BRATISLAVA. Zaujímavý rok má za sebou najlepšia slovenská stolná tenistka súčasnosti Barbora Balážová.
V roku 2017 zažila aj tienisté stránky športového života - dlhú pauzu pre zranenie a následnú operáciu, neúčasť na dvoch vrcholných podujatiach - majstrovstvá sveta jednotlivcov v Düsseldorfe i európsky šampionát družstiev v Luxemburgu, či zmenu klubovej príslušnosti a presun z Nemecka do Francúzska.
V európskej špičke
Napriek tomu sa dočkala aj úspechov, ktorými urobila dobré meno slovenskému ženskému stolnému tenisu. Vo februári sa dostala na európsky turnaj ITTF Top 16 Cup vo francúzskom Antibes.
Na podujatí, ktoré je určené pre 16 najlepších hráčov a hráčky zo starého kontinentu (v minulosti na ňom hral len tucet), bola prvou zástupkyňou SR po Eve Ódorovej.
Tá bola vôbec prvou Slovenkou na Top 12, keď sa predstavila v roku 2003 v nemeckom Saarbrückene. Balážovú napokon len set delil od postupu do štvrťfinále.
Historický úspech vo štvorhre
Dvadsaťpäťročná Slovenka dosiahla výsledky hodné povšimnutia aj vo štvorhre. S Českou Hanou Matelovou uhrali počas roka štvrťfinálové účasti na turnajoch série ITTF World v Budapešti, Olomouci a v Štokholme.
Najlepší výsledok dosiahli v Dauhe, kde sa prebojovali do semifinále. Vďaka tomu sa dostali aj na decembrové vyvrcholenie seriálu - Seamaster ITTF World Tour Grand Finals 2017.
Na prestížne podujatie s dotáciou jeden milión amerických dolárov sa v kazašskej Astane kvalifikovalo len osem deblových párov.
"Z môjho pohľadu je to jeden z historických úspechov slovenského stolného tenisu v kategórii žien. Po vydarenom účinkovaní v Katare sme začali vnímať črtajúcu sa šancu. Potom však prišlo moje zranenie s možnou pauzou od šiestich do dvanástich mesiacov, preto sme našu prípadnú účasť nechali otvorenú," povedala Balážová.
"Napokon nám to vyšlo. Veľmi si vážim, že sme sa na Grand Finals prebojovali po všetkých nepríjemnostiach, ktorými som si prešla. Do Astany sme si to išli užiť. Mali sme tam príležitosť byť aj súčasťou galavečera s najlepšími stolnými tenistami sveta. Bola to veľká udalosť, priniesli sme si odtiaľ zážitky, na ktoré nezabudneme," uviedla Balážová, ktorá nestačila s Matelovou vo štvrťfinále na najvyššie nasadené japonské duo Hina Hajatová, Mima Itová (1:3).
"Japonky boli počas celého roka najlepší pár, hoci vo finále podľahli Číňankám Čchen Meng, Žu Ju-ling. My sme mali svoje šance, ale nedokázali sme ich využiť. Napriek tomu sme podali dobrý výkon a do budúcnosti si odniesli cenné skúsenosti."
Pri návrate po zranení sa topoľčianska rodáčka zameriavala predovšetkým na deblové vystúpenie.
"Štvorhra nebude v budúcnosti pre mňa hlavnou prioritou. Singlové súťaže však išli dočasne pri mojom zranení bokom. Ešte ani teraz nie som úplne fit a chvíľku to ešte potrvá. Moja forma sa však zlepšuje a verím, že bude už len stúpať," odpovedala 90. hráčka svetového rebríčka žien.
S 27-ročnou Matelovou, ktorá je od Slovenky staršia o dva roky, hrávajú spolu od roku 2011.
"Trénujeme spoločne v Düsseldorfe, rozumieme si herne i ľudsky. Veríme, že sa spolu dočkáme aj medaily z majstrovstiev Európy, na ktorých sme už dvakrát za sebou prehrali vo štvrťfinále. Naposledy sme v ňom nezužitkovali vedenie 3:1 na sety, prehrali sme 3:4 a na šampionáte v Budapešti 2016 zostali tesne pred medailovými bránami," poznamenala Balážová.
Cieľom olympijské Tokio
Vo svojej doterajšej kariére už okúsila aj chuť olympiády. Predstavila sa v brazílskom Riu de Janeiro 2016, nechce chýbať ani na hrách v japonskom Tokiu 2020, kde sa jej ambície spájajú predovšetkým s miešanou štvorhrou.
"Tokio je môj veľký cieľ. V mixe sa tam predstaví šestnásť párov a veľmi rada by som sa tam prebojovala spolu s Ľubomírom Pištejom, s ktorým nám to v mixe takpovediac sedí. Ak by sa nám tam podarilo kvalifikovať, pri dávke šťastia je podľa mňa dokonca šanca bojovať o medailu."