Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Futbal: Mŕtvi Angličania pravdepodobne neprovokovali

TASR|13. jan 2001 o 12:18

Istanbul 12. januára (TASR) - Anglickí právnici, ktorí zastupujú rodiny dvoch mŕtvych priaznivcov Leedsu United, tvrdia, že zábery tureckej televízie nepotvrdili obvinenie, že anglickí fanúšikovia vyprovokovali incident, pri ktorom prišli o život.

Dvaja anglickí fanúšikovia Christopher Loftus a Kevin Speight boli ubodaní na smrť 2. apríla minulého roku pred semifinálovým zápasom Pohára UEFA medzi Galatasarayom Istanbul a Leedsom United. Obhajcovia Turkov, ktorí sú obvinení z ich zabitia obhajovali svojich klientov tvrdením, že incident vyprovokovali Angličania. Tí mali pred samotným incidentom robiť obscénne gestá s tureckou vlajkou.

"Ani v jednom zo záberov nie je vidieť tureckú vlajku a takisto nie je vybité ani jedno okno na blízkych obchodoch," povedal Sukru Alparslan, ktorý zastupuje rodinu Christophera Loftusa.

Pracovníci televízie sa na miesto bitky dostali až po jej skončení a väčšina záberov ukazuje policajtov, ktorí sa snažia zabezpečiť prevoz zranených Angličanov do nemocnice a zadržať podozrivých. Takisto je v záberoch vidieť skupiny tureckých fanúšikov, ktorá útočí na anglických priaznivcov palicami a stoličkami. Trojčlenný súd takisto v záberoch identifikoval obvineného Ozkana Balgiho, keď palicou útočil na Angličanov.

Obhajca hlavného obvineného Ali Umit Demira po vzhliadnutí záberov vyhlásil, že "neukazujú nič".

Súd s najväčšou pravdepodobnosťou vynesie rozsudok vo štvrtok 18. januára.