Slováci hrajú životný zápas na ME. Poliakov chcú zdolať tímovým duchom

Patrik Zaťovič. (Autor: TASR - Pavel Neubauer)
Michal Šášky|25. jan 2022 o 06:00

Patrik Zaťovič je jediný slovenský reprezentant z poľskej ligy.

AMSTERDAM. Slovenskí futsalisti majú to najťažšie za sebou. Historicky prvý zápas na ME vo futsale proti Rusku síce nezvládli výsledkovo (1:7), ale herne istý čas dokázali držať krok s absolútnym favoritom skupiny.

Teraz však stoja pred veľkou výzvou. V utorok večer odohrajú proti kvalitatívne vyrovnanejšiemu súperovi z Poľska kľúčový duel z pohľadu postupu do štvrťfinále. 

Poľsko potrápilo aj favorita

Poliaci sa v aktuálnom rebríčku krajín nachádzajú na 27. mieste, o stupienok nižšie ako Slováci. Na elitnej úrovni sú však skúsenejší, futsalové EURO hrali už dvakrát.

V roku 2001 prehrali v Rusku všetky tri zápasy. Na poslednom šampionáte v Slovinsku 2018 však dokázali získať svoj premiérový bod, zhodou okolností práve proti Rusku. S ním odohrajú tento rok záverečný zápas skupinovej fázy.

"Proti Poliakom očakávam, opäť ako proti Rusku, ťažký zápas. Po fyzickej stránke sú veľmi silní, určite na nás budú mať prichystané nejaké veci.

Ale nebojím sa, že by sme to nezvládli. Ideme si po tri body," povedal pred zápasom slovenský reprezentant Patrik Zaťovič.

Slováci majú s Poliakmi dobré skúsenosti, oba vzájomné duely z posledných troch rokov vyhrali. V roku 2019 triumfovali tesne 2:1, rok predtým 4:2.

V minulosti hrali proti sebe častejšie, od roku 2003 zviedli až 17 zápasov. Deväť z nich Slováci vyhrali, trikrát sa zrodila remíza a v piatich prípadoch sa tešil súper.

Pre dvadsaťosemročného Zaťoviča bude súboj špecifický. Už druhú sezónu si totiž oblieka dres tímu P.A. Nova Gliwice a poľskú futsalovú súťaž hrá ako jediný z nominácie Slovenska. 

"Na Poliakov by mala platiť naša rýchlosť, v pohyblivosti máme navrch. A hlavne tímový duch, ten máme naozaj silný. Tým ich porazíme," myslí si 24-násobný reprezentant, ktorý strelil v najcennejšom drese šesť gólov.

Slováci nemusia ani vyhrať

"Z chýb, ktoré sme spravili v zápase proti Rusku - a bolo ich dosť - sa každý z nás už poučil. Je to za nami, sústredíme sa iba na utorňajší zápas a na zisk troch bodov," dodal Zaťovič.

Už pred turnajom sa Slováci hotovali najmä na Poľsko, súboj s nimi preto bude na turnaji možno najdôležitejší. 

"Neviem, či bude najdôležitejší, ale rozhodne bude kľúčový. Dôležitý bude aj ten s Chorvátmi, pretože ak chceme postúpiť, musíme zvládnuť oba zápasy," upozorňuje Zaťovič.

Zbytočný tlak si však nepripúšťa tréner Slovenska Marián Berky. Tvrdí, že Slovensko by mohlo byť v hre aj v prípade tesnej prehry: "Ak vyhráme čo i len s Chorvátmi, môžeme postúpiť, ak Rusi vyhrajú všetky zápasy v skupine."

V prípade, ak by Rusi podľa očakávania získali deväť bodov a ostatné tímy po tri, o druhom postupujúcom by rozhodla minitabuľka. Poliaci sa v prvom zápase dokázali tvrdosťou a agresivitou vyrovnať favorizovaným Chorvátom, no zápas prehrali o dva góly (1:3).

"Poliaci v ňom veľmi dobre bránili, defenzívu mali postavenú vysoko a boli mimoriadne agresívni, čo nečakali ani Chorváti. Ich súboj mohol pokojne skončiť aj remízou," vraví Berky.

Tréner Slovenska však má recept na súpera, ktorý produkuje fyzicky náročný futsal. "Musíme hrať inteligentne. Byť tvrdí, ale nepúšťať sa zbytočne do súbojov. Nehrať privysoko, ale zvládať brejkové situácie," doplnil.

Zápas Slovenska s Poľskom sa odohrá v amsterdamskom Ziggo Dome v utorok 25. januára o 20:30 SEČ.

Tabuľka

Michal Šášky
Michal Šášky zbieral novinárske skúsenosti na oficiálnom portáli slovenského ligového futbalu, viac ako tri roky bol redaktorom špecializovaných portálov Profutbal.sk a Hokej.sk.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: