Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Armstrong chce odkryť ďalšie tajomstvá dopingu

(Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela, SITA|Publikované 15. jan 2013 o 06:32

Jeden z najväčších športových príbehov bol podvod. V pondelok sa k užívaniu dopingu priznal Lance Armstrong.


Agentúrny článok bol nahradený autorským 17.29

BRATISLAVA. Roky Lance Armstrong klamal o svojej športovej poctivosti. Doping bol súčasťou jeho života a pomohol mu získať víťazstvá i slávu. Včera to priznal pri nakrúcaní talkshow Oprah Winfreyovej.

Hoci záznam odvysielajú až vo štvrtok večer, americké médiá priniesli správy, že Armstrong sa v šou priznal.

Zázraky sa nediali

Celú kariéru užívanie dopingu odmietal.

„Skeptikom a cynikom odkazujem: ľutujem tých, čo nedokážu snívať a neveria na zázraky. Ja verím,“ vravel o obvineniach z dopingu na pódiu na Champs Elysées po siedmom triumfe na Tour de France.

Vlani v októbri dostal doživotný dištanc po svedectvách 26 ľudí. Prišiel o všetky trofeje od roku 1998.

„Ospravedlňujem sa,“ povedal Armstrong v úvode talkshow. Z dvaapolhodinového nakrúcania zrejme pre veľa informácií vzniknú dve časti.

Bude svedčiť výmenou za nižší trest

Najdôležitejšou novinkou však je, že Armstrong je pripravený svedčiť a vypovedať o ďalších vplyvných ľuďoch v cyklistike, ktorí o jeho dopingu vedeli a umožňovali mu ho. Podľa NY Times odkryje zapojenie Svetovej cyklistickej únie (UCI) do dopingu.

Podľa NY Times nebude svedčiť proti ďalším jazdcom.

Američan môže vypovedať aj pred federálnymi úradmi pre financovanie tímu US Postal, ktorého bol spoluvlastníkom. US Postal získaval peniaze aj z federálneho rozpočtu.

Ich použitie na nákup dopingových prostriedkov bolo v rozpore so sponzorskou zmluvou. Tím tak vlastne okradol vládu.

Podľa NY Times Armstrong spolu s dlhoročným agentom Jimom Stapletonom plánujú vrátiť 30 miliónov dolárov americkej pošte Postal Service za sponzorovanie cyklistického tímu.

Bývalý cyklista sa usiluje o zrušenie zákazu športovať. Aby mohol pokračovať v triatlonovej kariére, bude zrejme spolupracovať s úradmi.

Šéf Americkej antidopingovej agentúry (USADA) Travis Tygart, ktorý sa o jeho potrestanie zaslúžil, vraj súhlasí so znížením trestu, ak bude Armstrong svedčiť proti ľuďom, ktorí sa na jeho dopingu podieľali.

„Má veľa vlastných démonov, s ktorými sa musí vysporiadať, ale nič nemôžeme urobiť v prípade jeho trestu, ak nám sám nijako nepomohol,“ vravel pre NY Times David Howman šéf Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.
Ďalší autori: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.