Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Angličania hromžia na Murrayho pre kampaň za nezávislosť Škótska

Andy Murray s britskou vlajkou po triumfe na olympiáde v Londýne. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 19. sep 2014 o 13:13

Dnešok je veľkým dňom pre Škótsko, urobme to, vyzýval tenista na Twitteri. Naďalej však chce reprezentovať Veľkú Britániu.

LONDÝN. Andy Murray, britský tenista škótskeho pôvodu, si poriadne pohneval anglických fanúšikov. V deň referenda o nezávislosti Škótska totiž vyzval svojich krajanov, aby hlasovali za odtrhnutie krajiny od Veľkej Británie.

"Dnešok je veľkým dňom pre Škótsko! Teším sa na výsledok. Škóti, urobme to!" napísal Murray na Twitteri, kde má približne 2,7 miliónu obdivovateľov. Už dávnejšie pritom avizoval, že do kampane sa nezapojí.

Narážky na masaker

Angličania mu teraz nevedia prísť na meno, hoci na základe výsledkov referenda ostane Škótsko súčasťou Británie. V internetových diskusiách Murrayho kritizujú a niektorými vyhrážkami sa dokonca zaoberá polícia. Podľa portálu isport.cz sa týkajú narážok na masaker zo školy v škótskom mestečku Dunblane, odkiaľ pochádza aj tenista. Útočník tam v roku 1996 zastrelil 16 detí a učiteľku. Murray mal vtedy osem rokov a streľbe len tesne unikol.

"Ak bude Škótsko nezávislé, viem si predstaviť, že budem reprezentovať iba túto krajinu," povedal Murray počas US Open v New Yorku.

V referende však nemohol hlasovať, lebo má trvalé bydlisko v Anglicku. Zlatý medailista z olympiády v Londýne a víťaz Wimbledonu (ako prvý Brit po 77 rokoch) sa dlho vyhýbal priamej reakcii na referendum.

Angličanov už raz nahneval

"Neviem toho veľa o politike. Už som raz v minulosti urobil tú chybu, že som komentoval politické dianie, a stálo ma to roky bolenia hlavy," vyhlasoval Murray ešte pred niekoľkými týždňami.

Angličania mu teraz pripomínajú, že bez ich podpory by sa v tenise nikdy tak ďaleko nedostal. Opäť mu pripomínajú aj výrok z roku 2006 – vtedy pred majstrovstvami sveta vo futbale priznal, že bude držať palce hocikomu len nie Anglicku.

Ešte pred vyhlásením výsledkov referenda sa snažil situáciu upokojiť a korigoval svoje predchádzajúce vyhlásenia. Uviedol, že v Davisovom pohári bude naďalej reprezentovať Veľkú Britániu – bez ohľadu na verdikt hlasovania o nezávislosti.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.