Chára gól a asistencia, Surový 2 asistencie

Sportnet|27. dec 2003 o 10:28

Výsledky piatkových stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

New York 27. decembra (TASR) - Zámorská NHL pokračovala v noci na sobotu jedenástimi zápasmi. Zo slovenských hokejistov sa najvýraznejšie presadili obranca Ottawy Zdeno Chára a útočník Pittsburghu Tomáš Surový, ktorí zaznamenali po dva body.

Toronto viedlo na ľade NY Rangers dvakrát trojgólovým rozdielom, no napokon mu muselo stačiť víťazstvo 6:5 po predĺžení. Maple Leafs tak neprehrali už v šestnástom zápase v riadnom hracom čase za sebou, pričom počas tejto série dosiahli 14 víťazstiev.

Remízu Ottawy s Pittsburghom (3:3) a natiahnutie série bez prehry na päť zápasov zachraňoval senátorom Zdeno Chára. Slovenský obranca 36 sekúnd pred koncom prvej tretiny asistoval pri góle Jasona Spezzu na 2:2 a v záverečnej tretine po prihrávke Rachůnka vyrovnal najaktívnejší strelec zápasu na konečných 3:3. Chára okrem dvoch bodov zaznamenal aj štyri trestné minúty, sedem striel na bránku a dva plusové body. Jeho spoluhráč Marián Hossa sa do štatistík produktivity nezapísal. Za chrbátom gólmana Sebastiena Carona neskončil ani jeden zo štyroch pokusov krídelníka Senators, ktorý navyše zaznamenal mínusový bod. Tomáš Surový v drese hostí asistoval pri oboch góloch Toma Kostopoulosa, po prihrávke Martina Štrbáka dostal hostí do vedenia 3:2 prvým gólom v sezóne Steve McKenna. Slovenské duo v drese Penguins zaznamenalo po dva plusové body.

Druhú prehru počas desiatich dní pripravili diablom z New Jersey hráči NY Islanders. Ostrovania v Continental Airlines Arene bez zraneného Alexeja Jašina síce viedli v druhej tretine už 3:0, ale víťazstvo 4:3 im napokon zabezpečil až v 85. sekunde predĺženia Mark Parrish. Jiří Bicek sa v drese posledného víťaza Stanleyho pohára počas necelých siedmych minút na ľade dostal k jednému streleckému pokusu.

Tretie víťazstvo za sebou dosiahla Atlanta, keď tentoraz na Thrashers nestačili hráči Tampy Bay (3:1). Lightning sa na ľade Philips arény podarilo z dvanástich pokusov Thrashers zdolať iba raz. Vo vypredanom hľadisku sa po prvý raz objavil aj Dany Heatley, ktorý pre zranenie v tejto sezóne ešte nehral. Jeho spoluhráč Ronald Petrovický ohrozil Nikolaja Chabibulina v bránke hostí štyrikrát, Martin Cibák v drese Tampy sa počas ôsmich minút na ľade do štatistík duelu nezapísal.

Streleckú formu nachádza Marián Gáborík, ktorý 14,7 sekundy pred koncom druhej tretiny po prihrávke Pascala Dupuisa otvoril skóre duelu Detroit - Minnesota (2:2). Slovenského krídelníka, ktorý okrem štyroch streleckých pokusov zaznamenal aj plusový bod, vyhlásili za druhú hviezdu zápasu. Dwayne Roloson v bránke Wild pomohol s 38 zásahmi natiahnuť sériu divochov bez prehry na sedem zápasov.

Prvé domáce víťazstvo od 3. decembra zaznamenalo Buffalo po výsledku 3:1 proti Caroline. Asistenciou sa na víťaznom góle Taylora Pyatta podieľal Miroslav Šatan. Slovenský reprezentant vystrelil z pravej strany a vyrazený puk Pyatt, ktorého strelecké suchoty trvali desať zápasov, doklepol za chrbát Kevina Weekesa.

Zápas zvratov videli diváci v Savvis centre. Bluesmani prehrávali v polovici úvodnej tretiny s Coloradom po góloch Milana Hejduka a Joe Sakica už 0:2, no v 28. minúte sa po prihrávke Keitha Tkachuka dostal puk k Pavlovi Demitrovi a ten strelou z prvej vyrovnal. O osem minút síce strhol vedenie na stranu domácich Christian Backman, ale na konečných 3:3 vyrovnal v 50. minúte Adam Foote. St. Louis tak neokúsilo trpkosť prehry už v ôsmich dueloch za sebou a neprerušená ostáva aj séria Colorada - lavíny čakajú na víťazstvo už šesť zápasov.

Deväťzápasovú sériu bez víťazstva ukončil Columbus prvým triumfom na ľade súpera v tejto sezóne. Blue Jackets uspeli v Chicagu po výsledku 4:1 a navyše dokázali po prvý raz v klubovej histórii naplno bodovať v United centre.

Gólman Dallasu Marty Turco v siedmom zápase za sebou nedostal viac ako gól a 23 úspešnými zákrokmi výrazne prispel k víťazstvu Stars nad Nashville (2:1). Predátori v poslednej tretnie prestrieľali domáci tím 9:1, no ujal sa iba pokus Dana Hamhuisa, čo na úspech nestačilo. Predátor Vladimír Országh si v záverečnej tretine odsedel dve minúty za podrazenie a na svoje konto si pripísal aj mínusový bod.

Brankár Vancouveru Dan Cloutier nepustil za svoj chrbát ani jednu z 31 striel hráčov Calgary a po víťazstve 2:0 dosiahol druhý shoutout z posledných troch zápasov. Canucks tak zvýšili svoj náskok v čele Severozápadnej divízie pred Flames na päť bodov. Domáci sa nedokázali presadiť ani z trestného strieľania, ktoré v 47. minúte nepremenil Oleg Saprykin.

