Kanaďania majú každoročne len tie najvyššie ambície. (Autor: TASR/AP)
TASR|25. dec 2015 o 17:31

Hokejisti USA do 20 rokov nastúpia zajtra v zápase proti výberu Kanady.

HELSINKI. Šlágrom úvodného dňa na MS hokejistov do 20 rokov v Helsinkách bude sobotňajšie severoamerické derby Kanada - USA.

Američania vyzvú obhajcov titulu s úmyslom odplatiť rivalovi prehru z predchádzajúceho šampionátu.

Na MSJ 2015 v záverečnom zápase A-skupiny Kanaďania využili domáce prostredie a v Montreale zdolali USA 5:3.

V play off si potom postupne poradili s Dánskom, Slovenskom, vo finále aj s Ruskom a získali 16. titul svetových šampiónov v tejto velkovej kategórii.

Američania tento rok chcú potrápiť svojho severného suseda oveľa viac.

"Samozrejme, máme im čo vracať. A podľa mňa je dobre, že sa s nimi stretneme hneď na úvod. Myslím, že k žiadnym prekvapeniam nepríde, obe mužstvá sa veľmi dobre poznajú. Očakávam vyrovnaný zápas," uviedol kouč USA Ron Wilson.

Americký výber povedie skúsený Ron Wilson. Foto: TASR/AP

Nebýva zvykom, že severoamerické derby je na programe hneď v prvý deň šampionátu.

Naposledy sa tak stalo v roku 1996, keď z výhry 6:1 sa tešili mladé "javorové listy".

Kanadskú dominanciu by rád prerušil aj Auston Matthews. Americký center, ktorý by mal byť jednotkou vstupného draftu NHL 2016, sa na derby teší.

"Je to zápas, ktorý si každý pozorne zaznačí do kalendára. Bude to náročné, ale my sa na to musíme čo najlepšie pripraviť. Je to o to dôležitejšie, že pôjde o náš prvý duel na turnaji. Chceme začať na pozitívnej vlne," povedal Matthews.

Historická bilancia medzi tradičnými rivalmi hovorí v prospech Kanady. Z pohľadu USA je to pred sobotu 6-1-3-29-3 (výhry, výhry po predĺžení, prehry po predĺžení, prehry, remízy).