Levice ovládli medzinárodnú súťaž, vo finále deklasovali obhajcu

Hráči BK Patrioti Levice sa tešia z víťazstva v Alpsko-jadranskom pohári 2022.
Hráči BK Patrioti Levice sa tešia z víťazstva v Alpsko-jadranskom pohári 2022. (Autor: TASR)
TASR|17. mar 2022 o 20:15 (aktualizované 17. mar 2022 o 21:06)

Najužitočnejším hráčom bol Šimon Krajčovič.

Alpsko-jadranský pohár - finále:

Patrioti Levice - BK Pardubice 82:63 (40:36)

zostava a body Levíc: Krajčovič 18, McCallum 17, Abrhám 11, Bachan 9, Bojanovký 8 (Kotásek 10, Volárik 5, Freeman 4, Juríček 0)

najviac bodov Pardubíc: Pekárek a Vyoral po 18, Walton 14

rozhodovali: Gracin, Rogič, Miletič (všetci Chor.), 1300 divákov.

TH: 17/10 - 11/8, fauly: 20 - 22, trojky: 12 - 9

štvrtiny: 21:23, 19:13, 17:18, 25:9

LEVICE. Basketbalisti Patrioti Levice sa prvýkrát v klubovej histórii stali víťazom Alpsko-jadranského pohára. Vo štvrtkovom finálovom zápase zvíťazili na domácej palubovke nad obhajcom BK Pardubice 82:63.

V domácom drese potiahol víťazov Šimon Krajčovič osemnástimi bodmi, zároveň získal cenu pre najužitočnejšieho hráča (MVP) Final Four:

"Som veľmi rád, že sme túto trofej mohli priniesť domácim fanúšikom, sú skvelí. Oba dni nám veľmi pomohli, hnali nás dopredu a dodávalo nám to energiu. Teší ma, že sa nám podarilo získať trofej, ktorá patrí hlavne divákom."

Levice nakopla deväťbodová šnúra

Strelecký účet finálového zápasu síce otvoril domáci Bojanovský, ale hneď na to prišla päťbodová odpoveď Pardubíc. V prvej štvrtine sa hral otvorený, útočný a vyrovnaný basketbal. Tímy si viackrát vymenili tesné vedenie.

Patriotov brzdila nedisciplinovanosť, čo bola voda na mlyn pre hostí. V koncovke potiahol na levickej strane Kotásek, ale český klub vyhral prvú štvrtinu 23:21.

Basketbalista Levíc Eduard Kotásek (vpravo) v zápase proti BK Pardubice.
Basketbalista Levíc Eduard Kotásek (vpravo) v zápase proti BK Pardubice. (Autor: TASR)

Na začiatku druhej časti sa zadrhli obe ofenzívy, Levičanov nakopol deväťbodový úsek, po ktorom získali prvé výraznejšie vedenie v zápase.

Domáci tím výborne nastúpil do tretej 10-minútovky, bola na ňom vidieť obrovská snaha a nasadenie. Tá sa pretavila aj do skóre, Abrhám po tretej minúte upravoval na 49:39, čo bol dovtedy najvyšší náskok Patriotov v stretnutí.

Madzin: Snívali sme o tom

Pardubice následne odpovedali zvýšeným tempom a úspešnými strelami, ale začiatok štvrtej štvrtiny si pre seba ukradol Krajčovič.

Ôsmimi bodmi za sebou prinavrátil svojmu tímu dvojciferný náskok. Domáci tím zvládol aj záver a prvýkrát v súťaži sa tešil z celkového víťazstva.

"Som nesmierne šťastný. Ťažké zápasy, ťažký turnaj, za dva dni dva extrémne náročné duely. Čo viac? Snívali sme o tom, že si to v plnej hale budeme môcť užiť a to sa stalo skutočnosťou. Sme za to veľmi radi.

Šesť minút pred koncom to bolo tuším len o štyri body, čiže bolo to o každej lopte. Teší ma, že sme verili vo svoje schopnosti. Každý chlap, ktorý vošiel na palubovku, zabojoval a zvládli sme to,“ povedal tréner Levíc Michal Madzin.