Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Björndalen, Kanada i skvelí Česi. Najzaujímavejšie príbehy olympiády

Na záverečnom ceremoniáli zimnej olympiády v Soči niesla slovenskú vlajka zlatá medailistka z biatlonu Anastasia Kuzminová. (Autor: SITA)
Miloslav Šebela|Publikované 23. feb 2014 o 18:44

Po športovej stránke priniesli zimné olympijské hry v Soči mnoho úžasných momentov a príbehov. Vybrali sme tie najzaujímavejšie.

1. Rusi sa vyburcovali

Rusi vyhrali klasifikáciu krajín záverečným náporom. Korunovali to v nedeľu suverénnymi troma medailami v behu na lyžiach z 50 km maratónu a triumfom vo štvorboboch. Najviac medailí pre domácu krajinu - tri - vybojoval šorttrekár Viktor Ahn. Rusi získali spolu 33 medailí, 13 zlatých.

2. Hokeju vládne Kanada

Ženský hokej znova ukázal, že zámorské tímy nemajú konkurenciu. A rovnako sa tešili aj muži. Tím okolo Sidneyho Crosbyho obhájil zlato z Vancouvru.

3. Fiasko domácich

Štyri roky sa pripravovali na pomstu, ale opäť neuspeli. Ruská zborná opäť vypadla v štvrťfinále. Obrovské hviezdy Alexander Ovečkin či Jevgenij Maklin stále nemajú medailu z olympiády.

4. Ole Einar Björndalen

Hneď v úvodných biatlonových pretekoch očaril svet. Ako štyridsiatnik ovládol rýchlostné preteky, ďalšie zlato získal v miešanej štafete. V zbierke medailí zo zimných olympiád predstihol Björndalen bežca na lyžiach Björna Dählieho. Dokopy získal trinásť medailí.

5. Daria Domračevová

Biatlonovou kráľovnou sa stala Daria Domračevová. Dvadsaťsedemročná Bieloruska vyhrala tri zo štyroch individuálnych pretekov, čo sa žiadnej žene predtým nepodarilo. „Na toto sa nedá zvyknúť. Za každou medailou je silná vlna emócií,“ hovorila.

6. Český šport

Pre Slovensko najzaujímavejšie porovnanie v rámci olympijských hier. Zatiaľ čo nás vytrhli z biedy Anastasia Kuzminová či Adam Žampa, Česi mohli oslavovať mnoho skvelých výsledkov. Osem olympijských medailí a ďalšie umiestnenia v prvej desiatke je fantastický úspech. Výborná je najmä rozmanitosť – biatlon, rýchlokorčuľovanie, snoubord.

7. Adelina Sotnikovová

Ženské krasokorčuľovanie prevýšilo mužskú súťaž. Rusi sa spoliehali na to, že im prvé zlato donesie Julia Lipnická. Pätnásťročný talent však nezopakoval výkon z tímovej súťaže a skončil piaty. Všetko napravila podceňovaná Adelina Sotnikovová, ktorá prevýšila najlepšiu krasokorčuliarku súčasnosti a obhajkyňu zlata Kim Ju-Na z Kórejskej republiky.

8. Jevgenij Pľuščenko

Získal iba polovicu toho, čo chcel. Rusi mu tlieskali, keď nastúpil v tímovej súťaži. Skákal v skvelej forme. Vo svojej hlavnej súťaži – jednotlivcov, už nenastúpil. Pár hodín pred jej začiatkom oznámil, že končí kariéru. Priznal bolesti operovanej chrbtice. „Po trojitom axli akoby mi niekto vrazil nôž do chrbta a o chvíľu som si necítil ľavú nohu. Zdravie je prednejšie,“ vysvetľoval koniec. Najslávnejší krasokorčuliar si však zaslúžil lepší koniec kariéry, nie útek pred súťažou.

9. Snoubordová láska

Bolo to láska na prvý pohľad. Vic Wild a Aľona Zavarzinová sa stretli na svahu. Obaja jazdia paralelný slalom i obrovský slalom. Obaja manželia získali medailu. Aľona bronz, Vic dve zlaté. On sa narodil v Amerike, no v Soči jazdil pod ruskou vlajkou. Dôvodom boli horšie podmienky v USA. „Nebolo to tak, že by som si spokojne býval v Amerike a rozhodol sa: Hej, bolo by ľahšie ísť na olympiádu za nejakú inú krajinu, ktorá nemá snoubordistov. Vybral som si ťažkú cestu, pretože v Rusku je veľa výborných pretekárov,“ povedal Wild.

10. Sestry akrobatky

Akrobatické lyžovanie na terénnych nerovnostiach (moguls) ovládli kanadské sestry Justin Dufour-Lapointe a Chloe Dufour-Lapointe. Fotka, ako sa držia za ruky, bola jedným z momentov hier. O dominantnom športe v rodine hovorí aj fakt, že tretia sestra Maxime skončila dvanásta. Súrodenecké medaily prinieslo aj rýchlokorčuľovanie. Holandské dvojičky Michel a Ronald Mulder vyhrali zlato a bronz v pretekoch na 500 metrov.

11. Armin Zöggeler

Z majstrovstiev sveta má šestnásť medailí. Hlavným číslom však je, že fenomenálny taliansky sánkar získal medailu na šiestej olympiáde za sebou. To sa na zimnej olympiáde nepodarilo nikomu. Maďarský šermiar Aladár Gerevich má tiež šesť medailí, ale väčšinu z tímových pretekov.

12. Kokosy i virtuózka

Na olympiáde v Soči štartovalo mnoho exotických športovcov. Slávna huslistka Vanessa Mae bola po premiére v obrovskom slalome šťastná. „Splnila som si sen,“ vravela. Skončila posledná.

Rovnako jamajskí bobisti. Fanúšikovia ich však milovali. „Ľudia, čo videli film, si myslia, že to je iba vtip. Chceli sme ukázať, že sme skutoční,“ hovorí pilot dvojbobov Winston Watts.

V Soči štartoval prvý raz športovec z Oceánie. Tonga poslalo sánkara Bruna Bananiho. V slalome nastúpil nemecký šľachtic s mexickým pasom Hubertus von Hohenlohe.

Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.