Utorok, 21. septembra, 2021Meniny má Matúš

Brazílčania sa lúčia s obeťami leteckého nešťastia v Kolumbii

Pád lietadla si vyžiadal spolu 71 ľudských životov. (Autor: TASR/AP)
TASR|3. dec 2016 o 16:42

Členovia futbalového tímu Chapecoense tvorili väčšinu obetí tragického letu, ktorý sa zrútil v pondelok večer.

CHAPECÓ. Telá 50 obetí leteckého nešťastia, pri ktorom zahynulo 71 ľudí, previezli v sobotu do juhobrazílskeho mesta Chapecó. Členovia futbalového tímu Chapecoense tvorili väčšinu obetí tragického letu, ktorý sa v pondelok večer zrútil v Kolumbii.

Telá previezli do Chapeca dve armádne lietadlá, na ceremónii pri prílete bol prítomný aj brazílsky prezident Michel Temer. Po prevoze bude nasledovať spomienková akcia na futbalovom štadióne, ktorú má navštíviť až stotisíc ľudí.

Pilot charterového lietadla krátko pred pondelkovou haváriou riadiacej veži oznámil, že stroju s brazílskym mužstvom na palube sa minulo palivo. Vyplýva to zo záznamu palubnej komunikácie, ktorá sa dostala do rúk tamojšej rozhlasovej stanice W Radio.

Lietadlo malo mať v zásobe dostatok paliva na polhodinové krúženie nad letiskom v prípade pohotovosti. Záznamy ukazujú, že rezerva vydržala len niekoľko minút.

Lietadlo s futbalistami a novinármi nemohlo na letisku v Medellíne regulárne pristáť, pretože prednosť mal iný stroj a dispečeri oznámili čakaciu dobu sedem minút. Tak dlho však lietadlo typu British Aerospace 146 nevydržalo a zrútilo sa 13 kilometrov od Medellínu v hornatej oblasti kolumbijskej provincie Antioquia.

Zo 77 osôb na palube prežili iba šiesti - traja futbalisti, dvaja členovia posádky a jeden novinár. Forenzní odborníci zatiaľ identifikovali 59 zo 71 obetí. Medzi identifikovanými je 52 Brazílčanov, päť Bolívijčanov, jeden Venezuelčan a jeden Paraguajčan.

Súvisiace články