Vdova po Kobem Bryantovi žiada na súde odškodné. Polícia reaguje

Michael Jordan s manželkou Kobeho Bryanta, Vanessou.
Michael Jordan s manželkou Kobeho Bryanta, Vanessou. (Autor: SITA/AP)
SITA|11. aug 2022 o 16:04

Fotili si mŕtveho basketbalistu. Zábery slúžili na pobavenie, myslí si právnik vdovy.

LOS ANGELES. Právny zástupca Vanessy Bryantovej na súdnom pojednávaní povedal, že členovia záchranných zložiek sa zabávali na záberoch mŕtveho Kobeho Bryanta, ktoré si urobili na mieste tragickej havárie vrtuľníka v roku 2020.

Vdova po legendárnom basketbalistovi žaluje za narušenie súkromia policajtov a hasičov z Los Angeles, ktorí údajne nelegálne odfotili jej manžela a fotografie ďalej šírili.

Požaduje od nich odškodné vo výške niekoľkých miliónov dolárov.

"Viedla ich k tomu kultúra bezcitnosti, zábery im slúžili na pobavenie. Policajti opakovane zdieľali fotky pri hraní videohier s ľuďmi, ktorí nemajú žiaden dôvod vidieť ich," povedal Bryantovej obhajca Luis Li pred súdom v Los Angeles.

"Deň nehody bol pre Vanessu Bryantovú najhorší v živote a oni ho ešte zhoršili. Nasypali soľ do jej rán a rozotreli ju. Bude ju to prenasledovať navždy," dodal.

Bryant skonal 26. januára 2020 pri nehode vrtuľníka v Kalifornii, spolu s ním zomrelo ďalších osem ľudí, vrátane jeho 13-ročnej dcéry Gianny.

Právnička miestnej polície Jennifer Mirová Hashmallová oponovala, že "fotografie z miesta činu sú kľúčové".

"Tie zábery nie sú na internete ani v médiách, žalobcovia ich nikdy nevideli. Nie je to omyl, ale dôkaz toho, akí boli policajti dôslední. Šerif mal podľa neho jedinú možnosť a konal rázne, rozhodovala každá sekunda," uviedla Hashmallová na margo toho, že vedúci policajného oddelenia Alex Villanueva nariadil fotky rýchlo vymazať.

Podľa Liho ich však medzitým stihlo vidieť asi 30 ľudí. Zástupca šerifa podľa právničky urobil chybu, keď odfotil mŕtveho Bryanta.

"Vytiahol svoj telefón a to sa nemalo stať. V jeho slabej chvíli ukázal tie fotky ďalším ľuďom a ľutuje to každý deň," skonštatovala Hashmallová, ktorá vyjadrila súcit pozostalým po obetiach nehody:

"Niet pochýb o tom, že tieto rodiny trpeli. Nedá sa to slovami opísať. Tento prípad však nie je o ich strate pri nehode, ale o fotografiách."

Bryantová žalovala aj prepravnú spoločnosť, ktorej patrí vrtuľník a zosnulého pilota. Polícia v Los Angeles sa už údajne dohodla na mimosúdnom vyrovnaní vo výške 2,5 milióna dolárov s inými pozostalými po nehode, ale Bryantovej táto suma nestačí.

Tvrdí, že záchranári porušili zákon tým, že si bezdôvodne odfotili jej manžela a zábery ukázali aj kolegom, ktorí neboli na mieste tragédie.

Odmieta, že by konala pod vplyvom emócií alebo že by chcela na smrti svojich blízkych zarobiť. Polícia fotografie vymazala skôr, ako sa dostali do médií alebo na internet.

Bryant sa v drese Los Angeles Lakers vypracoval na jedného z najlepších hráčov modernej éry v NBA.

Počas 20-ročnej kariéry Bryant v drese Lakers päťkrát vyhral NBA a s tímom USA sa tešil z olympijského zlata v Pekingu 2008 a Londýne 2012. Kariéru ukončil v roku 2016.

Nachádzate sa tu: