Preteky v Baskicku poznačila ďalšia nehoda, na nosidlách skončil domáci favorit

Mikela Landu odvážajú na nosidlách
Mikela Landu odvážajú na nosidlách (Autor: reprofoto)
TASR|5. apr 2024 o 16:40

Z podujatia Okolo Baskicka odstúpili dvaja jazdci tímu Soudal Quick-Step.

Okolo Baskicka

5. etapa (Vitoria-Gasteiz - Amorebieta-Etxano, 175,9 km):

1.

Romain Gregoire

Francúzsko

Groupama-FDJ

3:43:28 h

2.

Orluis Aular

Venezuela

Caja Rural-Seguros RGA

+0 s

3.

Maximilian Schachmann 

Nemecko

Bora-Hansgrohe

+0 s

BILBAO. Ani piaty deň na cyklistických pretekoch Okolo Baskicka sa nezaobišiel bez pádu favoritov.

Tentokrát putoval do nemocnice domáci Mikel Landa. Španielsky pretekár utrpel zlomeninu kľúčnej kosti a odstúpil z podujatia, rovnako ako Gil Gelders, jeho belgický kolega z tímu Soudal Quick-Step.

Organizátori počas piatkovej 5. etapy z Vitorie-Gasteiz do Amorebiety-Etxano informovali o hromadnom páde neďaleko Manarie približne 95 km pred cieľom, do ktorého sa zaplietlo niekoľko jazdcov.

"Opäť tu bol pád. Jeho súčasťou boli aj Gil Gelders a Mikel Landa, ktorí museli odstúpiť z pretekov," uviedol na sociálnej sieti X tím Soudal Quick-Step.

Landu odviezli so zafixovaným krkom sanitkou do miestnej nemocnice, kde sa podrobil vyšetreniam.

"Röntgen odhalil fraktúru kľúčnej kosti. Mikel podstúpi ďalšie testy, aby sme určili čo najlepšiu cestu smerom k jeho zotaveniu," citoval z vyhlásenia stajne web cyclingnews.com. Geldersa na mieste nehody ošetrili, po páde utrpel krvavé rany a škrabance.

Landa skončil na pretekoch Okolo Baskicka dvakrát na celkovom druhom mieste (2018, 2023). Rovnaké umiestenie dosiahol aj v marci na Okolo Katalánska.

Ťažké pády sprevádzajú tohtoročné podujatie na baskických cestách. Po hromadnom páde vo štvrtkovej 4. etape predčasne skončil Dán Jonas Vingegaard, dvojnásobný víťaz Tour de France okrem zlomenej kľúčnej kosti a rebier utrpel aj poškodenie pľúc a pneumotorax.

V nemocnici skončil aj jeho tohtoročný vyzývateľ Remco Evenepoel, ktorý si zlomil kľúčnu kosť a lopatku. Z podujatia odstúpili i Jay Vine (zlomeniny troch stavcov) a viacerí ďalší pretekári.

Na zemi sa ocitol aj dovtedajší líder celkového poradia Primož Roglič, slovinský pretekár taktiež predčasne skončil, no vyhol sa fraktúram.

Piatkovú 5. etapu napokon vyhral Francúzsky cyklista Romain Gregoire. Jazdec tímu Groupama-FDJ sa presadil v záverečnom šprinte tesne pred Orluisom Aularom z Venezuely (Caja Rural-Seguros RGA) a Nemcom Maximilianom Schachmannom (Bora-Hansgrohe).

Na čele celkovej klasifikácie zostal Dán Mattias Skjelmose Jensen z tímu Lidl-Trek.

O zaujímavý únik sa postarali 30 kilometrov pred cieľovou páskou Staune-Mittet (Visma), Kwiatkowski (Ineos), Donovan (Q36.5), Rochas (Groupama-FDJ) a Ruiz (EKP), ktorí si vytvorili polminútový náskok pred hlavnou skupinou. Napokon ich však pelotón dostihol.

V záverečnom kilometri zaútočil Carlos Rodriguez (Ineos), na cieľovej rovinke ho však stiahol nástup Schachmanna, za ním sa vyviezli Aular a Gregoire a práve Francúz napokon dokázal etapu v tesnom finiši vyhrať.

Jensen, ktorý sa dostal na čelo celkovej klasifikácie vo štvrtok po ťažkom páde a odstúpení favoritov Primoža Rogliča, Jonasa Vingegaarda a Remca Evenepoela, si udržal žltý dres. Vedie o dve sekundy pred Schachmannom.

Celkové poradie

1.

Mattias Skjelmose Jensen

Dánsko

Lidl-Trek

12:19:39 h

2.

Maximilian Schachmann

Nemecko

Bora-Hansgrohe

+2 s

3.

Juan Ayuso Pesquera

Španielsko

SAE Team Emirates

+4 s

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Preteky v Baskicku poznačila ďalšia nehoda, na nosidlách skončil domáci favorit