Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Diéta večného hladoša náramne morduje

Ján Soták. Premiérovo si vyskúša pódium na ME. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 20. máj 2009 o 22:00

Medzi debutantov, čo absolvujú nastávajúci víkend majstrovstvá Európy v športovej kulturistike v Novom Sade, patrí Ján Soták.

Člen Pro Body-Building Team Košice potvrdil svoje nominačné ambície na ostatných domácich majstrovstvách v Piešťanoch, kde vyhral v hmotnostnej kategórii do 75 kilogramov.

KOŠICE. Preto tohto 27-ročného borca je to druhé zlato zo slovenského šampionátu. Vyhral aj vlani v Banskej Bystrici.

Cenná miestenka

Lenže kým pred rokom ani prvenstvo mu nevynieslo miestenku do národného tímu na ME (nebol v dlhodobej príprave vybraných adeptov), tentoraz sa jeho radosť mohla zdupľovať. Štátny tréner Milan Čížek - už pred M-SR hovoril o ňom ako jednom z adeptov na štart na "Európe" - ho mohol na základe formy zaradiť do menoslovu reprezentantov. Východniar pripomenul, že lanský primát sa rodil ťažšie. Vtedy zdolal známeho Jaseňa. Teraz si poradil s Pivkom (ten je tiež v nominácii, no bude o kategóriu nižšie). "Bol som trochu aj nervózny, lebo som si uvedomoval zodpovednosť za výsledok a vedel som, že pokiaľ nepredám formu, moje ambície dostať sa na kontinentálny vrchol sa rozpadnú," prezradil zverenec známeho borca Štefana Havlíka. Majster sveta bol so svojím zverencom spokojný a potešil ho tiež Ondrej Ozaniak, ktorý skončil v sedemdesiatke druhý.

Vyzerať profesionálne

J. Soták upútal odborníkov a rozhodcov svalovým rozvojom. Stehná nabrali iné parametre, rovnako tak v zadných postojoch chrbát. Svoju formu našponoval na deväťdesiat percent, zvyšok mieni doladiť do začiatku vystúpenia v Novom Sade. To by mal byť prvý významný medzník v jeho pomerne krátkej kariére. S kulturistikou začal totiž pred šiestimi rokmi, v roku 2004 bol prvý raz na domácom šampionáte v Prešove a skončil druhý (ako senior je stále verný kategórii do 75 kg). Potom si dal trojročnú pauzu a na pódiu sa objavil až vlani. "Neboli korunky na prípravu..." Na ME sa spolieha na svoju dravosť. Hoci je menej ostrieľaný, verí si. "Skúsený pretekár už vie, ako to chodí na takýchto akciách. Musím si dať pozor na to, aby hlavne pózovanie vyzeralo profesionálne, nie polovičaté. Nechcem dať svojimi chybami každému na známosť, že som nováčik." Voľnú zostavu len minimálne obmenil, uprednostňuje pomalšie tempo. "Nie som tanečník, takže nebudem riskovať. Neviem skĺbiť pózy s rýchlejšou rytmikou, preto som zvolil také vyznenie, v ktorom sa cítim viac doma." Slovenský reprezentant na margo zámeru podotkol, že by bolo skvelé, keby atakoval finále. Nabral viac svalovej hmoty na chrbte, prsiach a ramenách, dolné končatiny pritlmil, lebo sú vzhľadom na vršok mohutné. Pred vystúpením bude vnímať rady nielen trénera Čížeka, ale i skúseného Čambala. "Najťažšia je i pre mňa diéta, lebo som večný hladoš a papáč. Treba to však vydržať a dúfam, že sa mi táto drina vráti v podobe dobrého pocitu po akcii."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.