Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

43-ročný Selänne pre SME: Túžim si zahrať na šiestej olympiáde

Teemu Selänne je spolu s Jaromírom Jágrom momentálne najväčšou hrajúcou legendou svetového hokeja. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|3. okt 2013 o 16:24

Legendárny fínsky útočník pokračuje v NHL v 43 rokoch, pomýšľa na účasť na hrách v Soči.

DENVER. Tréner Anaheimu Bruce Boudreau vysvetľuje, čo očakáva od hráčov v úvodnom zápase sezóny. Všetci pozorne počúvajú, ale usmieva sa len Teemu Selänne.

Pre štyridsaťtriročného veterána je hokej už hlavne zábavou a svoj posledný ročník v kariére si chce v prvom rade užiť. „Dlho som o budúcnosti špekuloval, ale po minuloročnom fiasku sme tu nechali nedokončenú robotu. Preto som nemohol len tak z NHL odísť,“ rozhovoril sa pre SME.

Už na začiatku však povedal, že táto sezóna je pre neho určite poslednou. „Keď som to oznámil tak som hneď pocítil obrovskú úľavu. Teraz si to môžem v prvom rade užiť,“ dodal Selänne.

((piano))

((video))

Malý zázrak

Sám sa čuduje, že je ešte schopný hrať na najvyššej úrovni. „Je to taký malý zázrak. NHL je úplne inou ligou ako, keď som v nej začínal.“

Priznáva, že posledných päť rokov sú pre neho motiváciou jednoročné zmluvy, ktoré ho nútia ísť naplno. „Najviac ma to hnalo dopredu. Dlhodobé kontrakty nie sú dobré, lebo človek stráca chuť byť lepší. Je to v ľudskej náture poľaviť. Úroveň hry v poslednom roku zmluvy je najlepšia, keď vám ide o všetko.“

V NHL je to pre Fína už neuveriteľná 21. sezóna. Prvý zápas odohral ešte v ročníku 1992/1993, keď sa do neho zámorskí fanúšikovia prvýkrát zamilovali. V drese Winnipegu ako nováčik strelil neuveriteľných 76 gólov a získal 132 bodov. „Dodnes sa pamätám na svoj prvý zápas. Hrali sme s Detroitom a bol som nervózny ako hrom. Mal som tuším dve asistencie. Dnes mám takú istú trému ako za mlada,“ dodal skvelý Fín.

Za roky sa zmenilo viac pravidiel, hra je rýchlejšia, čo Selännemu vyhovuje. Nepáči sa mu však nejasná novinka o zakázanom uvoľnení, ktorú by radšej zmenil na európsky spôsob, keď rozhodca zapíska, keď puk prejde bránkovou čiarou. „Bolo by to jednoznačné a zrozumiteľné. Takto vznikne zbytočne veľa polemiky.“

S Jágrom nesúťaží

Fín má stále pre hokej mladícku vášeň. Naďalej mu dokáže venovať obrovské množstvo času. Aj preto absolvoval tvrdú letnú prípravu, aj keď v Anaheime má výsostné miesto, nemusel oň bojovať v kempe.

V NHL sa veľa špekuluje o jeho súboji s Jaromírom Jágrom o najlepšieho európskeho strelca histórie. Fína však súperenie s českou legendou extra neláka, rekordy už idú mimo neho.

„V prvom rade chcem mať z hokeja zábavu. To, či budem ja, alebo Jágr najlepším európskym strelcom histórie, nehrá žiadnu úlohu. Rekordy vás nemôžu motivovať hrať takto dlho. Na osobných štatistikách sa budem zabávať až v starobe, keď sa budem chcieť blysnúť pred vnúčatami. Mojou motiváciou to nie je. V prvom rade chcem byť zdravý a mať zábavu,“ dodáva s typickým úsmevom.

Selänne odohral množstvo zápasov aj v reprezentácii. Päťkrát si zahral na olympijských hrách, má striebro a dva bronzy. S 37 bodmi je najproduktívnejším hráčom v histórii olympiád. Túži k nim niečo pridať aj v Soči. „Veľmi rád by som tam šiel. Keby som si zahral na šiestej olympiáde, bolo by to skvelé. Zážitky z hier sú vždy fantastické.“

Súvisiace články