Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin s trofejou pre víťaza Ligy národov. (Autor: TASR/AP)
Pavol Spál|19. apr 2021 o 19:00

Je to čistá chamtivosť, tvrdí legenda Manchestru.

BRATISLAVA. Pamätáte si ako malý klub z Púchova v roku 2003 senzačne remizoval s gigantickou Barcelonou v už neexistujúcom Pohári UEFA?

Doteraz vo futbale platilo, že aj ten najmenší outsider mal teoretickú šancu zahrať si s najlepšími.

Trebárs slovenský majster by musel naposledy vyradiť štyroch súperov, aby sa prebojoval do Ligy majstrov.

Mal mizivú šancu, ale nádej bola. Teraz už nebude môcť ani snívať.

Košice (1997), Petržalke (2005) a Žilina (2010). Iba táto trojica si v dejinách samostatnosti vybojovala účasť v Lige majstrov – v najprestížnejšej európskej súťaži, čím si futbalové kluby v tom čase výrazne privyrobili i finančne.

Bol to sviatok, na ktorý dodnes spomínajú viaceré generácie.

Košice si zmerali sily s Juventusom Turín a Manchestrom United, Petržalka trápila Inter Miláno.

Pred viac ako desiatimi rokmi útočila na Žilinu londýnska Chelsea, bolo to naposledy, čo si slovenský klub zahral medzi smotánkou v Lige majstrov.

Peniaze vybaví americká banka

Konfrontácia chudobný verzus bohatý má byť minulosťou. Elita sa rozhodla separovať od zvyšku sveta.

Dvanásť klubov z Anglicka, Talianska a Španielska sa rozhodlo odtrhnúť od Ligy majstrov a možno aj od svojich vlastných národných súťaží a založiť si vlastnú súťaž - Superligu.

Financovať ju bude americká banka JP Morgan.

Medzi zakladajúcimi členmi je šesť tímov z Anglicka (Liverpool, Manchester United, Manchester City, Arsenal, Chelsea a Tottenham), tri kluby zo Španielska (Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid) a tri kluby z Talianska (Juventus, Inter, AC Miláno) .

Slávna Liga majstrov smeruje k zániku. Najbohatšie kluby si postavili barikádu.

„Došlo by k ešte výraznejšiemu rozdeleniu medzi silnými a slabými, čo predstavuje ohrozenie budúcnosti futbalu v jeho súčasnej podobe. Veríme v konštruktívny dialóg a riešenia, ktoré posunú európsky futbal smerom dopredu,“ uviedol prezident Únie ligových klubov Ivan Kozák.

Ako má Superliga vyzerať

  • 15 stálych účastníkov, tzv. zakladajúcich klubov a 5 tímov, ktoré by sa do súťaže kvalifikovali na základe výsledkov z predchádzajúcich sezón
  • Dvadsať mužstiev má byť rozdelených do dvoch skupín po desať
  • Osem najlepších klubov, štyri z každej vetvy, následne postúpia do vyraďovacej fázy
  • Zápasy by sa hrali vo všedné dni a vo futbalovom kalendári by sa malo začínať v auguste

Obrovský biznis

Najbohatšie kluby sa inšpirujú zámorským fungovaním športových súťaží, niektorí šéfovia klubov sú práve zo Spojených štátov. Ale nielen NFL, NHL či NBA, uzavreté súťaže z USA, môžu byť predobrazom pre futbalovú elitu.

Superliga trošku kopíruje aj basketbalovú Euroligu. 

Bohaté kluby neodolali vidine peňazí. Má to byť obrovský biznis.

Každý klub zarobí už len účasťou štvornásobok z toho, čo získal vlani Bayern Mníchov (na prémiách od UEFA získal asi 90 miliónov eur) za triumf v Lige majstrov.

Už od začiatku je súčasťou informácií o novej súťaži správa o fondu vo výške 3,5 miliárd eur, ktoré majú účastníckym klubom slúžiť na investície do infraštruktúry a na záplaty strát po pandémii covidu-19.

Zároveň zakladajúci členovia Superligy sľubujú kompenzačné poplatky pre zvyšok futbalovej Európy.

Podľa informácií Sky Sports podpísalo 12 zakladajúcich celkov dohodu na 23 rokov. 

