Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Čiapky na ľad, prešibaný Gáborík strelil hetrik

Marián Gáborík v prvých dvoch zápasoch nebodoval, tretí však ovládol. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|24. jan 2013 o 16:00

Marián Gáborík mával problémy s Johnom Tortorellom, v poslednom čase ho americký kouč chváli.

BRATISLAVA. „Čiapky na ľad. Prešibaný Gáborík strelil tri,“ znel raňajší titulok New York Daily News. Slovenský krídelník znova ukázal, že vie stále strieľať veľké a dôležité góly. Zápas Rangers s Boston dokonale ovládol, keď strelil tri zo štyroch gólov svojho tímu vrátane víťazného nájazdu v predĺžení.

Tréner John Tortorella sa rozhodol pre netradičný krok, keď celú svoju útočnú silu sústredil do jedného útoku. Spolupráca tria Brad Richards, Rick Nash a Marián Gáborík zafungovala dokonale a najviac z nej vyťažil slovenský krídelník.

Hviezdna spolupráca

Slovák skvele vyťažil pri prvých dvoch góloch z práce hviezdnych spoluhráčov. „Richie vie, ako spomaliť hru, má skvele videnie a presne vám prihrá. Naopak Rick zas je veľmi silný a dokáže na seba naviazať protihráčov. Mojou úlohou je ťažiť z ich skvelých schopností.“

„Naši najlepší hráči musia hrať ako najlepší. Gabbyho prínos bol dnes obrovský. Bola to výborná odpoveď na prvé zápasy, v ktorých sa trápil,“ povedal po zápase New York Post Tortorella.

Bude zaujímavé znova sledovať vzťah nášho elitného útočníka s náročným trénerom. Američan je známy tým, že sa s hráčmi nemazná. V minulosti už Gáboríka posadil na striedačku a eliminoval jeho pobyt na ľade po nevydarených výkonoch.

„Od Mariána očakávam v tejto sezóne veľa. Verím, že po tom, ako si vyliečil zranené rameno, dostane sa do výbornej formy,“ hovoril nhl.com Tortorella.

Od jeho príchodu do Rangers v roku 2009 ho americký tréner kritizoval za jeho slabý prístup k bráneniu a nevyrovnané výkony. Aj vlani mal Gáborík napriek skvelým štatistikám sériu ôsmich zápasov, v ktorých nestrelil gól.

„Za tie roky dospel. Predtým bol len strelcom, ktorý strieľal z diaľky. Odvtedy kompletne zmenil svoju mentalitu a nebojí sa ísť do zrážok. Stavil by som sa, že osemdesiat percent zo svojich gólov dáva z tesnej blízkosti bránky,“ dodal tréner.

Patrí medzi 30 najlepších

Trenčan je stále skvelým zakončovateľom. Vlani bol zo 41 gólmi tretím najlepším strelcom ligy. Aj preto ho odborníci z The Hockey News naďalej zaraďujú medzi tridsať najlepších hráčov NHL.

Štrnástym hetrikom si Gáborík rozšíril zbierku skvelých zápasov. Pripomenul tak napríklad vlaňajší Zápas hviezd, ktorý ovládol troma gólmi a prihrávkou.

Jeho najpamätnejším zápasom ostáva duel z dvadsiateho decembra 2007, keď ešte v drese Minnesoty nastrieľal New York Rangers päť gólov a na jeden prihral. Niečo podobné sa odvtedy podarilo len Johanovi Franzenovi z Detroitu.

Prioritou pre Gáboríka však ostáva Stanleyho pohár, po ktorom túži už pár sezón. Zatiaľ sa dvakrát dostal do finále konferencie.

Súvisiace články