Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Francúzi v ľahkej skupine, Česi opäť s Holandskom

SITA|5. dec 2003 o 23:12

FRANKFURT 5. decembra (SITA) - Pozornosť priaznivcov futbalu v 157 krajinách sa v piatok upriamila k žrebu kvalifikácie majstrovstiev sveta, ktoré sa budú konať v roku 2006 v Nemecku. Frankfurtský žreb odštartoval boj o 31 voľných miest na finálový turnaj

v krajine trojnásobných majstrov sveta.

Šampióna z roku 1998 Francúzsko možno zaradiť k najhorúcejším favoritom vrcholného svetového podujatia napriek minuloročnému prepadáku v Ázii. Ich súpermi vo štvrtej európskej skupine budú Írsko, Švajčiarsko, Izrael, Cyprus a Faerské ostrovy. Francúzsko nepodceňuje súperov. S Írskom sa stretáva už po piaty raz a Les Bleus straší aj spomienka na šokujúcu domácu prehru s Izraelom, ktorá stála krajinu galského kohúta účasť na majstrovstvách sveta 1994. Tréner Francúzov Jacques Santini k žrebu povedal: "Naše želanie vyhnúť sa trom mužstvám vrátane Holandska sa splnilo. Rešpektujeme silu každého súpera, ale ak podáme optimálny výkon, netreba mať obavy." Michel Platini, bývalý francúzsky kapitán, dodal: "Všetky silné tímy by chceli figurovať v našej skupine. Poznáme súperov a môžeme ich zdolať. Ostatné skupiny sú oveľa ťažšie."

Holandsko bude opäť čeliť Českej republike. Kuriozitou je, že títo dvaja súperi sa spolu stretli v uplynulej kvalifikácii ME 2004 a konfrontácii sa nevyhnú ani na záverečnom turnaji európskeho šampionátu v Portugalsku. Taliansko, ktoré spolu s Anglickom, Španielskom a Francúzskom patrili medzi nasadené tímy (podľa rozhodnutia FIFA museli hrať v šesťčlenných kvalifikačných skupinách v dôsledku nahusteného programu ich klubov v lige i európskych pohároch) sa postaví proti Slovinsku, Škótsku, Nórsku, Bielorusku a Moldavsku. Anglicko sa stretne s rivalmi z Walesu a Severného Írska, šiestu skupinu dopĺňajú Poľsko, Rakúsko a Azerbajdžan. Španielsko, Belgicko, Srbsko a Čierna Hora, Litva, San Maríno a Bosna a Hercegovina zabojujú o postup zo siedmej skupiny. Ostro sledovanou bude i konfrontácia Grécka a Turecka, ktoré budú musieť ďaleko na východ, keďže učastníkom druhej skupiny je aj nováčik európskej kvalifikácie Kazachstan. Nemecko ako hostiteľ majstrovstiev sveta, ktoré odštartujú 9. júna 2006 a vyvrcholia o mesiac neskôr, má učasť vopred zabezpečenú. V Európe bude o 13 postupových miest na MS 2006 bojovať dovedna 51 krajín.


Žreb európskej kvalifikácie o postup na MS 2006 vo futbale:

1. skupina: Česko, Holandsko, Rumunsko, Fínsko, Macedónsko, Arménsko, Andorra

2. skupina: Turecko, Dánsko, Grécko, Ukrajina, Gruzínsko, Albánsko, Kazachstan

3. skupina: Portugalsko, Rusko, Slovensko, Lotyšsko, Estónsko, Lichtenštajnsko, Luxembursko

4. skupina: Francúzsko, Írsko, Švajčiarsko, Izrael, Cyprus, Faerské ostrovy

5. skupina: Taliansko, Slovinsko, Škótsko, Nórsko, Bielorusko, Moldavsko

6. skupina: Anglicko, Poľsko, Rakúsko, Wales, Severné Írsko, Azerbajdžan

7. skupina: Španielsko, Belgicko, Srbsko a Čierna Hora, Bosna a Hercegovina, Litva, San Maríno

8. skupina: Švédsko, Chorvátsko, Bulharsko, Island, Maďarsko, Malta


ds;xo;pp

Súvisiace články