Sobota, 16. októbra, 2021Meniny má Vladimíra

Do Brazílie si zoberte dve peňaženky a nediskutujte

V chudobných štvrtiach vyrastajú aj futbalové hviezdy. (Autor: SITA/AP)
Pavol Spál|2. jún 2014 o 18:18

Futbalových fanúšikov nečaká pohodový turizmus. Brazília je siedmou krajinou na svete v počte vrážd.

BRATISLAVA. Na jednej strane úchvatná krása, socha Krista, karneval, samba, rajské pláže a hlavne geniálny futbal – na druhej chudoba a obrovská kriminalita.

Brazília, kde sa už o deväť dní začnú dvadsiate majstrovstvá sveta vo futbale, má dve tváre.

„Je pravda, že v našich mestách stále vládne násilie. Snažíme sa proti nemu bojovať. Nikto sa nechce zmieriť s množstvom zločinov. Uvedomujeme si, že nám to môže v očiach sveta veľmi uškodiť,“ cituje Daily Mail brazílskeho ministra športu Alda Rebela.

Šampionát bude hostiť dvanásť brazílskych miest, od juhovýchodného Ria de Janeiro po severozápadný Manaus uprostred džungle štátu Amazonas.

Kriminalita rastie

Piata najľudnatejšia krajina sveta sa vyšplhala na siedme miesto štátov s najväčším počtom miliardárov. Brazília má tiež desiatu najmodernejšiu ekonomiku na svete - rozdelenie príjmov je však také nerovnomerné, že pod hranicou biedy žije tretina obyvateľov.

Mnohí žijú v chudobných štvrtiach (slumy), ktoré sú zdrojom násilia a zločinu.

Prepadnutia, lúpeže, únosy a teror pouličných gangov sú bežné. Brazília je siedmou krajinou na svete v počte vrážd – zhruba päťdesiattisíc ročne. Podľa agentúry DPA v štáte Alagoasna zaznamenali vlani na stotisíc obyvateľov vyše 64 vrážd. A násilia stále pribúda. Kým v decembri 2012 bolo v Riu zavraždených 294 ľudí, o rok neskôr ich bolo až 406. Vzrástol aj počet pokusov o vraždu.

V strehu aj tanky

Skorumpovanosť polície je známa. Objasnenosť zločinu dosahuje sotva osem percent. Fanúšikov nečaká žiadny pohodový turizmus. Zabudnite na to, že si požičiate auto a pôjdete, kam sa vám zapáči. Medzi mestami sa autom sotva odveziete, musíte lietať.

Kabinet prezidentky Dilmy Rousseffovej investoval do bezpečnosti počas svetového šampionátu v prepočte zhruba šesťstošesťdesiat miliónov eur. V uliciach miest pribudnú desiatky tisíc policajtov a vojakov. Pripravené sú obrovské policajné manévre.

V strehu budú obrnené transportéry, tanky, vrtuľníky. Neustrážia všetko. „Turisti prídu hlavne z Európy a USA a tam sa s týmto typom prepadov príliš nestretávajú. Nevedia, ako majú reagovať,“ citujú španielske médiá šéfa polície v Sao Paule Maria Leiteho.

Do Brazílie sa chystá viac ako pol milióna fanúšikov a mnohí z nich by už na letisku mali dostať leták, ako sa majú správať, keď ich prepadnú.

„Nereagujte, nekričte a nediskutujte,“ odporúčajú letáky v mnohých jazykoch. Ďalej trebárs radia, aby ľudia neprovokovali drahým oblečením. „Sledujte, či vás niekto neprenasleduje.“

Pouličná kriminalita patrí medzi najväčšie problémy. Čím väčšie mesto, tým väčší problém. Lúpeže v MHD vzrástli dvojnásobne.

Slovák Michal, ktorý sa do Brazílie priženil, odporúča mať pri sebe dve peňaženky. „Niekoľkokrát sa stalo, že do autobusu vtrhol zlodej s pištoľou. Museli ste mu niečo dať, lebo hrozilo, že sa niečo stane.“

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články