Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Brazílčan Fred by hral i s jednou nohou

Brazílčan Fred oslavuje 4. gól Brazílie proti Talianom, ktorý strelil on. (Autor: SITA/AP)
Pavol Spál|23. jún 2013 o 21:46

Neymar dal opäť nádherný gól, strelecky ho však predstihol Fred. Pritom nebol fit.

BRATISLAVA. Kedysi dal Brazílčan Fred najrýchlejší gól v dejinách brazílskeho futbalu, za 3,17 sekundy, v sobotu pomohol zničiť Talianov.

Tvrdohlavý tréner Luiz Felipe Scolari ho opäť nasadil – zrejme i tak trochu z trucu. Frederico Chaves Guedes (Fred) sa necítil zdravotne fit, zo všetkých hráčov Brazílie bol pred zápasom s Talianskom najviac kritizovaný.

„Povedal som, že nastúpi, aj keby mal hrať iba s jednou nohou,“ vyhlásil so zveličením tréner Brazílčanov. A Fred samuv súboji Pohára konfederácií FIFA proti Taliansku revanšoval. Bol hlavnou postavou zápasu, dal dva góly. Obhajcovia trofeje z Brazílie i preto triumfovali 4:2.

„Fred strieľa góly skoro v každom zápase, napriek tomu ho niektorí ľudia nemajú radi. Z môjho pohľadu je vždy prospešný, či už gólmi, alebo jeho prácou na ihrisku,“ dodal Scolari.

Neymarova gólová extravagancia

Fred dal tento rok za národný tím v ôsmich zápasoch šesť gólov. Parádnym gólom už v treťom zápase za sebou opäť upútal Neymar. Tentoraz sa presadil strelou z priameho kopu.

„Je idolom pre všetkých Brazílčanov. Po nedávnom prestupe do Európy mal určite plnú hlavu, aké to bude v FC Barcelona, ale zatiaľ predvádza senzačné výkony. Svoju genialitu posúva do služieb kolektívu, nehrá iba na seba,“ ospevoval Neymara Scolari, ktorý priviedol v roku 2002 Brazíliu k rekordnému piatemu titulu na MS.

Brazílčania vyhrali skupinu bez straty bodu a v stredu (o 21.00) nastúpia v semifinále proti druhému tímu B-skupiny. „Máme dobrú formu z hernej i taktickej stránky. To však ešte nestačí na úspech na svetovom šampionáte. Tam budeme určite ešte lepší,“ vyhlásil Neymar.

FIFA koniec poprela

V Brazílii sa už druhý týždeň demonštrovalo proti sociálnej nerovnosti, policajnému násiliu a korupcii. Ľudí rozčertili vysoké výdavky štátneho rozpočtu na usporiadanie futbalových MS 2014 či olympijských hier o dva roky neskôr. Demonštrácie ohrozujú turnaj.

„Protesty donútili futbalovú federáciu (FIFA), aby udržala tímy na turnaji. Ak by nebola zaručená bezpečnosť, turnaj by mohol byť zrušený,“ tvrdili brazílske médiá.

FIFA však úvahy o konci turnaja poprela. „FIFA si nepredstavovala, že turnaj bude perfektný, ale rozsah problémov je väčší ako ten najhorší možný scenár,“ upozornil denník Folha de Sao Paulo.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články