BRATISLAVA. Športovci jednotlivých krajín šli na otvárací ceremoniál v skvelej nálade. Zdravili divákov na všetky strany, hrdo mávali vlajkou.
Jedna výprava sa však pri otvorení olympiády vo Vancouvri 2010 odlišovala. Jedenásť športovcov v dlhých červených vetrovkách malo na pravých ramenách natiahnutú čiernu pásku.
Na krku mali čierne šály. Vyzerali smutne, akoby na veľkej športovej slávnosti ani nechceli byť.
A tak to zrejme aj bolo. Nebolo isté, či na otvárací ceremoniál vôbec nastúpia. Veď len pár hodín predtým prišiel o život talentovaný sánkar.
Ich krajan Nodar Kumaritašvili. Mal 21 rokov.
Zábery vyvolávajúce zimomriavky
Sánkari absolvovali tréningové jazdy na extrémne rýchlej dráhe vo Whistleri, ktorá má až 150-metrové prevýšenie.
Pretekári svištia na saniach rýchlosťou 140 kilometrov za hodinu a viac. Na to sa sťažovalo niekoľko pretekárov.
“Kým niektoré ľadové dráhy sa približne po jedenástnej zákrute začnú vyrovnávať, Whistler pokračuje čoraz strmšie,” hovoril David Epstein, ktorý pokrýval olympiádu pre magazín Sports Illustrated.
V rámci medzinárodného testovania sa nepotvrdila nebezpečnosť trate. Úroveň nehodovosti bola tesne pod tromi percentami všetkých jázd.
Potom však svoje sane rozbehol Nodar Kumaritašvili. Iba 21-ročný Gruzínec v tej sezóne odjazdil pätoro pretekov Svetového pohára, v hodnotení bol v piatej desiatke.
Nabral obrovskú rýchlosť. Do poslednej, šestnástej zákruty vletel príliš rýchlo, namerali mu až 144 kilometrov za hodinu. Vonkajšia stena ho vrhla o vnútornú, od ktorej sa odrazil. Sane ho vyhodili z dráhy a narazil do oceľovej konštrukcie.
Okamžite pribehli záchranári, no sánkar po prevoze do nemocnice zomrel. Bol prvým sánkarom po 35 rokoch, ktorý zomrel na trati.
Je v zozname siedmich športovcov, ktorí zomreli počas olympijských hier - či už zimných, alebo letných.
Diváci protestovali: Nepúšťajte to
Televízie v Kanade aj v USA neváhali zábery z nehody odvysielať.