Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Chára toľko ľudí nečakal, zdvihnúť pohár je vraj maličkosť

Po Tomášovi Kopeckom (2008 Detroit, 2010 Chicago) a Mariánovi Hossovi (2010, Chicago) priniesol Stanley Cup do Trenčína aj obranca Bostonu Zdeno Chára. V nedeľu už veľký strieborný pohár putoval do Fínska za brankárom Tuukkom Raskom. (Autor: SME – GABRIEL KUCHTA)
Ondrej Gajdoš|24. júl 2011 o 20:34

Kapitán Bostonu Bruins priniesol Stanley Cup do rodného mesta, na námestí bolo vyše 4000 ľudí. Zdeno Chára sa na slávnosti predviedol ako schopný bubeník, no prehral súboj v pretláčaní rúk.

TRENČÍN. V stredu 15. júna po víťazstve v rozhodujúcom siedmom finále vo Vancouvri 4:0 zdvihol kapitán Bostonu Zdeno Chára nad hlavu Stanley Cup po prvý raz a odvtedy to urobil vari tisíckrát. Po piatich týždňoch sa o radosť z prvenstva podelil s fanúšikmi v rodnom Trenčíne. Veľkú striebornú trofej vážiacu 15,5 kila dvíhal ako pierko.

„Zdvihnúť pohár je maličkosť oproti tomu, aké ťažké je ho získať,“ povedal 34-ročný hokejista. „Pred fanúšikmi som ochotný to urobiť znova a znova. Nečakal som, že ich na oslavy príde tak veľa.“

Priaznivci z Kanady

Na Mierovom námestí sa v sobotu tiesnilo vyše 4000 ľudí. Podľa značiek áut na parkoviskách sa zdalo, že prišli z celého Slovenska.

„My sme z Prince George,“ znel v angličtine jeden z transparentov v dave. Práve v tomto meste v západnej Kanade začínal Chára pred pätnástimi rokmi v juniorskej WHL svoju zámorskú kariéru.

V hodinovom programe na námestí sa najvyšší hokejista NHL (206 cm) predviedol ako zdatný hráč na bicích nástrojoch, v pesničke držal rytmus s lídrom Komajoty Martinom Husovským. V pretláčaní rúk však prehral s miestnym silákom.

„S mojimi dlhými pákami som pri pretláčaní v nevýhode,“ vysvetľoval Zdeno a víťazovi venoval tričko s podpisom. Autogramov rozdal neúrekom, fanúšikovia sa fotili s pohárom. „Som šťastný, keď vidím, akú radosť majú ľudia na oslavách,“ vravel Chára.

S pohárom na zimáku aj na radnici

Na konci slávnosti zobral na ruky dvojročnú dcéru Elliz, objal manželku Tatianu.

„Dva dni s pohárom boli pre Zdena únavné, ale nedal to na sebe poznať. On je už taký – rád sa rozdáva, každému chce vyhovieť,“ charakterizovala manželka hokejistu s dobrým srdcom.

Chára bol v sobotu na zimnom štadióne, kde sa trpezlivo fotil s mládežníckymi tímami Dukly, stretol sa aj s primátorom Trenčína Richardom Rybníčkom.

„Najkrajším zážitkom bolo pre mňa rodinné stretnutie pri Stanley Cupe,“ vravela pani Chárová. „V pokoji sme si užili pohár, o ktorý v závere sezóny tak tuho bojoval. Opäť z neho ochutnal obľúbený ryžový nákyp.“

Cháru chceli aj do Toronta

Kanaďan Walter Neubrand je jedným z troch strážcov Stanley Cupu na jeho cestách po svete. Na Slovensku je už po štvrtý raz, do Trenčína priniesol pohár aj vlani pre Mariána Hossu a Tomáša Kopeckého.

„Moja práca je zaujímavá,“ rozhovoril sa 42-ročný učiteľ na základnej škole v Toronte. Cez prázdniny je mesiac s rodinou a mesiac na potulkách so Stanleyho pohárom. „Spoznávam nové krajiny, kultúry, ľudí. Zdeno Chára je hokejista, ktorého obdivujem. A zisťujem, že je aj skvelý chlapík. Bolo mi ľúto, že v roku 2006 dal prednosť Bostonu a nie môjmu obľúbenému Torontu. Vravel, že v tíme Bruins cítil väčšiu šancu na Stanley Cup. Nemýlil sa.“

Chárovi sa v Bostone skončila päťročná zmluva a začne platiť nový sedemročný kontrakt. Medveďom sa upísal až do roku 2018. V budúcej sezóne bude s platom 8,5 milióna dolárov najlepšie zarábajúcim slovenským športovcom.

Súvisiace články