník United Wayne Rooney.

Je to dvadsaťtri rokov, čo Giggs podpísal v Manchester United prvú profesionálnu zmluvu. „Určite už v takomto veku hrať nebudem, to viem iste. Obdivujem na ňom rozvahu, keď má loptu,“ dodal Rooney.

Súperil s Kinderom

„Ľudia neustále rozoberajú jeho vek, ale ja to považujem za nepodstatné. Ryan nám sám povie, až jeho čas vyprší. Kedy to bude? Neviem,“ dodal Moyes. Walesan už síce nie je hráčom na raketový pohon ako predtým, zato má perfektnú techniku a víziu.

„Možno si vymení druhé pľúca a ide behať, Je neuveriteľné v štyridsiatke dosahovať takúto úroveň - a zvlášť v Lige majstrov. Nič podobné si nepamätám,“ vravel bývalý slovenský reprezentant a hráč Middlesbrough Vladimír Kinder. S Giggsom v Premier League zvádzal súboje.

„Zrejme je za tým dobrá životospráva. Nemal žiadne problémy so zraneniami a to je asi to najdôležitejšie.“ Giggs získal skoro všetko, čo si môže futbalista želať. Dvakrát vyhral Ligu majstrov, s United získal tridsaťpäť trofejí. Ako jediný futbalista v dejinách má trinásť anglických titulov, za United odohral zápasov ako nikto pred ním. Už pred piatimi rokmi prekonal Bobbyho Charltona a dnes stojí na čísle 953.

Na majstrovstvách sveta či Európy si však nikdy nezahral. Jeho Wales sa zúčastnil iba na MS v roku 1958. „Radšej nikdy nehrať na veľkom turnaji ako zradiť svoj malý národ,“ tento citát s jeho portrétom visel jeden čas po celej Británii.

giggs_sita_600.jpg

Ryan Giggs je rekordérom v počte štartov v Lige majstrov.

FOTO: SITA / AP

Hral proti Československu

Už v pätnástich si obliekol juniorský dres Anglicka ako kapitán, ale iba raz. Potom uprednostnil Wales. Za prvý tím debutoval v sedemnástich. Svoj druhý reprezentačný gól dal proti Československu, zápas kvalifikácie o postup na MS 1994 sa skončil 2:2.

Za federálny tím vtedy nastúpili trebárs Pavel Hapal (bývalý tréner Žiliny), Radek Látal (dnes tréner Košíc), zo Slovákov Ľubomír Moravčík či od Giggsa vtedy iba o rok starší Peter Dubovský. Vlani si Giggs zahral na olympijských hrách v Londýne, bol kapitánom britského tímu.

Reprezentačnú kariéru v drese Walesu pritom ukončil už v roku 2007. Zmluva s Manchestrom mu vyprší v lete 2014, ale v Anglicku sa špekuluje, že ešte ju o rok predĺži. „Dalo by sa povedať, že sa stále zlepšuje, jeho futbalové videnie či prihrávky,“ velebil ho Moyes.

Aféry v rodine

„Je to úplne výnimočný futbalista a človek. Pohyboval sa po trávniku tak ľahko, že by ste prisahali, že sa nohami nedotýka zeme,“ opísal ho legendárny Alex Ferguson. Bol to on, kto Giggsa objavil. Písal sa rok 1988 a Ryan Wilson mal pätnásť.

Ferguson ho získal z konkurenčného City, kde začínal. S menom Wilson debutoval i v sedemnástich za United. O dva roky neskôr prijal priezvisko (Giggs) po matke, ktorá sa rozviedla s údajne despotickým otcom.

„Som šťastný, že som v United tak dlho, zvlášť keď to boli úspešné roky. Manchester mi k životu maximálne vyhovuje, ale cítim sa ako Walesan,“ tvrdil Giggs.

Je to výnimočne verný muž – klubu, ale nie vlastnej žene. Jeho mimomanželské aféry sa preberali i v parlamente. „Je to červ,“ vyhlásil o štyri roky mladší Rhodri Giggs o svojom bratovi Ryanovi, ktorý zviedol jeho manželku Natashu. „Keď sa dozviete, že niekto, kto bol celý život vaším hrdinom, spí s vašou manželkou, tak to strašne bolí.“

giggs_tasr_600.jpg

FOTO: TASR

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.
Nachádzate sa tu: