Demitra a Országh s presným zásahom, Vokoun chytil všetkých 41 striel

TASR|14. apr 2004 o 10:10

New York 14. apríla (TASR) - Prvé kolo play off zámorskej NHL pokračovalo v noci na stredu sériou piatich zápasov, v ktorých sa do bodových štatistík ...

New York 14. apríla (TASR) - Prvé kolo play off zámorskej NHL pokračovalo v noci na stredu sériou piatich zápasov, v ktorých sa do bodových štatistík zapísali aj dvaja slovenskí hokejisti. Pavol Demitra zo St. Louis vsietil na začiatku 3. tretiny súboja proti San Jose svoj prvý gól v play off, no napokon bluesmani súperovi podľahli. Útočník Nashvillu Vladimír Országh strelil druhý gól svojho tímu, ktorý si i vďaka výbornému výkonu českého gólmana Vokouna poradil s Detroitom 3:0.

O víťazovi zápasu Montreal - Boston (3:4 po predĺžení) rozhodol až gól hosťujúceho Glena Murraya v 90. minúte. Canadiens viedli ešte v polovici zápasu 3:1, no najprv sa gólovo presadil obranca Šlégr a 33 sekúnd pred záverečnou sirénou poslal zápas do predĺženia Knuble, ktorého presný zásah museli rozhodcovia konfrontovať s videozáznamom. Richard Zedník vyslal na brankára Raycrofta až sedem streleckých pokusov, na ľade strávil 34 minút a pripísal si jednu mínusku.

Hrdinom zápasu Nashville - Detroit (3:0) sa stal gólman "predátorov" Tomáš Vokoun, ktorý zneškodnil všetkých 41 striel súperových hráčov a zaznamenal prvý shutout v kariére play off. "Je to úžasné. Som šťastný. Teraz je to 2:2 na zápasy, pokiaľ bude siedmy a vychytám shutout, tak to bude paráda," povedal po zápase Vokoun. O druhý presný zásah domáceho mužstva sa postaral Vladimír Országh, keď tečoval strelu Hamhuisa. Rozladeného gólmana Detroitu Mannyho Legaceho, ktorý za svoj chrbát pustil lacný gól z hokejky Johnsona, nahradil v 43. minúte Curtis Joseph.

Ruský útočník Alexander Koroľuk zabezpečil dvoma gólmi víťazstvo "žralokov" zo San Jose na ľade St. Louis 4:3. "Dnes bol Koroľuk nezastaviteľný. Je to aj príučka pre jeho mladších spoluhráčov, že pokiaľ budú bojovať, dosiahnu vytúžený cieľ," uznal Koroľukove kvality po zápase tréner žralokov Ron Wilson. Za domácich znižoval na 2:3 slovenský krídelník Pavol Demitra, ktorému asistovali Pronger a Tkachuk. Rodák z Dubnice vyslal na gólmana Nabokova štyri strely a do štatistík si pripísal i dva plusové body.

Fínsky gólman Miikka Kiprusoff zneškodnil všetkých 20 striel hráčov Vancouveru a zaznamenal prvý shutout v play off. Calgary napokon súpera zdolalo 4:0 a vyrovnalo stav série na 2:2. Plamene tak prvýkrát od roku 1995 dokázali na domácom ľade zvíťaziť v bojoch o Stanleyho pohár. V bránke hostí dostal príležitosť Hedberg, pretože Cloutier si v predošlom zápase poranil koleno.

Sumáre zápasov 1. kola play off NHL:

Východná konferencia:

MONTREAL - BOSTON 3:4 po predĺžení (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 5. Ribeiro (Ryder, Dagenais), 20. Kovaľov (Bulis, Dowd), 22. Ribeiro (Ward) - 17. Nylander (Samsonov, Boynton), 32. Šlégr, 60. Knuble (Murray, Gončar), 90. Murray. Strely na bránku: 45:44, brankári: Theodore - Raycroft, 21.273 divákov.

Stav série: 1:3

Západná konferencia:

CALGARY - VANCOUVER 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Góly: 21. Yelle (Clark), 37. Clark (Gauthier, Kiprusoff), 37. Donovan (Gelinas, Regehr), 59. Iginla. Strely na bránku: 32:20, brankári: Kiprusoff - Hedberg, 19.289 divákov.

Stav série: 2:2

ST. LOUIS - SAN JOSE 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)

Góly: 12. Danton (Sillinger, Savage), 41. DEMITRA (Pronger, Tkachuk), 56. Weight (Backman, Čajánek) - 7. Thornton (Ricci, Cheechoo), 24. Thornton (Cheechoo), 31. Koroľuk (McLaren, Brown), 52. Koroľuk (Hannan, McLaren). Strely na bránku: 25:24, brankári: Osgood - Nabokov, 19.452 divákov.

NASHVILLE - DETROIT 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 11. Sullivan (Walker, Bombardir), 35. ORSZÁGH (Hamhuis, York), 43. Johnson (Hartnell, Hamhuis). Strely na bránku: 20:41, brankári: Vokoun - Legace (43. Joseph), 17.113 divákov.

Domov»Hokej»NHL»Demitra a Országh s presným zásahom, Vokoun chytil všetkých 41 striel