Dve minúty rozhodli o debakli Los Angeles v San Jose (5:0). V 12. minúte sa počas 27 sekúnd žraloci dostali po góloch Milsa Ekmana a Jonathana Cheechooa do vedenia 2:0 a ďalších 29 sekúnd 38. minúty stačilo Patrickovi Marleauovi, aby dvomi gólmi zvýšil na 4:0. Jevgenij Nabokov v bránke domácich zneškodnil všetkých 25 striel hráčov Kings, vrátane troch pokusov Žigmunda Pálffyho, a zaznamenal tretí shutout v sezóne. Pálffy tak ukončil sedemzápasovú sériu, počas ktorej dokázal v každom dueli zabodovať, a rovnako ako Jozef Stümpel si pripísal na svoje konto mínusový bod.

NEW YORK RANGERS - TORONTO 5:6 po predĺžení (1:1, 3:4, 1:0 - 0:1)

Góly: 3. Simon (Barnaby, Lindros), 36. de Vries (Nedvěd, Hlaváč), 39. Kovaľov (de Vries, Holík), 40. Ručinský (Kovaľov, Holík), 59. Barnaby (Lindros, Simon) - 6. Roberts (Sundin, Nieuwendyk), 27. Tucker (Reichel, Nolan), 31. Klee (Belak, Stajan), 36. Jackman (Ponikarovskij, Antropov), 39. Nieuwendyk (Ponikarovskij, Antropov), 64. Sundin (Klee, Berg). Strely na bránku: 35:25, brankári: Dunham (41. Markkanen) - Kidd (41. Belfour), 18.200 divákov.

OTTAWA - PITTSBURGH 3:3 po predĺžení (2:2, 0:1, 1:0 - 0:0)

Góly: 13. White (Schaefer, Phillips), 20. Spezza (CHÁRA, Smolinski), 55. CHÁRA (Rachůnek, Fisher) - 3. Kostopoulos (SUROVÝ, Holzinger), 6. Kostopoulos (SUROVÝ, Holzinger), 23. McKenna (ŠTRBÁK, Fata). Strely na bránku: 44:11, brankári: Lalime - Caron, 18.316 divákov.

NEW JERSEY - NEW YORK ISLANDERS 3:4 po predĺžení (0:1, 2:2, 1:0 - 0:1)

Góly: 36. Rafalski (Eliáš, Friesen), 39. Eliáš (Brylin), 52. Friesen (Rasmussen, Eliáš) - 13. Scatchard (Blake, Parrish), 27. Kvaša (Asham, Aucoin), 33. Czerkawski (Kvaša, Jonsson), 62. Parrish (Peca). Strely na bránku: 29:24, brankári: Brodeur - Snow, 19.040 divákov.

ATLANTA - TAMPA BAY 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Góly: 3. Robitaille (Kovaľčuk, Cowan), 14. Vigier (Štefan), 60. McEachern (Savard) - 54. Lukowich (Taylor). Strely na bránku: 24:35, brankári: Nurminen - Chabibulin, 18.545 divákov.

DETROIT - MINNESOTA 2:2 po predĺžení (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)

Góly: 43. Zetterberg (Kronvall), 48. Draper - 40. GÁBORÍK (Dupuis), 47. Walz (Mitchell, Laaksonen). Strely na bránku: 40:24, brankári: Joseph - Roloson, 20.066 divákov.

BUFFALO - CAROLINA 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)

Góly: 44. Kotalík (Kalinin, Žitnik), 53. Pyatt (ŠATAN), 60. Taylor (Brown, Žitnik) - 55. Hill (Wesley, Staal). Strely na bránku: 33:31, brankári: Noronen - Weekes, 18.690 divákov.

ST. LOUIS - COLORADO 3:3 po predĺžení (1:2, 2:0, 0:1 - 0:0)

Góly: 17. Nickulas (Weight, Drake), 28. DEMITRA (Tkachuk, Pronger), 36. Backman (Weight, Tkachuk) - 1. Hejduk (Blake, Sakic), 12. Sakic (Tanguay, Selänne), 50. Foote (Tanguay). Strely na bránku: 30:25, brankári: Osgood - Aebischer, 20.045 divákov.

CHICAGO - COLUMBUS 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)

Góly: 14. Nichol (Bell) - 29. Výborný (Pirjetä, Marchant), 43. Malhotra (Wright, Walser), 44. Nash (Letowski, Cassels), 59. Výborný. Strely na bránku: 31:33, brankári: Leighton - Brathwaite, 13.517 divákov.

DALLAS - NASHVILLE 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Góly: 13. Morrow (Young, Modano), 25. Arnott (Guerin, Boucher) - 47. Hamhuis (Erat, Murray). Strely na bránku: 17:24, brankári: Turco - Vokoun, 18.532 divákov.

CALGARY - VANCOUVER 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Góly: 2. Öhlund (Sopel, D. Sedin), 13. Morrison (Mailík, Näslund). Strely na bránku: 31:31, brankári: Kiprusoff - Cloutier, 18.419 divákov.

SAN JOSE - LOS ANGELES 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Góly: 12. Ekman (McLaren, McCauley), 12. Cheechoo (Priemau, Davison), 38. Marleau, 38. Marleau (Damphousse, McLaren), 57. Cheechoo (Primeau, Thornton). Strely na bránku: 26:25, brankári: Nabokov - Huet (41. Hnilička), 17.496 divákov.