Etapu vyhral Costa, Velits skončil na 11. a Sagan na 137. mieste

Rui Alberto Costa v cieli.
Rui Alberto Costa v cieli. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|16. júl 2013 o 16:44

Pri dlhom zjazde v zákrute pred cieľom sa zrazili Contador s Froomom a spadli.

Šestnástu etapu Tour de France vyhral Portugalčan Rui Costa z tímu Movistar. Tento 26-ročný pretekár doposiaľ na Tour vyhral jedinú etapu pred dvoma rokmi.

"Dlho som na druhý etapový triumf na Tour čakal. Skúsil som nastúpiť pred horskou prémiou a napokon to vyšlo. Posledné tri kilometre boli tvrdé, ale veril som, že už to zvládnem," uviedol pre Eurosport Costa.

So stratou viac ako 40 sekúnd obsadil druhé miesto francúzsky cyklista Christophe Riblon, tretí skončil Francúz Arnold Jeannesson.

Francúzski jazdci na stej Tour stále nevyhrali ani jednu etapu, pred 16. etapou navyše z TdF odstúpil pre infekčné ochorenie Thibaut Pinot.

Velits má päť bodov

Peter Velits získal v šprintérskej prémii na 124. kilometri 5 bodov za to, že ňou prešiel ako 11. jazdec v poradí. A na 11. mieste skončil aj v cieli.

Prémiu vyhral a 20 bodov získal De Gendt z tímu VCD, Peter Sagan, ani jeho priami konkurenti, v boji o zelené tričko v bodovacej súťaži na tejto prémii nebodovali. Sagan napokon prišiel do cieľa na 137. mieste.

Velits si vďaka tomu, že v etape predbehol Frooma a spol až o desať minút, polepšil v celkovom hodnotení Tour až o osem miest, je už na 27. mieste, Sagan na 75.

Contador s Froomom sa zrazili

Tesne pred cieľom pri dlhom zjazde v zákrute sa zrazili Contador s Froomom (prvý a tretí jazdec celkového poradia) a obaja spadli.

Pozbierali sa však a spoločne prišli do cieľa. Froome ešte na trati povzbudzoval Contadora, ktorý si oškrel pravú ruku. Napokon v porovnaní so súpermi sekundy nestratili.

Pretekári v utorok v 16. etape prešli 168 kilometrov so štartom vo Vaison-la-Romaine a cieľom v meste Gap.

Hneď v jej úvode sa od pelotónu odčlenila skupina vyše 20 jazdcov, v ktorej boli aj Sagan a Velits. Pelotón ich však rýchlo dobehol.

Výsledky - Tour de France 2013:

16. etapa (Vaison la Romaine - Gap, 168 km): 1. Rui Alberto Faria Da Costa (Portug.) Movistar 3:52:45 h, 2. Christophe Riblon (Fr.) AG2R La Mondiale, 3. Arnold Jeannesson (Fr.) FDJ.fr, 4. Jerome Coppel (Fr.) Cofidis, Solutions Credits, 5. Andreas Klöden (Nem.) RadioShack Leopard všetci všetci +42 s, 6. Tom Dumoulin (Hol.) Argos-Shimano +1:00 min, 7. Mikel Astarloza Chaurreau (Šp.) Euskaltel-Euskadi +1:01, 8. Philippe Gilbert (Belg.) BMC Racing +1:04, 9. Cameron Meyer (Aus.) Orica-GreenEdge, 10. Ramunas Navardauskas (Litva) Garmin-Sharp, 11. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step všetci +1:04,... 137. Peter Sagan (SR) Cannondale +21:46

Poradie po 16. etape: 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 65:15:36 h, 2. Bauke Mollema (Hol.) Belkin +4:14 min, 3. Alberto Contador (Šp.) Saxo-Tinkoff +4:25, 4. Roman Kreuziger (ČR) Saxo-Tinkoff +4:28, 5. Nairo Alexander Quintana Rojas (Kol.) Movistar +5:47, 6. Laurens Ten Dam (Hol.) Belkin +5:54, 7. Joaquín Rodriguez (Šp.) Kaťuša +7:11, 8. Jakob Fuglsang (Dán.) Astana +7:22, 9. Jean-Christophe Péraud (Fr.) AG2R La Mondiale +8:47, 10. Daniel Martin (Ír.) Garmin-Sharp +9:28,... 27. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step +34:20, 75. Peter Sagan (SR) Cannondale +1:32:04

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) Cannondale 377 bodov, 2. Mark Cavendish (V. Brit.) Omega Pharma-Quick Step 278, 3. André Greipel (Nem.) Lotto-Belisol 223, 4. Marcel Kittel (Nem.) Argos-Shimano 177, 5. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 157, 6. José Rojas (Šp.) Movistar 145,... 86. Peter Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step 15

Domov»Cyklistika»Etapu vyhral Costa, Velits skončil na 11. a Sagan na 137. mieste