KOŠICE. Košická Crow Aréna bola v piatok a sobotu dejiskom krasokorčuliarskeho podujatia Four Nationals Championships 2018 – medzinárodných majstrovstiev štyroch krajín, Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska.
V seniorských kategóriách mohli diváci po oba dní sledovať krasokorčuliarske umenie 19 mužov, rovnakého počtu žien a šiestich tanečných párov.
Piatok bol určený krátkemu programu, v sobotu prišli na rad voľné jazdy.
Slovensko uprednostnil pred Švédskom
Medzi mužmi sa z víťazstva radoval Poliak Igor Rezničenko.
Druhé a tretie miesto obsadili Česi, Jiří a Matyáš Bělohradskí.
Tých spoza mantinela povzbudzovala navonok nenápadná, avšak o to väčšia postava svetového krasokorčuľovania, Tomáš Verner.
„Krasokorčuliarska základňa všetkých týchto štyroch krajín je úzka, preto myšlienka spoločnej organizácie národných šampionátov je veľmi dobrá. Je to atraktívnejšie pre divákov a zvyšuje to prestíž aj u pretekárov,“ povedal nám okrem iného majster Európy 2008.
Rozhovor s ním prinesieme v Korzári v utorok.
Zo Slovákov bol najlepší Michael Neuman, ktorý skončil celkovo ôsmy.
„Krátky program nebol úplne najlepší, voľná jazda už bola vydarenejšia. Mám tam skoky, ktoré mi pomohli,“ hovoril trocha krkolomným mixom jazykov i prízvukov.
Nečudo, ide o syna slovenského otca a českej matky, narodeného, bývajúceho i trénujúceho v Štokholme.
„Vo Švédsku je väčšia konkurencia, pričom mojím cieľom vždy bolo dostať sa na vrcholný šampionát. V slovenských farbách som túto možnosť dostal,“ pochvaľoval si Neuman, po víkende už dvojnásobný majster Slovenska.
Košický rodák Jakub Kršňák skončil celkovo šestnásty, a tretí zo Slovákov Marco Klepoch devätnásty.
Hugec: Rodina mi dodala energiu
U žien zvíťazila vďaka vydarenej voľnej jazde Eliška Březinová, pred maďarským dvojblokom Fruzsina Medgyesiová, Ivett Tóthová.
Z našich reprezentantiek si najlepšie počínala šiesta Sylvia Hugec.
„Som spokojná. Pred pretekmi som bola veľmi nervózna, ale opakovala som si, aby som robila to, čo na tréningu. Chcela som dokázať, že som sem necestovala dvadsať hodín nadarmo,“ sršala dobrou náladou krasokorčuliarka, ktorá pred Vianocami dovŕši ešte len 17 rokov.
Hoci jej domovom sú Spojené štáty americké, vrátila sa na miesto odkiaľ pochádzajú jej najbližší a kde v minulosti neraz pretekala.
„V Košiciach býva skoro celá moja rodina, takže sa na mňa všetci prišli pozrieť. Dodali mi množstvo energie a cítila som sa tu veľmi dobre. Pred majstrovstvami Európy musím popracovať na trojitom salchowe, v Moskve by som sa mala prezentovať rovnakým programom,“ prezradila Hugec.
Košické vianočné trhy pred pretekmi nestihla, ale: „Zostávam tu do stredy, tak to dobehnem,“ usmiala sa.
Aj ďalšie dve slovenské reprezentantky, ktoré sa predstavili v Crow Aréne, ešte len rozbiehajú seniorskú kariéru.
Sedemnásťročná Nina Letenayová skončila v celkovom poradí desiata a ešte len pätnásťročná Prešovčanka Mária Sofia Pucherová, jazdiaca za Crow Aréna FSC Košice, trinásta.
Košičan trénuje v Prahe Kórejčanku
Nádych exotiky a internacionalizácia pretekárov neboli cez víkend v Crow Aréne ničím výnimočným.
Jeden prípad však čnel nad ostatné. Medzi ženami obsadila konečné piate miesto – po krátkom programe dokonca viedla – mladučká Kórejčanka reprezentujúca Česko Dahyun Koová.
Trénersky ju vedie košický rodák Jakub Štrobl.
„Jej otec začal pracovať v Prahe, od piatich rokov trénovala najprv v Kórei, ale jej intervaly v Čechách sa predlžovali, až tam zostala úplne,“ vysvetlil Štrobl vznik vzájomnej spolupráce.
Z asistenta trénera sa veľmi rýchlo vypracoval na hlavného trénera, a i keď má stále len 26 rokov, sebaisto tvrdí:
„Venujem sa už len trénerstvu, na ľade som iba na tréningu a späť ma to ako pretekára pri súčasnej nabitej svetovej konkurencii neťahá.“
V Prahe žije rovnaké obdobie ako predtým v Košiciach, teda 13 rokov.
„Ako často sem chodím? Keď mám čas a je na to dôvod, najmä sviatok v rodine, nejaká oslava či smutná udalosť. V Košiciach stále býva môj otec, babka i bratranci, takže sa zakaždým najviac teším na rodinu,“ dodal Jakub Štrobl.
Smerovať formu k vrcholom sezóny
Najväčšie očakávania boli zo slovenského pohľadu vkladané do záverečnej súťaže tanečných párov.
Duo Lucie Myslivečková - Lukáš Csölley však svojím výsledkom príliš prítomných ľudí nezahrialo, v konkurencii šiestich dvojíc skončilo na piatom mieste.
„Boli to prvé preteky po pauze, ktorú sme mali kvôli mojej operácii ruky. Nejaké chybičky tam určite boli, bodový zisk nebol taký, ako by sme si predstavovali,“ priznala Myslivečková.
„Určite to nebol náš stopercentný výkon. Musíme veci doladiť tak, aby sme formu vygradovali smerom k najväčším pretekom sezóny,“ pridal Csölley.
Zachraňujú nás zahraniční
Na záver si zobral slovo predseda Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu Jozef Beständig.
„Človek by nemal byť nikdy spokojný, ale myslím si, že tí, od ktorých sa čakalo najviac, splnili očakávania. Som veľmi rád, že sa v Košiciach podarilo zorganizovať zaujímavé preteky, za čo ďakujem celému organizačnému tímu.“
Následne prezradil nomináciu na januárové majstrovstvá Európy v Rusku. Tá je bez prekvapení.
„U žien sú to Nicole Rajičová a Sylvia Hugec, u mužov Michael Neuman, plus tanečná pár Lucka Myslivečková – Lukáš Csölley.“
Kým ostatné tri zúčastnené krajiny brali v Košiciach medaily, Slovensko zostalo zakaždým mimo stupeň víťazov.
Jozef Beständig sa preto nevyhol otázke na stav súčasného krasokorčuľovania pod Tatrami.
„Mali by sme v prvom rade zastaviť vlak, ktorý ide nesprávnym smerom. Nie je to však jednoduché, pretože nesprávne ide dlho. Prehodiť výhybku chvíľu potrvá. Netreba si dávať ružové okuliare a povedať to na rovinu. Ak by sme nemali korčuliarov narodených alebo aspoň trénujúcich v zahraničí, tak nemáme nikoho, kto by mohol na majstrovstvách Európy alebo sveta atakovať prvú desiatku či pätnástku. Súčasnú funkciu som však prijal s vedomím, že sa chcem pobiť o to, aby sa to pohlo k lepšiemu.“