Štvrtok, 2. decembra, 2021Meniny má Bibiána

Chorváti nepustia srbských fanúšikov na štadión

(Autor: TASR/AP)
SITA|19. mar 2013 o 10:11

UEFA varuje balkánske krajiny, že pokiaľ neodstránia násilie zo štadiónov, tak im hrozí vylúčenie z medzinárodných súťaží.

ZÁHREB . Predseda výboru Európskej futbalovej únie (UEFA) pre bezpečnosť na štadiónoch František Laurinec vyhlásil, že organizácia je pripravená spolupracovať, radiť a pomáhať pri prevencii násilia na štadiónoch.

Bývalý šéf Slovenského futbalového zväzu to povedal v súvislosti so snahou zástupcov chorvátskeho zväzu bojovať proti vandalizmu na tribúnach. Chorváti v pondelok rokovali s predstaviteľmi UEFA aj pre nedávne dôrazné varovanie od organizácie zastrešujúcej európsky futbal.

"Chceme, aby sa naši fanúšikovia stali najlepšími vyslancami chorvátskeho futbalu kdekoľvek na svete, ako to robia naši hráči," povedal novinárom po stretnutí s delegáciou UEFA chorvátsky minister školstva Željko Jovanovič.

"Takisto chceme predchádzať ilegálnemu tipovaniu a ovplyvňovaniu zápasov, o čo sa snaží aj UEFA," dodal.

Chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič vysvetlil, že po vyhodnotení situácie spoločne s UEFA vykonajú Chorváti všetky potrebné opatrenia na odstránenie násilností zo štadiónov.

Pondelňajšie stretnutie zmiernilo napätie medzi oboma stranami, ktoré sa vystupňovalo po tom, ako prezident UEFA Michel Platini poslal list chorvátskemu premiérovi Zoranovi Milanovičovi. Vláda ho označila za "diplomaticky nevhodný".

Šéf UEFA vyzval vo februári Chorvátov i Srbov, aby sa vyrovnali s výtržníkmi na štadiónoch ešte pred vzájomným "rizikovým" piatkovým kvalifikačným stretnutím v Záhrebe o postup na MS 2014.

V snahe zabrániť výtržnostiam počas duelu Chorvátsko - Srbsko sa oba národné zväzy napokon dohodli na tom, že nepustia na štadión fanúšikov hostí.

Platini opakovane upozorňoval bývalé krajiny Juhoslávie, že ak neodstránia násilie medzi divákmi, riskujú vylúčenie z medzinárodných súťaží. UEFA už viackrát potrestala oba spomenuté národné zväzy za násilné a rasistické správanie fanúšikov.

Súvisiace články