Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Fialková skončila na záver na 9. mieste, vyhrala Landová

Ilustračná snímka. (Autor: TASR)
SITA|Publikované 31. jan 2015 o 12:52

Znakom mužských pretekov s hromadným štartom boli trestné okruhy.

OSRBLIE. Biatlonové súťaže na Svetovej zimnej univerziáde uzavreli v Osrblí preteky s hromadným štartom žien. Na 12,5 km trati zvíťazila suverénne Češka Jitka Landová, druhé miesto vybojovala jej krajanka Eva Puskarčíková, tretie Ukrajinka Jana Bondarová, slovenská biatlonistka Paulína Fialková dobehla deviata.

Slovenský biatlon vsadil hlavne na Paulínu Fialkovú, pred mass pretekmi trojnásobnú medailistku, po nich sa dúfalo, že ešte nejaký vzácny kov pribudne.

V mrazivom vetre bolo umenie všetky terče vyčistiť a netrafila ich ani Fialková (celková strelecká bilancia 1-0-0-3), keď jej zostal visieť hneď prvý terč. Siedme miesto so stratou 24,1 sekundy ešte veľa neznamenalo, na ôsme sa zaradila Lucia Šimová, z ktorej sa neskôr vytratila bežecká rýchlosť i strelecká istota.

Najväčšia ofenzíva sprevádzala obe Češky Puskarčíkovú a Landovú, no aj Fialkovú, ktorej druhá ´ležka´ bola rýchla a stopercentná. Sprevádzal ju posun vpred na piate miesto s náznakom, že boj o jednu z medailí tak ľahko nevzdá.

Mimoriadne dôležitá bola prvá streľba stojmo, ktorá už riešila aj záverečný boj o medaily. Obe Češky ju zvládli do takej miery, že zostali jasne na čele, v streleckej bravúre pokračovala Fialková, štvrtá na medzičase (+52,3), od tretej Ukrajinky Bondarovej zaostávala len 18,4 s. Na poslednú ´stojku´ mierila ako piata v poradí a musela ju bezchybne vyčistiť, ak mala pomýšľať na medailový stupeň.

Fialkovej tri výstrely mimo

Záverečná stojka situáciu s množstvom chýb dosť zauzlila, Fialkovej tri výstrely mimo ju od bronzu vzdialili, za zlatom sa definitívne nasmerovala Landová pred krajankou Puskarčíkovou a Ukrajinkou Bondarovou, Fialkovú už sprevádzalo len úsilie posunúť sa zo 7. miesta vpred.

"Bolo to strašné od prvého kola, boleli ma kríže, jednoducho to nevyšlo," popísala pocity v cieli Paulína Fialková.

"Chcela som podstatne viac, byť v desiatke ma neuspokojuje, no už mám všetky medaily, smutná z toho nebudem. Teraz tri dni budem oddychovať a preladím sa na Svetový pohár v Novom Měste na Morave. Aj chorobu musím zahnať, stopercentne sa určite necítim.

"Som rada, že som si za jednu z priorít zvolila univerziádu, uprednostnila ju pred majstrovstvám Európy a pomohla slovenskej výprave v medailovej bilancii."!

Medzi mužmi Ukrajinci

V mužských pretekoch s hromadným štartom na 27. svetovej zimnej univerziáde, ktorých začiatok v biatlonovom areáli v Osrblí organizátori pre silný vietor a problémy s elektrickou energiou presunuli na 12.15 h, skončili na prvých dvoch miestach reprezentanti Ukrajiny.

S náskokom jedenástich sekúnd zvíťazil Vitalij Kilčyckyj pred krajanom Dmytrom Rusinovom. Na tretej priečke finišoval Rus Jurij Šopin (+29,5 s).

Najlepším Slovákom na 15 km trati bol 16. Michal Kubaliak, Michal Šíma obsadil 21. a Henrich Lonský 28. pozíciu. Keďže v pretekoch s hromadným štartom malo právo nastúpiť tridsať najúspešnejších biatlonistov predchádzajúceho priebehu SZU 2015 a dvaja ich nedokončili, Lonský prišiel do cieľa ako posledný.

Znakom sobotňajších pretekov v konečne zasneženom Osrblí boli trestné okruhy, streľbu aktérom komplikoval vietor natoľko, že ani jeden nevyčistil všetkých dvadsať terčov.

"Rekordérom" bol v tomto smere Ukrajinec Vasyl Potapenko, ktorý si trať predĺžil o dvanásť trestných okruhov. Na poslednú streleckú položku prišli na čele vedno dvaja Nóri, Ole Martin Erdal aj Haakon Svaland však pri štvrtej streľbe štyrikrát netrafili a pripravili sa tým o možnosť bojovať o medaily.

Výsledky - sobota:

preteky s hromadným štartom na 15 km - muži: 1. Vitalij Kilčyckyj 43:17,1 (4 trestné okruhy), 2. Dmytro Rusinov (obaja Ukr.) +11 s (3), 3. Jurij Šopin (Rus.) +29,5 (5), 4. Yohan Huillier +48,2 (4), 5. Vincent Mathieu (obaja Fr.) +53,3 (3), 6. Haakon Svaland (Nór.) +1:04,8 min (7),... 16. Michal Kubaliak +3:17,4 (6), 21. Michal Šíma +5:01,4 (7), 28. Henrich Lonský (všetci SR) +8:36,4 (5)

preteky s hromadným štartom na 12,5 km - ženy: 1. Jitka Landová 40:00,5 (2 tr. okr.), 2. Eva Puskarčíková (obe ČR) +55,2 (2), 3. Jana Bondarová (Ukr.) 1:05,5 (6), 4. Julija Brygynecová (obe Ukr.) 1:25,1 (2), 5. Jelena Ankudinovová (Rus.) 1:38,4 (1), 6. Galina Višnevská (Kaz.) 1:48,3 (5), ...9. Paulína Fialková (SR) 2:36,8 (4), 19. Lucia Šimová 4:58,4 (4), 28. Alžbeta Majdišová (všetky SR) 7:23,0 (4)

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.