117.

Juraj Sagan

Slovensko

+34:39 min

THYON. Víťazom kráľovskej štvrtej etapy cyklistických pretekov Okolo Romandie sa stal Kanaďan Michael Woods z tímu Israel Start-Up Nation.

Ten zaútočil počas stúpania na Thyon 2000, ale následne ho dostihol jeden z najväčších favoritov Walesan Geraint Thomas.

V závere spolu bojovali o etapový triumf, no jazdec tímu Ineos Grenadiers a víťaz Tour de France z roku 2018 doplatil na mokrú cestu a spadol iba niekoľko metrov pred cieľom. Napokon skončil až tretí.

Doplatil na vlastnú chybu

Thomas sa snažil zrýchliť, vstal zo sedla, aby sa lepšie mohol oprieť do pedálov. Lenže v jednej chvíli sa pravou rukou pustil riadidiel. Na suchej ceste by to zrejme nebol problém, lenže v daždi sa mu predné koleso podšmyklo.

Nešlo o pád vo veľkej rýchlosti, no práve touto nepozornosťou sa pripravil o celkové prvé miesto. V cieli mu ušiel časový bonus, minimálne šesť sekúnd.

Navyše kým sa mu podarilo nasadnúť na bicykel a došliapať do cieľa ubehlo 21 sekúnd. Kým sa pozbieral, stihol ho predbehnúť aj Austrálčan Ben O'Connor.

Juraj Sagan stratil na brata len minútu

V šprintérskych etapách je pred cieľom ochranná zóna, v ktorej sa pády neutralizujú. Teda aj pri páde dostane pretekár v cieli rovnaký čas ako súperi, s ktorými jazdil v čase kedy spadol.

Lenže v horských etapách to neplatí, a tak Thomas stráca na vedúceho Woodsa 11 sekúnd. Všetko to môže napraviť v nedeľňajšej časovke na 16 km.

Slovenskí reprezentanti z tímu Bora-Hansgrohe Peter a Juraj Saganovci v náročnej horskej etape o popredné priečky nebojovali.

Mladší Peter obsadil 98. miesto s mankom 33:39 minúty, Juraj mal o minútu väčšiu stratu a klasifikovali ho na 117. pozícii.