Do Hongkongu sa Lindvai vyberie po novú skúsenosť

Slavomír Lindvai na košickom maratóne.
Slavomír Lindvai na košickom maratóne. (Autor: archív)
Bohuslav Matia|22. okt 2015 o 00:00

Ultra trail running, to je pre ultravytrvalcov ozajstná ultra výzva.

Ultrabehov je po svete už spústa, takže v kalendári Medzinárodnej asociácie ultrabežcov (IAU) je každý rok široký výber. Okrem tradičných dištancií, ako 50 kilometrov, 100 kilometrov, či 24-hodinová „časovka“, na ktorých sa každoročne bojuje aj o tituly majstrov sveta, sa čoraz viac bežcov zaujíma o „ultra trail running“, ktorý uznáva aj Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF).

KOŠICE. Ultra trail running, to je pre ultravytrvalcov ozajstná ultra výzva, pretože okrem extrémne dlhej vzdialenosti sa musia popasovať aj s mimoriadne náročným terénnym profilom.

A to bolo pokušenie aj pre dlhoročného slovenského reprezentanta Slavomíra Lindvaia (PBaH Titus Košice).

Svoju premiéru v tejto disciplíne absolvuje v 45-ich rokoch v Hongkongu, na podujatí s názvom Salomon LT 70 Lantau Trail Race.

Triezve rozhodnutie

Keďže pravidelný účastník svetových šampionátov v behu na 100 kilometrov či 24 hodín musel tohto roku oželieť štart na svetovej stovke v holandskom Winschotene, rozhodol sa pohľadať adekvátnu náhradu za druhý vrchol sezóny.

„Na majstrovstvách sveta v behu na 24 hodín v Turíne som viac ako s traťou bojoval so zápalom stredného ucha, takže po návrate som sa musel dať najskôr do poriadku zdravotne a od konca apríla do konca mája som prakticky vôbec nebehal. Začal som trénovať až v júni, a keďže termín uzavretia prihlášok na majstrovstvá sveta v behu na sto kilometrov sa nezadržateľne blížil, po porade s prezidentom SAU (Slovenská asociácia ultramaratóncov) Mariánom Michalíkom sme usúdili, že nemá význam do Holandska vycestovať, pretože veľa vody by som tam asi nenamútil.“

Náročný terén

Napokon pre slabú výkonnosť či zranenia ďalších pretekárov Slovensko na tomto podujatí chýbalo.

„V auguste mi však prišla veľmi zaujímavá ponuka od bývalej ultrabežkyne Edit Berces z Maďarska, ktorá bola svojho času absolútnou svetovou jednotkou v ultrabehoch a s ktorou sa už dlhé roky kamarátim, na veľmi náročné ultratrailové horské preteky v Hongkongu. Ona mi sprostredkovala aj moje predchádzajúce štarty v Ázii, v roku 2013 na Taiwane i vlani v Malajzii, a donedávna mala na starosť hongkongskú reprezentáciu bežcov na 24 hodín. Čakajú ma (31. októbra - pozn. red.) veľmi ťažké preteky na sedemdesiat kilometrov v mimoriadne náročnom horskom teréne. V propozíciách je uvedené prevýšenie až 3900 metrov, čo sa mi nechce veriť, ale isté je, že to budú samé kopce, vysoká vlhkosť od mora a horúčava... Štartujúcich vo všetkých kategóriách by malo byť šesťsto, čo je maximálny počet. Pre mňa to bude niečo nové, pretože ultratrailové preteky som ešte nikdy neabsolvoval. Tie sa v poslednom období tešia veľmi veľkej obľube medzi ultrabežcami a sú stále populárnejšie. Určite majú v sebe väčšie čaro ako nejaký 24-hodinový beh na štyristometrovom okruhu, čo je hotová psychiatria...“

Nič neplánuje

Preto Slavomír Lindvai do svojho tréningového itinerára pridal aj zopár kopcov v okolí Košíc.

„A samozrejme aj veľa kilometrov, aby som dohnal ten tréningový výpadok z mája. Podarilo sa mi to aj vďaka môjmu riaditeľovi Petrovi Hoffmanovi, ktorý mi v tomto smere vyšiel maximálne v ústrety. Otestovať som sa chcel na MMM v Košiciach, a plánoval som to dať z plného tréningu tesne pod tri hodiny. Tragédiu z toho, že mi to nevyšlo (3:07:10 - pozn.), však nerobím, pretože v ultrabehoch mi až takú rýchlosť netreba. Samozrejme, v Hongkongu sa budem snažiť o čo najlepší výsledok, ale nič neplánujem, pretože viem, čo dokáže na ázijskom kontinente spraviť počasie.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Do Hongkongu sa Lindvai vyberie po novú skúsenosť