PJONGČANG. Spoločná vlajka, pod ktorou budú kórejskí športovci z oboch častí politicky, ale aj ekonomicky rozdeleného polostrova štartovať na blížiacich sa ZOH v Pjongčangu, spôsobila v Japonsku búrku nevôle.
Sú na nej vyobrazené aj ostrovy, ktoré sú dlhodobo dôvodom sporov medzi týmito stranami.
Športovci z KĽDR a Kórejskej republiky vystúpia na otváracom ceremoniáli pod spoločnou vlajkou. Bude to bezprecedentná udalosť, možno ďalší krok k zmiereniu.
V ženskom hokejovom turnaji sa dokonca predstaví jednotné kórejské družstvo.
Vlajka zobrazuje modrý kórejský polostrov na bielom podklade. Na tom nie je nič zvláštne, no podľa Japoncov sa na nej objavil objekt, ktorý podľa nich Kórejčanom nepatrí.
Je to malá bodka v Japonskom mori - ostrovy, ktoré sú už roky predmetom súdnych sporov.
V roku 1952 Kórejčania z juhu prevzali kontrolu nad ostrovčekmi Tokto (japonský názov Takešima, pozn.) a založili pobrežnú hliadku.
Dôvod, prečo je táto pomaly mikroskopická skalnatá oblasť atraktívna pre obe strany, je jasný - je vhodná na rybolov, bohatá na morské plody a pravdepodobne sú tam aj ložiská zemného plynu.
Druhá vec je politická otázka. Ak by sa Japonci len tak vzdali spomenutých území, je viac než pravdepodobné, že by si nepomohli v ďalších podobných konfliktoch, ako trebárs v spore s Rusmi o Kurilské ostrovy.
Aby paradoxov nebolo málo, na ostrove, ktorý je oficiálne prírodnou rezerváciou, žijú dvaja ľudia - manželia. Zvyšok tvoria dvaja štátni zamestnanci, šesť správcov majákov a štyridsať členov pobrežnej stráže.
"Vlajka je neprijateľná, vzhľadom na naše stanovisko k suverenite Takešimy," povedal hovorca japonskej vlády.
Kórejčania informovali, že nemali v úmysle otvárať staré témy a projekt spoločnej vlajky zrealizovali na základe odporúčania Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ktorý nezvykne politizovať športové udalosti.