Streda, 27. októbra, 2021Dnes je Deň černovskej tragédie, Meniny má Sabína

Detroit si uplatnil opciu na Hašeka, stráca Fiodorova

SITA|1. júl 2003 o 10:43

DETROIT 1. júla (SITA) - Vedenie Detroit Red Wings si v pondelok uplatnilo právo na českého brankára Dominika Hašeka a využilo opciu v jeho starej zmluve pre sezónu 2003/04. Ak sa česká hokejová legenda rozhodne vrátiť do NHL, bude chytať v Detroite, prav

da, ak ho červené krídla náhodou nevymenia do iného klubu. Keby Detroit opciu nevyužil, tridsaťosemročný gólman by sa od utorka 1. júla stal nechráneným voľným hráčom a mohol by chytať v ktoromkoľvek klube NHL. Ak by sa Hašek objavil v bránke Red Wings, zinkasoval by 8 miliónov dolárov za sezónu. Hašek prišiel do Detroitu pred sezónou 2001/02 z Buffalo Sabres a po jej skončení prvýkrát dvíhal nad hlavu Stanleyho pohár. Potom sa olympijský víťaz z Nagana 1998 rozhodol ukončiť kariéru a ostať doma v Českej republike. Po využití opcie na dvojnásobného držiteľa ocenenia pre najužitočnejšieho hráča celej NHL a šesťnásobného majiteľa Vezinovej trofeje pre najlepšieho brankára NHL sa vedenie Detroitu teraz musí rozhodnúť, čo urobí s minulosezónnou gólmanskou jednotkou Curtisom Josephom. Kanaďan pred rokom podpísal kontrakt, na základe ktorého ho Red Wings nemôžu vymeniť do iného klubu bez jeho súhlasu. Joseph, podobne ako Hašek, by mal v budúcej sezóne zarábať 8 miliónov dolárov. z Z Detroitu sa však nebude musieť sťahovať, ak Hašek ostane pri svojom pôvodnom rozhodnutí nepokračovať v kariére. Udalosti posledných dní tomu však príliš nenasvedčujú, Hašek sa vo Viedni stretol s trénerom Davom Lewisom, ale obsah ich rokovaní zostal utajený.

Detroit si však neudržal Sergeja Fiodorova. Ruský útočník sa s vedením klubu nedohodol na novej zmluve a stal sa voľným hráčom. Kým Red Wings ponúkali Fiodorovovi štvorročný kontrakt na 10 miliónov dolárov za sezónu, Rus žiadal päťročnú zmluvu na 50 miliónov dolárov. Fiodorov dosiaľ odohral v NHL 12 sezón, všetky v drese Detroitu. Kontrakt nemá podpísaný ani Steve Yzerman. V metropole automobilového priemyslu v USA však ostanú krídelník Darren McCarty a obranca Jason Woolley, keď obaja dostali ponuku na nové zmluvy. McCarty, ktorý sa s klubom dohodol len hodinu pred vypršaním termínu na podpis zmlúv, by mal za štyri roky zarobiť 8,75 milióna dolárov.

Súvisiace články