DC, baráž: Slováci opúšťajú svetovú skupinu

SITA|24. sep 2006 o 16:37

BRATISLAVA 24. septembra (SITA) - Tenisti Slovenska budú hrať po troch rokoch opäť iba v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára. Za stavu 1:2 v zápase SR - Belgicko o tom rozhodla hneď úvodná nedeľňajšia ...

BRATISLAVA 24. septembra (SITA) - Tenisti Slovenska budú hrať po troch rokoch opäť iba v I. skupine euroafrickej zóny Davisovho pohára. Za stavu 1:2 v zápase SR - Belgicko o tom rozhodla hneď úvodná nedeľňajšia dvojhra stretnutia play off o účasť vo svetovej skupine najprestížnejšej súťaže mužských reprezentačných výberov, v ktorej v súboji jednotiek Dominik Hrbatý podľahol v Sibamac aréne bratislavského NTC Olivierovi Rochusovi za 120 minút 2:6, 3:6 a 3:6. Hostia sa tak pred záverečným duelom, v ktorom by mali proti sebe nastúpiť Michal Mertiňák a Kristof Vliegen, ujali vedenia 3:1. Belgičanom vyšiel až štvrtý pokus o úspech v baráži od roku 2003 a medzi elitnou šestnástkou sa v roku 2007 predstavia po trojročnej prestávke.

Slovensko - Belgicko 1:3 po prvej nedeľňajšej dvojhre

Dominik Hrbatý - Olivier Rochus 2:6, 3:6, 3:6 za 120 minút

Duel lídrov oboch tímov a na základe rebríčkového postavenia vyrovnaných hráčov (28., resp. 31. v ATP Entry) sa od začiatku vyvíjal v prospech Belgičana. Hrbatý síce viedol v prvých dvoch gemoch 30:0, oba však prehral. Hneď v úvodnej hre nevyužil pri svojom podaní vedenie 40:30. Prišla jeho dvojchyba, víťazný úder súpera a bekhend v sieti z rakety slovenského reprezentanta. Rochus vzápätí brejk potvrdil a svoj servis si podržal až do konca I. setu, ktorý získal za 31 min v pomere 6:2 aj so ziskom súperovho podania na 5:2. Dvadsaťosemročnému Bratislavčanovi nevyšiel ani úvod druhého dejstva, v ktorom prvý gem stratil svojou dvojchybou. Proti v pohode hrajúcemu iba 165 cm vysokému 25-ročnému rodákovi z Namuru sa Hrbatý presadzoval ťažko, pretože mu chýbala úderová istota na vyvinutie výraznejšieho tlaku. Súpera sa snažil rozbehať, ten však v poloprázdnej hale predviedol svoje rýchle nohy, takmer všetko pochytal a pri vhodnej príležitosti ešte stíhal aj zakončovať. Ako sa II. set začal, tak sa i skončil - brejkom mladšieho z bratov Rochusovcov na 6:3. Na ukazovateli skóre v týchto chvíľach svietil rovnaký stav 2:6, 3:6 ako pri poslednom vzájomnom meraní síl týchto tenistov, ktoré na US Open 2004 ešte Hrbatý napokon dokázal vyhrať v päťsetovej dráme a dostať sa vo vzájomnej bilancii do vedenia 2:1. Slovenskej jednotke však na začiatku tretieho setu hrozilo, že podľa vzoru predchádzajúcich dvoch stratí hneď svoje úvodné podanie. To sa síce napokon nestalo, ale predčasné rozhodnutie prišlo za stavu 1:2 a to dokonca čistou hrou. Proti víťazovi minulotýždňového challengerového turnaja z francúzskeho Orléansu si Hrbatý až do konca, ktorý prišiel za 120 minút, nevypracoval ani jednu brejkovú možnosť a napokon prehral tretie dejstvo 3:6. O. Rochus je po Argentínčanovi Davidovi Nalbanidanovi iba druhým hráčom, ktorému sa podarilo zdolať momentálne najlepšieho slovenského tenistu v Národnom tenisovom centre.

Miloslav Mečíř (nehrajúci kapitán slovenského tímu): "Musím vyzdvihnúť dnešný fantastický Rochusov výkon. On dnes nerobil ani vynútené chyby, nieto nevynútené. Škoda, že Dominik okamžite v úvode zápasu a potom aj druhého setu stratil svoje podanie: táto skutočnosť sa podpísala pod vývoj. Navyše začal chybami, na ktoré nie sme u neho zvyknutí. Bojoval, ale nedokázal nájsť recept na súperovu hru. Aj pri predchádzajúcom vzájomnom stretnutí prehrával 0:2 na sety a ešte vývoj obrátil. Do poslednej chvíle sme verili v niečo podobné, dnes to však nebol Hrbatého deň. Aj také sa pritrafia, ja som však celkovo na výkon chlapcov v tomto barážovom stretnutí hrdý. Žiaľ, nie vždy sú hody.“

Dominik Hrbatý: „Rochus dnes zahral naozaj vynikajúco, takže mne štandardný výkon nemohol stačiť. Tenistovi s takým minimom chýb a skvelým pohybom ťažko ublížite pokusmi o víťazné údery. Uvedomujem si, že som sa nedostal k žiadnemu brejkbalu a nepovažujem to za nejakú raritu. Stáva sa to pomerne často. Môj súper mi nepomohol ani krátkou slabšou pasážou či gemom, počas ktorého by stratil koncentráciu. Pamätal som si aj na ten obrat z US Open 2004 proti nemu a veril som do poslednej lopty, že príležitosť ešte príde, ale nestalo sa. Celé toto daviscupové stretnutie s Belgickom mi odčerpalo veľa síl a som aj mentálne polomŕtvy od únavy. Škoda, že ľudia v Bratislave akoby sa po tých predchádzajúcich úspechoch presýtili tenisom a nevytvorili nám búrlivejšie domáce prostredie. Uvažujem nad tým, že svoju účasť na prípadnom ďalšom zápase v tejto tímovej súťaži podmienim aspoň jednorázovým presťahovaním dejiska niekam mimo hlavného mesta, napríklad do Košíc či Žiliny, aby sme všetci dostali nový náboj.“

Domov»Tenis»DC, baráž: Slováci opúšťajú svetovú skupinu