FC Barcelona a Real Madrid nebudú chýbať v Superlige. (Autor: TASR/AP)

Čeferina sklamal Agnelli

„Videl som za život veľa vecí, bol som právnikom so špecializáciou na trestné právo, ale v živote som nevidel nič také. Začnem s Edom Woodwardom (šéf Manchestru United, pozn. red),“ rozhovoril sa prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Zavolal mi minulý štvrtok a povedal, že je veľmi spokojný s reformou Ligy majstrov a plne ju podporuje. Chcel riešiť len finančné fair play, aj keď už v tej dobe sa už podpísal inde,“ krútil hlavou.

Najviac ho sklamal prezident Juventusu Andrea Agnelli.

„Nikdy som nevidel človeka, ktorý by klamal toľkokrát a tak vytrvalo ako on. Je to neuveriteľné. Nevedeli sme, že si držíme tak blízko seba hadov. Teraz to vieme,“ doplnil šéf UEFA.

Čeferin je pritom kmotrom Agnelliho dcéry. „Hovoril som s ním v nedeľu. Povedal mi, že to sú len špekulácie, nič sa nedeje a že mi o hodinu zavolá. Potom si vypol telefón a druhý deň potom uvidím takýto oznam. Chamtivosť je tak silná, že pre ňu miznú všetky ľudské hodnoty," hneval sa Čeferin. 

Spravia si vlastné majstrovstvá

V európskom futbale sa schyľuje k vojne, aká tu doteraz nebola. UEFA hrozí sankciami. 

Čeferin potvrdil, že klubom, ktoré sa pripoja k Superlige, bude znemožnené zúčastniť sa na iných domácich, európskych i svetových súťažiach. A že ich hráči nebudú môcť reprezentovať svoje krajiny.

Viete si však predstaviť, že na majstrovstvách Európy budú chýbať futbalisti z najlepších klubov sveta?

Šéf Realu už má riešenie.

Ak sa hráči Superligy nebudú môcť zúčastniť MS 2022 v Katare, jednoducho si spravíme vlastné majstrovstvá sveta. Nevidím v tom problém,“ reagoval Fiorentino Perez.

Prezident Realu sa stal zároveň šéfom Superligy.

K novému projektu sa odmietli pripojiť kluby z Nemecka, Bayern Mníchov a Borussia Dortmund, aj francúzsky Paríž St. Germain, ktorý má podľa zahraničných médií voči Superlige asi najväčšie výhrady. 

Podporujeme tradíciu UEFA," cituje server The Athletic svoj zdroj z parížskeho klubu.

Proti sú aj politici

Súbežne s plánmi na Superligu vznikala aj nová podoba Ligy majstrov, ktorú UEFA predstavila počas pondelka. 

Veľkým klubom sa pritom podľa zákulisných správ z rokovaní snažila vyjsť maximálne v ústrety.

Podporu získala UEFA aj od svetovej organizácie FIFA a jednotlivých národných asociácií. 

Proti Superlige sa postavili aj poprední svetoví politici na čele s britským premiérom Borisom Johnsonom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. 

Búria sa fanúšikovské organizácie, bývalí futbalisti, experti, odborníci.

Zajtra im odpočítajte všetky body, dajte ich na spodné priečky ligy a vezmite im peniaze. Vážne, musíte do toho dupnúť.


Gary Neville, legenda United

Neville: Je to čistá chamtivosť

Je to čistá chamtivosť. Sú podvodníci. Je to trestný čin proti futbalovým fanúšikom v tejto krajine,“ rozčuľoval sa vo vysielaní televízie Sky Sports Gary Neville. 

Bývalý hráč Manchestru United bol rozhorčený z majiteľov svojho srdcového klubu, ale aj trebárs aj konkurenčného Arsenalu.

„Zajtra im odpočítajte všetky body, dajte ich na spodné priečky ligy a vezmite im peniaze. Vážne, musíte do toho dupnúť,“ doplnil Neville.

Zaútočil aj na majiteľov najbohatších klubov. 

„O majiteľoch týchto klubov ste nikdy nepočuli. Sú to obchodníci s fľašami. Nemajú hlas. Pravdepodobne sa o pár týždňov skryjú a povedia, že to s nimi nemá nič spoločné.“

Podľa člena výkonného výboru UEFA Jespera Mollera budú Real Madrid, Manchester City a Chelsea vylúčení už z aktuálneho ročníka futbalovej Ligy majstrov.

Rozhodnúť sa má v piatok.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.
Nachádzate sa tu: