Nedeľa, 26. septembra, 2021Meniny má Edita

Bajčičák na Bielej stope v premiére na dlhej trati a aj o zlato

TASR|28. jan 2011 o 09:42

Po atraktívnej piatkovej ouvertúre v podobe mestských šprintov na Štefánikovom námestí čaká Bielu stopu hlavný bod programu.

KREMNICA. Po atraktívnej piatkovej ouvertúre v podobe mestských šprintov na Štefánikovom námestí čaká Bielu stopu hlavný bod programu 38. ročníka. Aj napriek pôvodným nepriaznivým snehovým správam sa tradičný vytrvalostný beh na lyžiach uskutoční v pôvodnej dĺžke na 42 km.

Biela stopa je už od roku 1985 súčasťou seriálu Euroloppet, no v tomto roku bude jej význam ešte väčší, keďže na hrebeni Kremnických vrchov sa bude bojovať aj o medailovú sadu majstrovstiev Európy v maratónskych behoch. V tuzemskom štartovom poli sa vynímajú najmä tri mená - bronzového biatlonového medailistu zo ZOH vo Vancouvri Pavla Hurajta a dvojice dlhoročných slovenských reprezentantov v behu na lyžiach Martina Bajčičáka a Ivana Bátoryho.

"Videl som už aj štartovú listinu a nebude to len o nás, lebo na preteky pricestovala kvalitná konkurencia zo zahraničia, keďže sa bojuje o medaily ME," vyhlásil Bajčičák a pokračoval: "Pre mňa to bude aj optimálna súčasť prípravy pred nadchádzajúcim svetovým šampionátom v Osle. Hneď po pretekoch s Ivanom zamierime do rakúskeho Obertilliachu, kde absolvujeme záverečné sústredenie." Pre Bajčičáka to bude v sobotu pritom absolútna premiéra na dlhšej trati Bielej stopy. "Doposiaľ mám na konte iba víťazstvo z kratšej dvadsaťpäťky a rád by som tú zbierku rozšíril."

Bátory na dlhej trati naposledy štartoval pred dvoma rokmi a v cieli sa musel uspokojiť s druhou priečkou práve za víťazným biatlonistom Hurajtom. "Nešli mi vtedy príliš lyže a navyše som nemal čo piť. Verím, ale že tentoraz budem úspešnejší," dúfal.

Prudké januárové oteplenie narobilo organizátorom tradičného podujatia značné starosti, no nakoniec sa zimné počasie v závere mesiaca umúdrilo. "Vďaka 15 až 20 centimetrom nového snehu máme 90 percent tratí už výborne pripravených a nemusíme trasu skracovať na 38 km. Na zvyšných desať percent v nižších polohách ešte navážame sneh, aby bolo všetko dôkladne pripravené. Na štarte očakávame cez 1000 bežcov," informoval šéf organizátorov Ivan Petráš.

Majstrovstvá Európy v maratónskych behoch sa v tomto roku budú skladať z dvoch dielov. V rámci prvého na Skalke sa rozhodne o titule vo voľnej technike, v druhej časti vo francúzskom Transjurasienne, ktorá sa pôjde klasicky pôjde o medailovú sadu v oboch technikách.

Súvisiace články