Stephanie Venierová.
Stephanie Venierová. (Autor: TASR/AP)
TASR|26. jan 2024 o 12:54

Okrem Mikaeli Shiffrinovej preteky nedokončila ani olympijská víťazka zjazdu Corine Sutterová.

+0,91 s

CORTINA D'AMPEZZO. Rakúska lyžiarka Stephanie Venierová triumfovala v piatkovom zjazde Svetového pohára v Cortine d'Ampezzo a dosiahla druhé víťazstvo v kariére.

Rakúska lyžiarka triumfovala v pretekoch zjazdu prvýkrát od decembra 2019, keď v kanadskom Lake Louise zvíťazila Nicole Schmidhoferová.

Venierová zvíťazila s náskokom 39 stotín sekundy pred Švajčiarkou Larou Gutovou Behramiovou.

Na spoločnom treťom mieste skončili domáca Sofia Goggiová, ďalšia Rakúšanka Christina Agerová a aj Kanaďanka Valerie Grenierová (všetky +0,71 s).

V dejisku ZOH 2026 sa zjazdárky predstavili za jasného a slnečného počasia. Prvé lyžiarky zvládli nástrahy trate až po štart Shiffrinovej. Tá mala číslo osem, po skoku pred prvým medzičasom stratila rovnováhu a skončila v sieti.

Po páde vo veľkej rýchlosti sa dokázala postaviť, ale mala problémy s ľavou nohou. Na pomoc jej prišli zdravotníci a po približne 20-minútovej pauze vyrazila na trať Gutová Behramiová.

Švajčiarku nevykoľajila dlhá prestávka a od úvodu sa držala v zelených číslach, prišla do cieľa s náskokom 52 stotín pred pribežnou líderkou Laurou Pirovanovou.

Predstihla ju už len Venierová, pripísala si druhé víťazstvo vo SP a opäť v kráľovskej disciplíne.

"Mala som dobrý pocit, ale nečakala som, že to bude stačiť na prvé miesto a dokážem vyhrať.

Počas svojej jazdy som si snažila držať rýchlosť, čo sa mi podarilo," uviedla víťazka podľa agentúry APA.

Nedokončila ani domáca Federica Brignonenová, spadla o niečo ďalej ako Shiffrinová a tiež skončila v ochrannej sieti.

Okamžite sa však postavila a ukázala, že je v poriadku. Hneď po nej vyštartovala Corinne Suterová a presnej v mieste, kde spadla Američanka, skončila aj ona.

Olympijská víťazka aj majsterka sveta v zjazde mala pravdepodobne problém s ľavým kolenom.

Na čele celkového poradia SP zostala Shiffrinová. Obhajkyňa veľkého glóbusu má 340-bodový náskok pred Gutovou Behramiovou, ktorá sa dostala v priebežnej klasifikácii na druhé miesto.

Slovenka Petra Vlhová klesla na tretiu priečku, ale pre vážne zranenie kolena z domáceho podujatia v Jasne predčasne ukončila sezónu.

Lyžiarky čaká v sobotu v talianskom stredisku opäť zjazd (10.30 h). V nedeľu je v tom istom čase na programe super-G.