Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Faselovi sa nepáči, že NHL prijíma také vysoké počty Európanov

TASR|11. sep 2001 o 13:00

Ženeva 11. septembra (TASR) - Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Rene Fasel kritizoval zámorskú NHL, že importuje do svojich klubov ...

Ženeva 11. septembra (TASR) - Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Rene Fasel kritizoval zámorskú NHL, že importuje do svojich klubov priveľa Európanov a onedlho sa nebude môcť nazvať severoamerickou ligou. NHL však tento názor neznepokojuje.

Zástupcov NHL to netrápi, čo dokumentoval v pondelok i hovorca Frank Brown: "Nemyslím si, že sme sa niekedy snažili označiť sa za severoamerickú ligu. Jednoducho nás zaujíma iba jedno, byť najlepšou hokejovou ligou na svete." Podľa Fasela by však mala byť NHL viac selektívna pri získavaní Európanov. "Takmer polovica ligy pozostáva z európskych hráčov. NHL stráca severoamerickú identitu, ale zároveň Európa stráca všetky veľké talenty," vyhlásil Fasel a na margo augustovej zmluvy medzi IIHF a NHL o odstupnom za hráčov odchádzajúcich do NHL (9 miliónov dolárov za prvú sezónu), ktorá sa týka aj Slovenska, prezident IIHF stroho poznamenal: "To nie je veľa."

Ak bude trend draftov a uzatvárania kontraktov pokračovať, čoskoro bude v lige podieľ 50 - 50 a v budúcnosti i vyšší v prospech Európu. "Stotožnia sa fanúšikovia v Pittsburghu, Ottawe, či v New Yorku, ak v tímoch bude pôsobiť 17 Európanov?" dodal Fasel, ktorý poukázal i na narastajúce znepokojenie európskych klubov. "Európske ligy začínajú byť otrávené. Cítia, že NHL môže ťahať ich vlastne vychované talenty," naznačil Fasel a ako príklad použil majstrovský Djurgarden zo Švédska, ktorý iba v tomto lete stratil sedem hráčov.

Súvisiace články